یو پی اس (ups) چیست؟

یو پی اس (ups) چیست؟

سیستم های برق بدون وقفه (ups) در جاهایی استفاده می شوند که مصرف کننده ها از حساسیت بالایی برخوردار باشند. به نوعی مصرف کننده نباید به هیچ عنوان قطع لحظه ای برق یا حتی نوسانات گذرا در شبکه برق را حس کند. نحوه نصب و کارکرد این سیستم ها را می توانید با شرکت در کلاس های آموزش برق صنعتی بیاموزید.

پس ups علاوه بر حذف نوسانات و نویز باید مسئولیت اصلی خود یعنی تامین برق مصرف کننده ها را در زمان قطع کامل برق شبکه با استفاده از باتری های پشتیبان به درستی انجام دهد.

مصرف کننده هایی که نیاز اساسی به ups دارند

شبکه های کامپیوتری وسرورها

موارد کاربرد

ادارات ، بانک ها و سازمان های مبتنی برشبکه

دوربین های مدار بسته

به لحاظ حساسیت تامین امنیت قطعی برق حتی برای مدتی کوتاه امنیت محل مورد نظر را به خطر خواهد انداخت. سیستم های کنترل و ابزار دقیق در کارخانه ها .

به طور مثال قطعی یا نوسانات شدید برق در یک کارخانه می تواند سبب اختلال در سیستم های کنترلی (PLC ، مانیتورینگ و …) و در نتیجه آسیب رساندن به یک فرآیند حساس در خط تولید شود.

تجهیزات تصویربرداری پزشکی نظیر MRI ، سی تی اسکن و … که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند. تجهیزات برقی مربوط به بیمارستانها و اتاق عمل ، کلینیک های دندان پزشکی و …

دسته بندی انواع ups

آفلاین

لاین اینتراکتیو

آنلاین

یو پی اس نوع آفلاین

این ups ها ساده ترین و ارزانترین نوع ups میباشد. درواقع برخی افراد اصولاً این دستگاه را جزو ups به حساب نمی آورند وبجای آن از لفظ دستگاه تامین برق جانشین”استفاده میکنند.

اگرچه بسیاری از مشتریها در بازار آنرا به عنوان ups ارزیابی میکنند بخصوص زمانی که بحث بودجه ومعیار خرید مطرح میشود معمولاً ازاین ups استفاده میکنند.

این ups ها گاهی بنام offline ups نیز خوانده میشوند تا بتوان آنها را ازonline ups تمیز داد.

این ups به نام standbye نامیده میشود زیرا معمولاً باتری و اینورتر انرژی برق را به دستگاه نمیرسانند.

باتری و اینورتر درحالت آماده باش قراردارند تا زمانیکه به آنها احساس نیاز شود.

وقتی که برق شهر قطع میشود سوییچ انتقالی، مدار را روی منبع تامین ثانویه می اندازد و هنگامیکه برق شهر وصل شد مجدداً به حالت قبل بازمیگردند.

یو پی اس لاین اینتراکتیو

این نوع UPS یک ترانسفورماتور دارد تا با هر نوسان نیاز به استفاده از باتری داخلی کاهش یابد. این یونیت‌ها ولتاژ خطوط را همواره کنترل می‌کنند و زمانی که ولتاژ پائین تر از حد مشخصی باشد، ترانسفورماتور را فعال می‌کند. باتری زمانی فعال می‌شود که ولتاژ پائین تر از آن حد ثبت شود.

بازدهی و ضریب اطمینان زیاد ،توانایی اصلاح اختلالات ولتاژ و همچنین قیمت های پایین در خرید این نوع یو پی اس از ویژگی های آن میباشد.

یو پی اس آنلاین

مرسوم ترین تکنولوژی در این سری دستگاهها Double Conversion میباشد این سری بصورتی طراحی شده است که برق متناوب شبکه شهری که ممکن است دارای اشکالات واختلالهای زیادی باشد را توسط رکتیفایر یا یکسوساز، از حالت AC بصورت DC تبدیل میکند وسپس توسط قسمتی از این دستگاه به نام اینورتر دوباره این برق DC را به AC تبدیل می كند ، به این عمل تبدیل دوگانه گفته میشود که با انجام این عمل برق تولید شده توسط دستگاه عاری از هرگونه اشکال وبا دامنه ثابت 220 یا 230 ولت میباشد.

با این عملکرد در حقیقت هچگونه اغتشاش موجود در شبکه شهری به سمت بار منتقل نمی گردد.

هنگام برق قطع میشود اینورتر برق مصرف کننده را از باتری تامین میکند. موارد استفاده این دستگاه در جایی است که اختلال برق شبکه سراسری بیش از حد کنترل باشد و همچنین جهت فیلتر نمودن و یا زمان سوییچ برای بار مصرفی حساسیت ایجاد مینماید.

در کل برای مصرف کننده های حساس از این مدل استفاده میشود.

برای دیدن دوره آموزش برق صنعتی به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.