آفتاب سوختگی چیست، چگونه درمان می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

آفتاب سوختگی چیست، چگونه درمان می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

آفتاب سوختگی عبارتی است که به سرخی، تورم و احساس درد یا سوزش در پوست اشاره دارد. این مشکل پس از قرار گرفتن برای مدت طولانی در برابر اشعه فرابنفش خورشید به وجود می آید. شدت آفتاب سوختگی می تواند کم یا زیاد باشد.

این مشکل می تواند یک عامل جدی برای افزایش خطر و ریسک احتمال ابتلا به سرطان پوست تلقی شود و شدت آن به میزان قرار گرفتن در برابر اشعه خورشید و ناحیه مواجه با آن بستگی دارد. از آنجا که شدت اشعه گذرنده از جو در مناطق مختلف زمین متفاوت است، میزان آفتاب سوختگی در مناطق مختلف زمین می تواند کمتر یا بیشتر باشد. به همین علت است که احتمال درگیری با این مشکل در مناطق نزدیک خط استوا بیشتر بوده و در مناطقی با عرض جغرافیایی بیشتر کمتر است. ضمناً لازم است بدانید میزان اشعه یو وی گذرنده از جو در زمان ظهر بیشتر از مابقی ساعات طول روز خواهد بود.

علائم آفتاب سوختگی کدامند؟

علائم آفتاب سوختگی در افراد مختلف متفاوت است. اولین و مهمترین نکته ای که لازم است در مورد آفتاب سوختگی بدانید، آن است که ممکن است در ابتدا، متوجه وجود این مشکل نشوید. در واقع بیشترین علائم و آثار آفتاب سوختگی چیزی در حدود 12 تا 14 ساعت پس از قرار گرفتن در برابر میزان زیاد از اشعه آفتاب به وجود می آید. به طور معمول سوختگی با آفتاب جزئی معمولاً چیزی بیش از قرمزی و حساسیت در مناطق آسیب دیده ایجاد نمی کند. در موارد جدی تر، تاول زدن پوست یکی از نشانه ها خواهد بود. آفتاب سوختگی شدید تا حدی می تواند دردناک باشد و ممکن است نیاز به مراقبت درمانی در بیمارستان داشته باشد.

موارد سوختگی شدیدتر با آفتاب می تواند شامل علائم زیر نیز باشد:

  • تب
  • لرز
  • تهوع و استفراغ
  • ضعف

این در حالی است که در موارد بسیار بسیار شدید، مشکل به همینجا ختم نمی شود و ممکن است فرد با فشار خون پایین، غش و ضعف شدید نیز دست و پنجه نرم کند.

چقدر طول می کشد تا دچار آفتاب سوختگی شویم؟

کافی است مدتی حدود 15 دقیقه در مقابل اشعه شدید آفتاب قرار بگیرید، تا دچار آفتاب سوختگی شوید. نکته قابل توجه آن است که شما در این وضعیت متوجه وجود مشکل نخواهید شد و ممکن است چندین ساعت تا یک روز طول بکشید تا متوجه وجود مشکل شود.

بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، ممکن است پس از 30 دقیقه پوست اندکی قرمز شود، اما در اکثر موارد 2 تا 6 ساعت طول می کشد، تا این قرمزی خود را نشان دهد. درد شدید نیز معمولاً 6-48 ساعت بعد از مواجهه به طول خواهد انجامید و  علائم سوختگی به مدت 24 تا 72 ساعت ادامه پیدا می کند. در اکثر موارد این مشکل نهایتاً تا 8 روز پس از شروع کاملاً از بین رفته و تنها خارش و پست اندازی ممکن است بیش از این مدت ادامه پیدا نماید.

درمان سوختگی پوست با آفتاب به چه ترتیب است؟

مهمترین نکته در مورد درمان آفتاب سوختگی اقدام در اولین فرصت ممکن است. اگر آفتاب سوختگی را درمان نکرده یا از آن پیشگیری نکنید، می تواند به مشکلات دائمی نظیر سرطان پوست ختم شود. فراموش نکنید که بهترین راه درمان این مشکل نیز مانند تمامی مشکلات و بیماری های دیگر جلوگیری از وقوع آن است.

استفاده از مسکن ها در آفتاب سوختگی

مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می تواند به تسکین درد و کاهش تورم در زمان آفتاب سوختگی کمک کند. در صورت درگیری با سوختگی به وسیله آفتاب بهتر است در اولین زمان ممکن این داروها را مصرف کنید. ضمناً برخی از پمادها وجود دارند، که به طور اختصاصی برای تسکین درد این بیماری ساخته شده اند.

کرم های هیدروکورتیزون

استفاده از کرم های حاوی هیدروکورتیزون می توانند به التهاب ناشی از آفتاب سوختگی پوست خاتمه دهند و درد شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.

رطوبت بدن را افزایش دهید

اگر می خواهید از این مشکل خلاص شوید، باید رظوبت بدن را افزایش دهید. برای این کار بهتر است در طی روزهای درگیری با این مشکل، میزان مصرف آب خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

از ترکاندن تاول ها خودداری کنید

ترکاندن تاول ها می تواند مشکل را دو چندان کند. این عمل علاوه بر این که دردی را بر درد ناشی از آفتاب  سوختگی می افزاید، می تواند به مشکلی تحت عنوان باقی ماند جای زخم ها نیز ختم شود.

لایه برداری پوست گزینه مناسبی نیست

هرگز تصور نکنید، که لایه برداری پوست سوخته با آفتاب مشکل را حل خواهد کرد. انجام این عمل می تواند مشکل را دو چندان کند. برای این که از شر این مشکل خلاص شوید، بهتر است به مصرف مرطوب کننده ها روی بیاورید.

پوست خود را خنک کنید

برای این کار می تواند از کمپرسورهای خنک استفاده کرده یا به انجام یک دوش آب یخ بسنده کنید.

هرگز از کره برای چرب کردن پوست استفاده ننمایید

اگر احساس می کنید که چرب کردن پوست با کره می تواند آفتاب سوختگی را رفع کند، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. این عمل نه تنها مشکل شما را رفع نخواهد کرد، از درمان شدن پوست شما جلوگیری می نماید.

سایر نکاتی که می تواند به بهبودی زودتری پوست آفتاب سوخته کمک کند

سایر روش هایی که برای درمان هرچه زودتر آفتاب سوختگی توصیه می شوند، شامل مرطوب نگهداشتن پوست به وسیله مرطوب کننده ها، خودداری از مواجه مجدد با آفتاب و استفاده از استروئیدها در موارد شدید و در صورت صلاحدید پزشک است. ضمناً چنانچه فردی با کم آبی شدید بدن مواجه شود، ممکن است تزریق سرم برای وی نیز گزینه ای مناسب باشد.

تشخیص سوختگی با آفتاب

آفتاب سوختگی خفیف معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. با این حال، اگر علائم شدید وجود داشته باشد، باید به فکر درمان به کمک پزشک باشید. پزشک در زمان مراجعه فرد آفتاب سوخته در مورد علائم و سابقه پزشکی وی سؤال خواهد کرد. پس از ان نیز معاینه بدنی انجام خواهد شد و برای موارد شدیدتر آسیب آفتاب، ممکن است فرد به پزشک متخصص پوست و مو ارجاع داده شود.

بهترین روش های جلوگیری از آفتاب سوختگی کدامند؟

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهترین روش پیشگیری از ابتلا به سوختگی با آفتاب، کاهش زمان مواجهه با نور خورشید است. برای این کار می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

  • در صورت خارج بودن از منزل تا حد اممکان در سایه بنشینید
  • در مکان هایی با آفتاب شدید از یک کلاه پهن استفاده نمایید.
  • در طی روز  با عینک آفتابی از چشم محافظت کنید.
  • تا حد امکان در ساعات اوج تابش آفتاب از منزل خارج نشوید.
  • همیشه ضد آفتاب بزنید و مرتباً آن را تمدید نمایید.

نکته پایانی: راهنمای انتخاب ضد آفتاب مناسب

استفاده از ضد آفتاب مناسب می تواند از دچار شدن به آفتاب سوختگی جلوگیری نماید، به همین دلیل است که باید بدانید که یک کرم ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد. معیار شناسایی قدرت یک کرم ضد آفتاب در بلوک کردن اشعه خورشید، واحدی تحت عنوان SPF است. هرچه این عدد مقدار بیشتری را داشته باشد، میزان محافظ از پوست شما افزایش خواهد یافت.

امیدواریم مطلبی که تحت عنوان آفتاب سوختگی مطالعه کردید، برای شما مخاطبین دارالفنون مفید واقع شده باشد.