رایج‌ترین خطاها در اینترنت (و نحوه‌ی برطرف کردن آن‌ها)

رایج‌ترین خطاها در اینترنت (و نحوه‌ی برطرف کردن آن‌ها)

احتمالاً بارها و بارها به انواع خطا مانند خطای ۴۰۴، ۴۰۳ یا ۵۰۰ برخورده‌اید. هرچند دوری کردن از تمام ارورها امکان‌پذیر نیست، اما شناسایی برخی از رایج ‌ترین ارورها کار شما را راحت‌تر می‌کند.

انواع خطا های رایج در اینترنت

ارور های سایت ها را می‌توان در دو دسته‌ی ۴XX یا ۵XX قرار داد. بعد از عدد ۴ یا ۵ دو عدد دیگر میبینیم که خطای موردنظر را مشخص می‌کند شاید از بعضی لحاظ. ارورهای ۴XX و ۵XX شبیه به یکدیگر باشند، ولی هرکدام از آن‌ها نشان ‌دهنده‌ی دسته‌ی مختلفی از مشکلات هستند. خطاهای ۴XX مربوط به مشکلات کاربر و خطاهای ۵XX مربوط به مشکلات سرور است. اگر با خطای ۴XX مواجه شوید، احتمالاً می‌توانید آن را برطرف کنید.

خطاهای از نوع ۵ XX مربوط به خود سرور است و ماری از دست شما برنمیاید. فارغ از نوع خطا می‌توانید اقداماتی را انجام دهید که شاید برای حل موضوع مفید واقع شود. به برخی از انواع خطاهای رایج در اینترنت نگاهی می‌اندازیم و راه‌حل‌هایی را برای آن‌ها مطرح می‌کنیم.

 

۴۰۰ Bad Request Error

هر موقعی که با تایپ یک آدرس در مرورگر خود می‌خواهید وارد سایتی شوید، درخواستی را برای سرور سایت مذکور ارسال می‌کنید. ارور ۴۰۰ فقط زمانی رخ می‌دهد که سرور متوجه درخواست کاربر نشود. این موضوع می‌تواند به خاطر مشکل‌ دار بودن درخواست رخ دهد و در اکثر مواقع این خطا به خاطر وجود نداشتن آدرس موردنظر به وجود می‌آید.

 • موارد زیر از جمله راه حال هایی است که برای برطرف کردن این ارور میتوانیم امتحان کنیم
 • ن تازه سازی یا همان رفرش کردن صفحه: فشردن کلید F5 در بیشتر مرورگرها منجر به رفرش صفحه وب موردنظر می‌شود. اگر مشکل به خاطر درخواست باشد، در برخی اوقات این کار مشکل را حل می‌کند.
 • و چک کردن دوباره آدرس: بعضی مواقع اشتباه تایپ کردن یک آدرس، منجر به نمایش ارور ۴۰۰ به جای ارور ۴۰۴ می‌شود.
 • جستجو کردن محتوای موردنظر در موتور جستجو: گاهی اوقات محتوای مورد نظر ما در سایت مذکور وجود دارد ولی آدرس آن دقیق نیست. به همین خاطر بهتر است عنوان آن را در موتور جستجو دوارد کنید تا بتوانید لینک صحیح آن را بیابید.
 • پاکسازی کوکی و کش در مرورگر: در برخی موارد وقتی‌که سایت‌ها می‌خواهند کوکی‌های قدیمی ذخیره‌ شده در مرورگر را بخوانند، ارور ۴۰۰ ظاهر می‌شود. به همین خاطر در چنین مواردی می‌توانید کوکی و کش‌ مرورگر خود را حذف کنید.

۴۰۳ Forbidden

این ارور زمانی ظاهر می‌شود که قصد ورود به آدرسی را دارید که مجوز دسترسی به آن را ندارید. در بیشتر موارد، برای حل این مشکل کار چندانی نمی‌توانید انجام دهید. با این وجود، امتحان کردن راه حل های زیر ضرری ندارد:

 •  تازه سازی کردن صفحه: با کلید F5 صفحه را رفرش کنید.
 •  چک کردن آدرس مذکور: گاهی اوقات آدرس اشتباهی می‌تواند این ارور را نمایش دهد. به همین خاطر دقت کنید که آدرس صفحه را تایپ کرده‌اید، نه پوشه‌های مرکزی سایت. بیشتر سایت‌ها بنا به دلایل امنیتی اجازه دسترسی به پوشه‌ ها را به کاربران نمی‌دهند.
 •  بررسی مجوزهای موردنظر: بعضی مواقع برای دسترسی به برخی از محتوای سایت‌ها، باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده باشید و حتی در این صورت ، باز هم برخی از کاربران از لحاظ دسترسی در سطح بالاتری نسبت به دیگران قرار می‌گیرند.

۴۰۴ Not Found

این خطا رایج‌ ترین خطایی است که در سایت‌های مختلف با آن مواجه می‌شوید ، که یعنی آدرس مورد نظر شما وجود ندارد و در بیشتر موارد به خاطر کلیک بر یک لینک قدیمی یا اشتباه تایپ کردن آدرس رخ می‌دهد. برای این خطا هم میتوانید راه حال های زیر را امتحان کنید :

 • تازه کردن صفحه: در این مورد رفرش کردن به احتمال خیلی زیاد متاثر واقع نمی‌شود، ولی انجام این کار هم زمان زیادی نمی‌گیرد.
 • چک کردن آدرس: آدرس اشتباهی چه به خاطر تایپ کردن اشتباه باشد و چه به خاطر لینکی که به آدرس اشتباهی مربوط است جز مهم ‌ترین دلایل بروز این خطا است.
 • جستجوی عنوان در موتور جستجو: شاید چنین عنوان و محتوایی وجود داشته باشد ولی آدرس را اشتباه تایپ کرده باشید یا لینک مورد نظر به آدرس اشتباهی مربوط باشد ، به همین دلیل با جستجوی عنوان محتوای مورد نظر، می‌توانید شانس خود را امتحان کنید.

۵۰۰ Internal Server Error

اگر هنگام مراجعه به یک سایت با ارور ۵۰۰ Internal Server Error مواجه شدید، این به این معنی است که سایت مورد نظر دچار مشکلی شده است. همچنین این ارور به معنای عدم وجود مشکل در کامپیوتر، مرورگر و اینترنت کاربر است. همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، ارورهایی که با عدد ۵ شروع می‌شوند مربوط به سرور هستند و کار زیادی از دست ما برنمی‌آید. با این حال، می‌توانید چند روش مختلف را برای حل این مشکل امتحان کنید:

 • تازه سازی کردن صفحه: تازه سازی کردن صفحه در زمینه‌ی این ارور تأثیری ندارد ولی از طرف دیگر امتحان آن هم ضرر ندارد.
 • مراجعه ی دوباره در تایمی دیگر: در بیشتر موارد، مشکلات سرور موقتی هستند. به همین خاطر بهتر است در تایمی دیگر به سایت مذکور مراجعه کنید.
 • تماس با سایت: اگر این مشکل ادامه ‌دار بود، بهتر است که با پشتیبانی سایت ارتباط برقرار کنید و این مشکل را مطرح کنید.

۵۰۲ Bad Gateway Error

این ارور به معنای این است که سرور سایتی که به آن مراجعه کرده‌اید می‌خواهد اطلاعاتی را از سرور دیگری دریافت کند ولی در این زمینه موفق نبوده است. اگرچه این ارور هم ارتباط مستقیمی با کامپیوتر کاربر ندارد، ولی باز هم بهتر است راه حل های زیر را امتحان کنید:

 • تازه سازی کردن صفحه: در این مورد هم پیشنهاد میشه تازه سازی را امتحان کنید
 • بررسی باز نشدن سایت برای دیگر افراد: با رفتن به سایت‌هایی مثل Is It Down Right Now وdown for everyone or just me می‌توانید ببینید که آیا سایت مورد نظر فقط برای شما باز نمی‌شود یا افراد دیگری هم مثل شما مشکل دسترسی به سایت رو دارند.
 • مراجعه در تایمی دیگر: در اکثر موارد، مشکلات سرور موقتی هستند. به همین دلیل بهتر است در تایمی دیگر به سایت مورد نظر مراجعه کنید.

پاکسازی کردن کوکی‌ها و کش‌های مرورگر: گاهی اوقات این مشکل به خاطر کوکی‌ها و کش‌های مرورگر رخ می‌دهد و به همین خاطر پاکسازی کردن آن‌ها ضرر ندارد.

 

۵۰۳ Service Unavailable Error

این ارور نشان دهنده ی این است که سرور نمی‌تواند به درخواستتون رسیدگی کند. دلایل زیادی برای ایجاد این ارور وجود دارد ولی بیشترین دلیل آن به زیاد بودن تعداد درخواست‌ ها برمی‌گردد. همانند دیگر ارور های ۵XX، این ارورهم از طرف سرور است و کار خاصی از دست کاربر برنمی‌آید. با این حال می‌توانید اقدامات زیر را امتحان کنید.

 • تازه سازیکردن صفحه: اولین اقدام برای حل این مشکل مانند مشکلات قبل تازه سازی کردن پیشنهاد میشود.
 • بررسی باز نشدن سایت برای دیگر افراد: با رفتن به سایت‌هایی مثل Is It Down Right Now وdown for everyone or just me می‌توانید ببینید که آیا سایت مورد نظر فقط برای شما باز نمی‌شود یا افراد دیگری هم مثل شما مشکل دسترسی به سایت رو دارند.
 • مراجعه در تایمی دیگر: مشکلات سرور معمولاً موقتی هستند و به ‌خصوص در زمینه‌ی ارور ۵۰۳، با اندکی صبر احتمالاً فشار بر سرور کاسته می‌شود و می‌توانید به سایت مورد نظر مراجعه کنید.

 

برای دیدن دوره آموزش ICDL به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.