یوپی اس (UPS) چیست و چه کارایی دارد؟

یوپی اس (UPS) چیست و چه کارایی دارد؟

UPS ها دستگاه هایی برای مقابله با مشکلات برق ورودی AC هستند. UPS ها میتوانند در محدوده ازچند ولت آمپر (VA) برای حفاظت رایانه های شخصی معمولی تا چند میلیون ولت آمپر (MVA) برای مراکز رایانه ای و مخابراتی و صنعتی بزرگ طراحی، ساخته و به بازار عرضه می شوند.

معرفی دستگاه یوپی اس (UPS):

 

UPS مخفف Uninterrupted Power Supply است که برای محافظت بار های حساس و سیستم های الکترونیکی و مخابراتی در برابر اغتشاشاتی مثل نویز مورد استفاده قرار میگیرد.

UPS های کوچک درون خود معمولا یک باتری دارند که هنگام وجود برق ورودی در حالت عادی آن را شارژ میکنند و هنگام قطع برق یا افت ولتاژ برق ورودی ، زمانی که ولتاژ از یک مقدار مشخص کمتر شود، UPS به طور اتوماتیک منبع تغذیه توان رایانه را از برق شهر به خروجی خود در مدت زمانی حدود یک یا ۲ میلی ثانیه انتقال می دهد و در نتیجه رایانه متوجه قطع جریان الکتریکی نشده و به کار خود ادامه می‌دهد.

در حقیقت UPS، توان مورد نیاز برای تغذیه بار را از انرژی ذخیره شده در باتری ها فراهم می کند.

یک UPS از 4 بخش اصلی زیر تشکیل می شود:

  1.  یکسو کننده و شارژ باتری (مبدل AC به
  2. DC )- باتری
  3.  مبدل DC به AC (اینورتر)
  4.  کلید ها (کلید های بای پس و کلید های قطع و وصل)

اصول کار UPS بدین صورت است که بار در حالت عادی از ورودی AC تغذیه می کند و همزمان شارژر با یکسو سازی برق ورودی AC و تبدیل آن به برقDC ، باتری را شارژ می کند و به محض اینکه برق ورودی AC ، قطع شود و یا کیفیت آن توسط UPS مناسب تشخیص داده نشود، اینورتر بلافاصله با تبدیل ولتاژ DC باتری به برق AC توان مورد نیاز بار را تامین می کند.

 

مشکلات موجود در برق شهر:

 

قطع برق شهر (Black Out) :

 

در صورت بروز چنین مشکلی UPS به وسیله ی باتری تا زمانی که انرژی ذخیره شده در آن اجازه می دهد، توان مصرفی تجهیزات را فراهم آورد.

کاهش ناگهانی ولتاژ (Power Sag):

 

این اتفاق معمولا بر اثر راه اندازی بارهای الکترو موتور در شبکه برق به وجود آمده و باعث خطای عملکرد، Crash کردن، Reset شدن سیستم های کامپیوتری و یا قفل کردن صفحه کلید می شود، در صورت بروز چنین اتفاقی در شبکه برق، UPS به سریعا عمل کرده و توان مصرفی تجهیزات را از باتری تامین می کند و پس از رفع مشکل در برق شهر ، به وضعیت عادی برمی گردد.

 

افت طولانی ولتاژ (Brown Out) :

 

عملکرد UPS در هنگام بروز چنین مشکلی مشابه حالت قطع برق می باشد. همچنین می توان برای رفع این مشکل از استابیلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) استفاده نمود که کاهش ولتاژ را جبران نماید و مصرف کننده هایی که حتی UPS متصل نیستند را تحت پوشش قرار می دهد.

 

افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ (Spike & Surge) :

 

این پدیده در اثر رعد و برق و عمل سوئیچینگ در شبکه برق به رخ میدهد و در اثر اتفاق آن ممکن است که ولتاژ به صورت ناگهانی تا چندین برابر ولتاژ شبکه بالا رود. معمولا در UPS ها، مدارهای حفاظتی قرار داده می شود که انرژی موجود ناشی از این افزایش ولتاژ را حذف کرده تا از اعمال آن به تجهیزات جلوگیری شود.

 

افزایش طولانی ولتاژ  (Over Voltage) :

 

اگر افزایش ولتاژ مدت زیادی ادامه داشته باشد ممکن است به بعضی از قطعات حساس سیستم های سخت افزاری آسیب وارد نماید. در این وضعیت UPS تامین کننده برق مصرف کننده ها خواهد بود و از اتصال برق شهر به مصرف کننده ها جلوگیری میکند ، همچنین استفاده از استابیلایزر معمول ترین روش برای رفع این مشکل است.

 

نویز (Noise) :

 

در شبکه برق مصرف کننده هایی نظیر اجاق ها معمولا مایکروویو وجود دارند که باعث ایجاد نویز و تداخل الکترومغناطیسی در خطوط برق شهر می شود. برای پیشگیری از این مشکلات در UPS ها بخشی به نام فیلتر وجود دارد تا اثرات ناشی از نویز را تا حد زیادی کاهش دهد.