چگونه مصرف سوخت خودرو خود را کاهش دهیم؟

چگونه مصرف سوخت خودرو خود را کاهش دهیم؟

در این مقاله نکاتی کاربردی جهت کاهش مصرف سوخت خودرو برای شما خواهیم گفت که شامل 10 راهکار کاربردی می باشد.

راهکارهای کاربردی کاهش مصرف سوخت خودرو

 1. تنظيم موتور به موقع و اهمیت به تعمير و نگهداری خودرو(شستشوی انژکتورها _ بازدید شمع و وایر _ فیلرگیری و …)
 2. تعويض به موقع فيلتر هوا و استفاده از فيلتر هواي استاندارد(این مورد در کاهش مصرف سوخت و سالم ماندن موتور خودرو بسیار تاثیر گذار است)
 3. استفاده از سوخت متناسب با سطح تکنولوژي و نياز خودرو
 4. حرکت اولیه در فصل زمستان(از کارکرد زیاد خودرو در حالت درجا اجتناب شود و از دنده های سنگین جهت گرم شدن موتور خودرو استفاده شود)
 5. رانندگي با دنده مناسب(اجتناب از دنده مرده و همچنین اجتناب از حالت پرگاز )
 6. پيش بيني موقعيت‌ها و شرايط در حين رانندگي و خودداری از شتاب غير ضروري(در صورتی که می دانید سرعت گیر و یا تقاطعی جلوتر وجود دارد از شتاب بی مورد پرهیز کنید)
 7. پرهيز از سرعت بالا(سرعت مناسب جهت کاهش مصرف سوخت در جاده های بیرون شهری بین 80 تا 100 کیلومتر است)
 8. تعويض به موقع روغن موتور(باعث روانتر شدن قطعات داخلی موتور شده و اصطکاک کمتری ایجاد می شود در نتیجه مصرف سوخت پایین می آید)
 9. تنظيم باد لاستيکها(تنظیم استاندار باد لاستیکها باعث می شود خودرو اصطکاک کمتری با سطح جاده داشته باشد در نتیجه زودتر شتاب گرفته و قدرت کمتری نسبت به حرکت نیاز داشته باشد)
 10. اجتناب از حمل بار اضافی مخصوصا از طریق باربند (حمل بار از طریق باربند علاوه بر وزن آن حجم آن نیز بر اثر برخورد باد باعث مصرف سوخت چندین برابری می شود)

اگر در فصل سرما متوجه شدید که آمپر بنزین خودرو سریعتر از حد معمول کاهش می‌یابد، یعنی به عبارت دیگر مصرف بنزین افزایش یافته، لازم است برخی بررسی‌ها را انجام دهید.

برای این کار بهتر است به ترتیب مواردی همچون

 • فیلتر هوا
 • شمع‌ها
 • وایر و سیم‌های اتصال،
 • روغن موتور
 • سنسور اکسیژن
 • و فیلتر سوخت را چک کنید.

گاهی اوقات که مصرف سوخت به صورت تدرجی و طی چندین ماه افزایش می‌یابد، شاید استفاده از مکمل‌های پاک کننده سیستم سوخت رسان و انژکتور تاحدی برای رفع این مشکل مفید واقع شوند. اکثر نکات ذکر شده در این مطلب را می توانید به صورت عملی و در دوره آموزش تعویض روغنی آموزش ببینید.

برای دیدن دوره آموزش تعمییر خودرو به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.