معرفی سیستم عامل لینوکس

معرفی سیستم عامل لینوکس

در سال ۲۰۱۶ روزانه بیش از ۸۵۰ هزار گوشی اندرویدی به فروش ‌رسید و این در حالی است که این آمار در مورد ویندوز فون صرفاً ۳۰ هزار دستگاه در روز بوده است. به عبارت دیگر، پس از خواندن این آموزش، چیزی در حدود ۱۰۰ کاربر جدید اندرویدی به لیست کاربران این سیستم عامل محبوب افزوده شده است.

روزی ۷۰۰ هزار دستگاه تلویزیون نیز به فروش می‌رسد که خیلی از آن‌ها بر پایه ی لینوکس هستند و در هر ۱۰ ابر کامپیوتر، ۹ مورد از آن‌ها دارای سیستم لینوکسی هستند. سرورهای توییتر ، فیسبوک، گوگل ، آمازون و بسیاری از شرکت های دیگر تراز اول نیز مبتنی بر لینوکس هستند.

بر خلاف سایر سیستم عامل ها، لینوکس یک پروژه ی گروهی است که توسعه دهندگان آن از گروه‌های نرم افزاری، تیم ها و شرکت های مختلف تشکیل یافته به صورتی که لینوکس را به بزرگ‌ترین پروژه ی تاریخ کامپیوتر تبدیل کرده اند.

از سال ۲۰۰۵ تا 2016، حدوداً ۸۰۰ هزار توسعه‌ دهنده در توسعه ی Kernelلینوکس مشارکت داشته ‌اند که این مشارکت ها به چیزی بیش از ۱۵ میلیون خط کد منجر شده که ۱.۵ میلیون خط آن در سال‌های اخیر نوشته شده است.

به طور کلی، لینوکس در حوزه های ابرکامپیوترها ، موبایل، وب، دیتاسنترها و بسیاری حوزه های دیگر حکمرانی می‌کند و این حضور گسترده ی سیستم عامل لینوکس نوید بخش بازار کاری خوبی هم برای کسانی است که به دانش استفاده از و مهم‌تر از آن، توانایی توسعه ی لینوکس تجهیز هستند.

 

سیستم عامل گنو/لینوکس چیست؟

گنو/لینوکس هم مانند سیستم عامل هایی مثل ویندوز ۱۰، ویندوز ایکس پی و غیره، یک سیستم عامل است و سیستم عامل هم به نرم افزاری گفته می شود که ارتباط بین سخت افزار سیستم شما و نرم افزارهای مورد استفاده تون را برقرار می سازد (مثلا پخش کردن فیلم از طریق نرم افزار KMPlayer از صفحه ی مانیتور کامپیوتر را امکان پذیر می سازد.) بدون استفاده از سیستم عامل که به صورت خلاصه OS نامیده می شود، چه از سخت افزار سیستم و چه از نرم افزارهای خود نمی توانید استفاده کنید.

گنو/لینوکس یک سیستم عامل رایگان و اوپن سورس است که ابتدا برای کامپیوترهای x86 طراحی شد اما به مرور زمان بقیه ی سخت افزارها را نیز تحت پشتیبانی خود قرار داد. زمانی که لینوس توروالدز این پروژه را شروع کرد، در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه هلینسکی فنلاند دانشجو بود؛ در‌ اصل او می‌خواست تا Kernel (هسته) سیستم عامل شخصی اش را داشته باشد.

در سال ۱۹۹۲ لینوکس تحت مجوز General Public License یا GPL از مؤسسه ی Free Software Foundation یا «موسسه ی نرم افزارهای آزاد» که به صورت مخفف FSF خوانده می‌شود با بهره گرفتن از برخی کامپوننت های پروژه ی GNU منتشر شد و همین مورد باعث شد تا توجه توسعه دهندگان بسیاری در سراسر جهان را به خود جلب کند.

پس از ادغام کردن کرنل با کامپوننت های پروژه ی گنو در اواسط دهه ی ۹۰ میلادی توسعه دهندگان بسیاری اقدام به ساخت سیستم عامل های دیگری از روی این پروژه کردند که با عنوان Linux Distributions یا «توزیع های لینوکس» شناخته می‌شوند.

در همین راستا، شرکت های مطرح در حوزه ی فناوری همچون IBM و Oracle در سال ۱۹۹۸ پشتیبانی از پلتفرم لینوکس را در دستور کار خود قرار دادند و توسعه ی این سیستم عامل را به صورت جدی دنبال کردند. در سال ۱۹۹۹، پس از آنکه سهام شرکت Red Hat به عنوان اولین شرکت لینوکسی شناخته شد ۳ برابر شد؛ در همان سال شرکت IBM هم 1 میلیون دلار برای بهبود و تبلیغ لینوکس سرمایه‌گذاری کرد.

 

فلسفه ی لینوکس

در ماه آگوست سال ۱۹۹۱، یک دانشجوی ۲۰ ساله در دانشگاه شهر هلینسکی فنلاند تصمیم گرفت سیستم عاملی رایگان ابداع کرده و آن را با سایر علاقمندان به این حوزه به اشتراک بگذارد. به گفته ی لینوس، “این سیستم عامل فقط یک سرگرمی بوده و اصلاً کار عجیب و خاصی نمیکند و هرگز به حرفه ای بودن گنو نخواهد بود!”

لینوس پس از اتفاقی که درباغ وحش برایش میافته، از عکس یک پنگوئن برای نشان تجاری سیستم عامل اش استفاده میکند. در ادامه ی راه، وی تصمیم مهمی گرفت و لایسنس GPL که توسط آقای ریچارد استالمن ابداع شده بود را برای کرنل لینوکس در نظر گرفت. کرنل لینوکس با لایسنس GPL و همچنین یک سری از کامپوننت های گنو، صنعت کامپیوتر را با یک سری از آزادی ‌هایی که به ارمغان آورد منقلب کرد.

  • آزادی استفاده از نرم افزاری برای هر نوع اهدافی
  • آزادی تغییر نرم ‌افزار برای برآورده ساختن استفاده شخصی،
  • آزادی به اشتراک گذاری نرم‌افزار با دوستان خود
  • آزادی به اشتراک گذاری تغییراتی که روی نرم افزارهای خود اعمال کرده اید.

هر سازمان یا پروژه یی دارای یک فلسفه ی وجودی است و لینوکس هم از این قاعده مستثنی نیست.

لینوکس همیشه در حال توسعه و پیشرفت است و توسعه دهندگان بسیاری از سراسر دنیا با رهبری لینوس توروالدز در این مسیر گام برمیدارند. حرفه یی بودن از یک سو و همچنین علاقه به مشارکت در پروژه ی لینوکس تنها عواملی هستند که یک نفر نیاز دارد تا در ارتقاء این پروژه سهیم گردد.

در واقع، لینوکس حرکتی بود تا نسخه یی اوپن سورس و آزاد از سیستم عامل UNIX ایجاد گردد و در همین مسیر، بسیاری از ویژگی‌های خود را از یونیکس گرفته است. لینوکس سیستم عاملی است که Multitasking (انجام چند کار به صورت هم زمان) و Multiuser (پشتیبانی از چندین کاربر در آن واحد) جزو خصوصیات اصلی آن است؛ همچنین، پشتیبانی از شبکه‌ و سرویس های مختلف که اصطلاحاً تحت عنوان Daemons شناخته می‌شوند نیز جزو سیستم عامل لینوکس هستند.

 

به روز رسانی کرنل لینوکس

هر ۲ الی ۳ ماه یک بار، نسخه ی جدید کرنل لینوکس عرضه می شود. توسعه دهندگان کرنل لینوکس تغییراتی که باید صورت گیرند را اصطلاحاً Patch می نامند. یک پچ حاوی خطوطی از کد است که باید تغییر کنند ، اضافه شوند و یا کلا از سورس کد حذف شوند.

هر پچ می‌تواند قابلیت جدیدی را به کرنل بیافزاید،‌ وسیله ی جدیدی را ساپورت کند، مشکلی را مرتفع سازد، بخشی را ریفکتور کند یا عملکرد سیستم را بهبود بخشد. در هر ریلیز جدید، چیزی حدود ۱۰ هزار پچ جدید اعمال می‌گردد که می‌توان گفت در هر 1 ساعت، ۶ پچ در کرنل بعدی اعمال می گردد.

توسعه دهندگان مختلف، پچ هایی که توسعه داده‌اند را به Mailing List هایی می‌فرستند که از طریق آن می‌توانند از سایر توسعه دهندگان بازخورد هایی بگیرند.

زمانی که یک پچ خوب از آب درآید، پچ مربوطه توسط یک توسعه‌ دهنده ی ارشد کرنل که وظیفه دارد چندین بخش از لینوکس را مدیریت کند، مورد تأیید واقع می‌گردد البته نا گفته نماند که این هرگز به این معنا نیست که پچ مربوطه در سورس کد اصلی کرنل اضافه خواهد شد اما به هر حال این تاییده ی اولیه یک نقطه ی امید است.

زمانی که توسعه‌دهنده ی ارشد کرنل پچی را تایید میکند، پچ مربوطه در اختیار خالق لینوکس آقای توروالدز ینی تصمیم گیرنده ی اصلی نسخه بعدی کرنل قرار می‌گیرد.