لودسل یك نوع حسگر الكترونیكی برای اندازه‌گیری وزن و نیرو است که با اعمال نيرو بر روي آن يک سيگنال الکتريکي ضعيف در حد ميلي ولت روي سيم هاي خروجي آن ظاهر ميشود . در واقع لودسل یک مبدل یا ترانسدیوسر می باشد که نیرو و فشار را به سیگنال های الکتریکی استاندارد تبدیل می کند و در انواع كششی، خمشی، فشاری و پیچشی ساخته شده است.

این قطعه در موارد صنعتی کاربرد دارد و برای استفاده از آن باید دوره برق صنعتی را پشت سر بگذارید.

موارد كاربرد لودسل چیست ؟

لودسل برای اندازه‌‌گیری نیرو در كارخانجات مختلف و نیز اندازه‌گیری كشش كابل‌‌ها و كشش نخ در كارخانجات نساجی و سایر صنایع استفاده می‌شود. اندازه‌گیری وزن بطریقه دیجیتال در ترازوهای الكترونیكی نیز نیازمند لودسل می‌باشد. امروزه انواع مختلف لودسل با ظرفیت‌های متفاوت در ساخت ترازوها و باسكول‌های الكترونیكی كاربرد فراوان دارد. سیستم‌های اتوماتیك بر اساس اندازه‌گیری وزن مواد در كارخانجات مواد غذایی – كارخانجات آسفالت – پلانت‌های مواد شیمیایی همه از لودسل استفاده می‌نمایند.

 

ساختار لودسل چگونه است ؟

لودسل شامل یك هسته فلزی (از آلیاژ خاص) و تعدادی strain gauge مجموعه ای از مقاومت های الکتریکی می‌باشد كه در اثر اعمال نیرو مانند تمام مواد تغییر شكل می‌یابد اما پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود برمی‌گردد . میزان برگشت‌پذیری این ماده تعیین كننده كیفیت و دقت و دیرپایی لودسل است.

لودسل تک ­نقطه­ ای (Single Point):

در جایی که نیاز به سنجش نیرو در یک نقطه داشته باشیم از این نوع لودسل استفاده­ می ­کنیم. همانگونه که از اسم آن مشخص است از این لودسل به صورت تکی استفاده می ­شود.

 

لودسل خمشی (Shear Beam):

لودسل­ های خمشی که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه لودسل­ های Single Point هستند برای اندازه­ گیری نیرو درجایی استفاده می­ شوند که بار به صورت گسترده اعمال می­ شود. در این نوع لودسل­ ها از چند لودسل خمشی به صورت همزمان استفاده می­ گردد. معمولاً این لودسل­ ها به دلیل ساختار مکانیکی پیچیده ­تر نسبت به لودسل­ های Single Point گران­تر هستند.

 

لودسل آکاردئونی (Bending Beam):

لودسل­ های آکاردئونی علی­رغم تفاوت بسیار زیادی که از لحاظ شکل ظاهری با 2 نوع لودسل قبلی دارند اما برای همان کاربرد نیروهای فشاری به کار می­روند؛ با این تفاوت که این لودسل­ ها را بیشتر در جایی به کار می ­برند که نیرو به صورت فشاری اما با نویز زیاد اعمال شده باشد.

 

لودسل Sشکل (S Type):

این لودسل­ ها را به دلیل شباهت بسیار زیادی که به حرف S دارند S Type می ­نامند. لودسل ­های S Type از پرکاربردترین لودسل­ ها در صنعت هستند چرا که همزمان می­ توانند به سنجش وزن به صورت فشاری و کششی بپردازند!