نرم افزار فتوشاپ و کاربرد های آن

نرم افزار فتوشاپ و کاربرد های آن

فتوشاپ یک نرم افزار جهت ویرایش عکس، ترکیب عکس و از ابتدا برای ساختن عکس می باشد. شرکت ادوبی تولید کننده این نرم افزار است که از بزگترین و بهترین شرکت های تولید کننده نرم افزارهای گرافیکی است. فتوشاپ کاربرد های بسیار زیاد و مختلفی دارد و هر کسی که کارهای گرافیکی کامپیوتری انجام می دهد به این نرم افزار احتیاج دارد. از کاربرد های آن می توان استفاده در چاپخانه ها، طراحی وب، طراحی دیجیتال، متحرک سازی و تمامی کارهایی که به گرافیک مربوط می شود نام برد. در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۵ آخرین نسخه از فتوشاپ Adobe Photoshop CC 2017 معرفی شده است.

فتوشاپ

 

ایلوستریتور که یک نرم افزار برداری است و از ریاضیات برای محاسبات خود پیروی می کند، برعکس فتوشاپ نرم افزاری پیکسلی است و محاسبات آن بر اساس پیکسل ها محاسبه می شود . فتوشاپ با دیگر نرم افزارهای گرافیکی شرکت ادوبی نظیر ایلوستریتور (Illustrator‎)، پریمیر (Premiere)، افتر افکت (After Effects) و بریج (Bridge) ارتباط قوی دارد و می توان فایل لایه باز این نرم افزار را در آنها استفاده کرد و بلعکس. فتوشاپ تقریبا تمامی نمونه رنگ های اصلی و مهم را پشتیبانی می کند مانند:

  • RGB
  • CMYK
  • Bitmap
  • LAB
  • سیاه و سفید

 

مهمترین اندازه های مورد پشتیبانی این نرم افزار پیکسل، سانتیمتر، میلیمتر و اینچ است. همینطور می توان گفت که فتوشاپ تقریبا تمامی فرمت های ذخیره سازی و خواندن تصاویر را پشتیبانی می کند که مهمترین آن ها PNG، JPEG، TIFF، GIF است. همچنین فرمت اختصاصی این نرم افزار PSD نام دارد.

 

تاریخچه فتوشاپ چیست

 

سال ۱۹۸۷ میلادی ایده شکل گیری فتوشاپ توسط توماس نول در ایالت میشیگان آمریکا شروع شد. توماس فرزند گلن نول است . پدر توماس نول فردی علاقه مند به عکاسی بود و در خانه خود یک تاریکخانه داشت. در آن زمان اوایل ظهور رایانه های شخصی، توماس نول و برادرش جان نول علاقه زیادی به این اختراع داشتند.

توماس همانند پدرش به عکاسی علاقه داشت و در دوران دبیرستان برای سرگرمی به عکاسی می پرداخت و سپس با دانشی که از پدرش در این زمینه بدست آورده به چاپ عکس های سیاه و سفید و رنگی همچنین تنظیم کنتراست و متعادل کردن رنگ‌ آن ها می پرداخته. برادار توماس بیشتر علاقمند به برنامه نویسی بوده است و با رایانه شخصی اش که سیستم عامل مکینتاش داشته به برنامه‌نویسی می پرداخته است.

توماس مانند برادرش برنامه نویسی را دنبال می کرد. او در دوران دانشگاه خود یک Apple Macintosh Plus گرفته بود تا به وسیله آن به ویرایش عکس های پایان نامه اش بپردازد. اما به دلیل نبود امکانات مورد نیازش در اپل مکینتاش پلاس، خودش دست به کار می شود و چند برنامه می نویسد تا کار های مورد نیازش را انجام دهد.

جان نول با دیدن برنامه برادش توجهش به آن جلب شده و به او پیشنهاد می دهد که روی برنامه کار کرده وگسترشش دهد تا با برنامه اش تصاویر دیجیتالی تولید کند. همینطور جان ایده های مختلف دیگری را نیز به برادرش می داد تا به قابلیت های برنامه اضافه کند مانند ذخیره سازی عکس با فرمت های مختلف و یا تغییر مقدار شفافیت عکس ها، پس از چند ماه برنامه نویسی بر روی برنامه و اضافه کردن این ایده های ساده باعث به وجود آمدن نرم افزاری قدرتمند به نام فتوشاپ شدند.

 

تجاری سازی نرم افزار فتوشاپ

 

با کامل شدن و کاربردی بودن برنامه در سال ۱۹۸۸ ، جان به توماس پیشنهاد تجاری سازی اش را می دهد. توماس زیاد مطما نبود که بتوانند برنامه را بفروشند اما جان برادرش را قانع می کند و به او این اطمینان را می دهد که می توانند برنامه را بفروشند. او در آن زمان مشغول به بازریابی در شرکت سیلیکون ولی بوده و همینطور مطالبی در مورد یک نرم افزار ویرایشگر دیگر خوانده بود که تمامی این دلایل باعث شدند بیشتر به فکر فروش برنامه خودشان باشد.

پس از معرفی فتوشاپ شرکت های مختلفی مشتاق برنامه آنها بودند، آنها توانستند با شرکت Barneyscan قرارداد ببندند تا اولین نسخه از این نرم افزار را با نام فتوشاپ در کنار اسکنر های این شرکت به فروش برسانند. جان باز هم برای فروش بیشتر پیش نمایشی از نرم افزار را در شرکت ادوبی به نمایش گذاشت و مدیران ادوبی تحت تاثیر قابلیت های نرم افزار فتوشاپ قرار گرفتند و با امضا کردن قراردادی بین هر دو طرف شرکت ادوبی حق پخش نرم افزار فتوشاپ را خرید و این آغاز ارائه فتوشاپ توسط شرکت ادوبی شد.

پس از بستن قرارداد، جان و برادرش با قدرت بیشتری بر روی نرم افزارشان کار کردند تا قابلیت های آن را افزایش دهند و بالاخره نرم افزار ادوبی فتوشاپ با تمام ضعف هایی که داشت در سال ۱۹۸۹ عرضه شد.

 

کاربرد ابزار و پلاگین های فتوشاپ چیست

 

فتوشاپ دارای ابزار های قدرتمند است که آن را محبوب ترین نرم افزار گرافیکی بین گرافیست ها کرده است. هر کدام از ابزار های فتوشاپ کاربرد های خاص خودش را دارد. همینطور پلاگین های مختلفی نیز برای نرم افزار فتوشاپ عرضه می شود که باز قابلیت های بیشتری را به این نرم افزار اضافه می کنند. با استفاده از این ابزار ها است که می توان به ویرایش، ترکیب، رنگ آمیزی، برش و تغییر اندازه، تنظیم نور، اضافه کردن فیلتر و صدها کار دیگر را انجام داد تا تصاویری خارق العاده و آنچه مورد نیازمان است طراحی کنیم.

 

برای دیدن دوره آموزش فتوشاپ به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.