اگر برق کار صنعتی هستیم این توصیه هارو جدی بگیریم

اگر برق کار صنعتی هستیم این توصیه هارو جدی بگیریم

در صنعت برق ممکن است با تجهیزاتی مانند موتور ها الکتریکی، ژ نراتورها ، تابلوهای برق ، کابلها و غیره سر و کار داشته باشیم لذا همیشه در معرض خطر برق گرفتگی قرار داریم.

چند نکته که می بایست در حین کار جهت ایمنی در نظر گرفته شود

 

 • از فازمتر استفاده نکنیم!! اصلا فازمتر برای برق کار صنعتی ساخته نشده است. فازمتر وسیله ای کاملا غیر حرفه ای و غیر اصولی, و هیچ چیز را نمی توان با اطمینان برای کار ما مشخص کند.مثلا اگر روشنایی آن در هنگام کار کمی بیشتر یا کمتر باشد چه چیزی را دقیقا مشخص می کند؟! و یا اینکه اگر مشکل تعادل فاز داشته باشیم و یا نول ما فاز دار باشد آیا فاز متر وسیله ای مناسب برای تشخیص و عیب یابی این موارد است؟ فاز متر ها برای برق کارهای ساختمان و فقط تشخیص لحظه ای وجود فاز یا عدم وجود فاز کاربرد دارند.
 • به جای فاز متر وسایلی خیلی بهتر مثل مولتی متر به خصوص نوع کلمپ دار آن هست.
 • به کلیدهای اصلی تابلو ها اطمینان نداشته باشید حتی اگر چند بار قبلا تست شده اند! برخی موارد برای سرویس تابلو کلید اصلی یا کلید قسمتی از تابلو را قطع کرده و به سراغ سرویس آن می رویم.

 

در این حالت چند مورد ممکن است خطرناک باشد

 

 • اول اینکه ممکن است کلید مشکل داشته باشد و سه فاز را قطع نکند به خصوص در کلیدهای گردان.
 • به طور نمونه کلیدهای زبانه ای گردان صفر و یک که بر روی درب خیلی از تابلوهای برق وجود دارد دوم اینکه ممکن است سیم بندی تابلو شلوغ باشد و شما متوجه نشوید که اصلا سه فاز از کلید عبور کرده یا خیر.لذا پیشنهاد می کنم با مولتی متر عدم وجود فاز در تابلو بعد از کلید را تست کنید. این کار چند ثانیه بیشتر زمان بر نیست.
 • قبل از کار کردن با تجهیزاتی مثل موتورهای الکتریکی به خصوص زمانی که در حال کار هستند از تابلوی برق آن و اینکه مجهز به حفاظت در برابر نشتی جریان است مطمئن شوید! برخی از تابلوسازها اصلا موردی به نام حفاظت در برابر نشتی جریان نمی شناسند! تجهیزاتی مانند موتورها بایستی علاوه بر حفاظت در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه این مورد را هم داشته باشند.
 • فرض کنید موتور اتصال زمین نداشته باشد و فاز هم به هر دلیل به بدنه موتور وصل شود. پس شما در حین کار با موتور دچار برق گرفتگی خواهید شد!
 • از دستکش مخصوص برق استفاده کنیم! برای برق کارهای صنعتی دستکش وجود دارد که حداقل برق گرفتگی پس از حادثه خفیف خواهد بود.دستکشهایی که کف آن ها عایق ( کف دست) و پشت آنها ( که پشت دست را پوشش می دهد) پارچه ای هستند. البته بایستی دستکش در حین کار کردن دست و پا گیر نباشد.
 • اگر آشنایی ندارید مجبور نیستید دست به کار شوید! اگر درب تابلویی را باز کردید و متوجه نشدید ورودی تابلو کدام است و خروجی های آن کدام؟ اصلا مجبور نیستید دست به کار شوید.
 • از دیگران سوال بپرسیم و درخواست کمک کنیم. سوال کردن اصلا عیب نیست.
 • عیب آن است که یک موردی را اشتباه یاد بگیریم و یا اینکه بعد از کار سالم به منزل نرسیم! از افرادی که در حین کار با برق فکر می کنند خیلی حرفه ای هستند و نیازی به تجهیزات ایمنی و تست ندارند دوری کنید و چیزی از این افراد یاد نگیرید! این اشخاص یا خودشان را به کشتن می دهند و یا اطرافیان را.

 

برای دیدن دوره آموزش برق صنعتی به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.