معرفی دوربین های مدار بسته و کابردهای آن

معرفی دوربین های مدار بسته و کابردهای آن

در این پست معرفی دوربین های مدار بسته و کابردهای آن را خواهیم داشت که به شما کمک می کند بسته به کاربردهای هر کدام از دوربین های مداربسته بهترین نوع آن را برای استفاده در موقعیت های مورد نظر خود استفاده نمایید. از مهمترین دلایل استفاده از دوربین های مداربسته می توان به استفاده امنیتی، کنترل موقعیت های مختلف و … نام برد.

انواع دوربین های مدار بسته :

 • دوربین مدار بسته دام
 • دوربین مدار بسته بولت
 • دوربین مدار بسته C-Mount
 • دوربین مدار بسته روز وشب
 • دوربین مدار بسته دید در شب یا فرو سرخ
 • دوربین مدار بسته شبکه ای و IP
 • دوربین مدار بسته بی سیم
 • دوربین مدار بسته با کیفیت HD
 • دوربین مداربسته گردان یا PTZ
 • دوربین مدار بسته AHD

 

دوربین مدار بسته دام

دوربین مداربسته دام یا گنبدی، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته دارد. نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است. این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند.

پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند. اکثر این دوربین‌ ها لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. قسمت هایی از دوربین مداربسته که امکان چرخش، گردش و زوم سریع را فراهم می کند، “اسپید دام” نامیده می شوند. دوربین های مداربسته دام امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می کنند.

برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین دارند. این دوربین ها می توانند فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهند و حتی در نور کم نیز کار می کنند.

دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل طولانی استفاده می شوند.

این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند. دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز استفاده می شوند. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارند.

این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند.

C-Moun

دوربین مدار بسته C-Moun

دوربین مدار بسته C-Mount

دوربین مداربسته C-Mount امکان تعویض و جابجایی لنز را دارد. این قابلیت باعث می شود که این دوربین ها کاربری های متفاوتی داشته باشند.

لنزهای استاندارد دوربین مداربسته می توانند فاصله 35 تا 40 فوتی را پوشش دهند. دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارند که امکان پوشش دهی مسافت های بیشتر از 40 فوت را نیز فراهم می کند.

دوربین مدار بسته روز و شب

دوربین مدار بسته روز و شب در محیط های معمولی و همچنین کم نور، کارکرد بهتری دارند. این دوربین ها از نور مادون قرمز استفاده نمی کنند ولی در شرایط مختلف نور و تاریکی تصاویر با کیفیتی ضبط می کنند. دوربین های روز و شب برای نظارت بر امنیت فضاهای باز مناسب هستند.

در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز عملکرد مطلوب نداشته باشند، دوربین های روز و شب مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید مقاوم اند و به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته کاربرد دارند.

دوربین مدار بسته دید در شب یا فرو سرخ

دوربین دید در شب از LED مادون قرمز استفاده می کنند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند. با به کارگیری دوربین‌ های دید در شب می‌ توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری مشاهده کرد.

تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش عمل می‌کنند.

 1. آشکارسازی تصویر : در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و طوری تقویت می‌ شود که ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم.
 2. تصویربرداری حرارتی : در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمع‌آوری شده و طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌ شود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می‌ کنند.

دوربین مدار بسته شبکه ای و IP

دوربین مدار بسته ip این دوربین ها نوع بی سیم و با سیم دارند. نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند منتقل می کنند. نصب دوربین های IP آسان تر از دوربین های آنالوگ است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه وتقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی منتقل می کنند.

دوربین مدار بسته بی سیم

دوربین بی سیم از تکنولوژی IP استفاده نمی کند، این نوع از دوربین ها می توانند از تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر نیز استفاده کنند. صرف نظر از نوع انتقال تصاویر، مزیت اصلی این دوربین ها انعطاف پذیری در نصب است.

دوربین مدار بسته با کیفیت HD

دوربین مدار بسته HD این دوربین ها برای مکان های حساس مثل بانک ها مناسب هستند. این دوربین ها امکان زوم کردن روی تصاویر با وضوح بسیار بالا را دارند.

ptz

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

دوربین مدار بسته گردان PTZ این دوربین ها مشابه دوربین های اسپید دام هستند و دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. همچنین این دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب نیز هستند. یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است.

این پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده، محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

دوربین مدار بسته AHD

ابداع کننده دوربین مداربسته AHD نه یک کمپانی تولیدکننده دوربین، بلکه سازنده بزرگ چیپست و پردازنده کشور کره، یعنی کمپانی NextChip است. دوربین مدار بسته AHD برای انتقال تصویر از کابل های BNC استفاده می کند. دوربین مدار بسته آنالوگ از خطوط تلوزیونی (TVL) برای ثبت تصاویر استفاده می کند.

حداکثر کیفیت این تصاویر WD1/960H (960*576 پیکسل) می باشد. دوربین مدار بسته AHD جدید، قابلیت ضبط تصاویری با رزولوشن بالاتر را دارند. کیفیت های رایج این دوربین های مداربسته 720p و 1080p می باشد که بسیار بیشتر از کیفیت دوربین های سنتی آنالوگ است. از محاسن AHD عدم تاخیر در دریافت تصاویر است.

 

اگر مایل هستید تا در دوره آموزش کامل و عملی دوربین های مدار بسته دارالفنون شرکت نمایید کلیک نمایید