شیوه کارکرد و اجزای سیستم های اعلام حریق

شیوه کارکرد و اجزای سیستم های اعلام حریق

شیوه کارکرد و اجزای سیستم های اعلام حریق به سه دسته آدرس پذیر، متعارف و بدون سیم (وایرلس) تقسیم میشوند که درهریک از این سیستم‌ها خود به دو دسته خودکار و دستی تقسیم میشوند .در سیستم‌های دستی، شستی اعلام حریق، تنها منبع تشخیص حریق است

درواقع کار تشخیص حریق در این سیستم‌ها فقط به انسان واگذارشده ‌است و در مکان‌هایی که انسان حضور ندارد، استفاده ای ندارند. برعکس اینگونه سیستم‌ها، سیستم‌های اعلام حریق خودکار، نیازکمتری به تشخیص انسان دارند. سیستم‌های خودکار، به دو دسته آدرس‌پذیر، و غیرآدرس‌پذیر تقسیم میشوند. در سیستم آدرس‌پذیر، علاوه بر اعلام حریق، محل دقیق وقوع آن نیز مشخص میشود.

شیوه کارکرد سیستم اعلام حریق

شیوه کارکرد بیشترسیستم های اعلام حریق آدرس پذیر امروزی در دنیا بر اساس پروتکل کد دهی از راه بستر ولتاژ می باشد ، انتقال اطلاعات از سنسور ها به پنل و از پنـل به سایر قطعات از طریـق بستر ولتـاژ امکان پذیر می باشد که طبـیعتا اگر ولتاژ مزاحـم یا متفرفه ای در محیط به هر دلیلی ایجاد شود سنسور این ولتاژ را فـایر تشخیص میدهد و خطا داده که این یکی از ایرادهای بزرگ این سیستم ها می باشد.

ایا میدانید پروتکل و تکنولوژی دیگری که برای انتقال اطلاعات می توان استفاده نمود زمینه جریان برای انتقال اطلاعات از سنسور به پنل و پنل به قطعات می باشد که در این سیستم خطای سیستم به حداقل یا حتی صفر می رسد و حتی از این سیستم می توان در صنعت نیروگاهی در کنار توربین های بزرگ با کابل بدون شیلد استفاده کرد و چون زمینه انتـقال جریان می باشد هیچ ولتاژ موقت و دائمی و مزاحم نمی تواند باعث ایجاد خطا در سیستم شود.

این تکنولوژی در دنیا فقط در اختیار دو کمپانی اصلی این صنعت به نام های تایکو امریکا و فایرگارد انگستان وجود دارد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام آتش عادی، معمولاً از یک حسگر یا آشکارساز که متصل به خروجی صوتی است، درست شده بودند؛ ولی این سیستم‌ها در سال‌های اخیر، دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرند.زیرا سیستم‌های جدیدتر معمولاً از تعدادی شستی اعلام حریق و تعدادی حسگر یا آشکارساز(Detector)، یک سیستم پردازش مرکزی و چند خروجی درست می‌شوند.

اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلی تقسیم می شوند :

  • تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )
  • تجهیزات اعلام حریق ( فلاشرها ، آژیرها و … )
  • مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتورها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد

جهت دیدن دوره آموزش سیستم اعلام حریق در مجتمع فنی دارالفنون اینجا کلیک نمایید