سیاهی دور چشم به چه علت به وجود آمده و چه طور درمان می شود؟

سیاهی دور چشم به چه علت به وجود آمده و چه طور درمان می شود؟

دایره های تیره در اطراف پلک های پایین آقایان و خانم ها مشکلی رایج در افراد است. این دایره های سیاه رنگ می تواند شما را پیرتر از سن واقعی خود نشان دهد و وجود پف پلک می تواند این مشکل را دو چندان کند. لازم است بدانید که این مشکل می تواند برای همه به وجود بیاید ولی افرادی که سالخورده هستند، تمایل ژنتیکی به این بیماری داشته باشند و افرادی که سفید پوست نیستند، به این بیماری تمایل بیشتری نشان می دهند. این مشکل در بیشتر افراد بر اثر خستگی به وجود می آید، این مشکلات زیاد نگران کننده نیستند و به درمان جدی احتیاج نخواهند داشت.

علل سیاهی اطراف چشم

سیاه شدن دور چشم ها می تواند علل مختلفی داشته باشد. برخی ازاین علل شامل موارد زیر هستند:

خستگی

خستگی بیش از حد شدید و یا فقط چند ساعت خواب کمتر در روز می تواند باعث ایجاد دایره های تاریک در زیر چشمان شما شود. کمبود خواب می تواند باعث لکه و لک شدن پوست شما شود و باعث می شود بافت های تیره و رگ های خونی در زیر پوست شما ظاهر شوند.

خستگی چشم

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه می تواند باعث ایجاد فشار چشمگیری در چشم شما شود. این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی اطراف چشم ودر نتیجه، تورم پوست اطراف چشم شود.

تیرگی زیر چشم

سن

پیری طبیعی یکی دیگر از دلایل عمده حلقه های تاریک در زیر چشمان شماست. هرچه پیرتر شوید، پوست شما نازک تر خواهد شد و همچنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست از بین خواهد رفت. با این اتفاق ، رگ های خونی تیره زیر پوست شما نمایان تر می شوند و باعث تیره شدن ناحیه زیر چشم شما می شوند.

آلرژی

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند باعث ایجاد این دایره های تاریک شود. هنگامی که واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین ها را به عنوان پاسخ به باکتری های مضر آزاد می کند. به غیر از ایجاد علائم ناراحت کننده – از جمله خارش ، قرمزی و پف چشم – هیستامین ها باعث می شوند رگ های خونی شما گشاد شده و در زیر پوست شما نمایان تر شوند.

کم آبی

کم آبی بدن یک دلیل شایع دیگر برای سیاهی زیر چشم شماست. هنگامی که بدن شما مقدار مناسب آب را دریافت نکند، پوست زیر چشمان شما شروع به لکه دار شدن کرده و زیبایی خود را از دست می دهد.

ژنتیک

تاریخچه خانوادگی نیز در ایجاد این مشکل نقش دارد. در واقع این مشکل در افرادی که در خانواده خود سابقه درگیری با سیاهی دور چشم را دارند، می تواند بیشتر رخ دهد.

مواجه شدن با نور خورشید

قرار گرفتن در معرض خورشید می تواند باعث شود بدن شما مقدار زیادی ملانین تولید کند، ملانین رنگدانه های هستند که رنگ پوست شما را فراهم می کنند. این مشکل می تواندبرای پوست شما مشکل ایجاد کند.

سیاهی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم

به طور کلی می توان درمان های مناسب برای رفع تیرگی چشم را به دو دسته درمان های خانگی و دارویی تقسیم کرد.

درمان های خانگی

درمان های خانگی سیاهی دور چشم شامل موارد زیر است:

  • از یک کمپرس سرد استفاده کنید: کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ های خونی گشاد شده کمک کند.
  • بیشتر بخوابید: خواب بیشتر می تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند.
  • استفاده از بالشت های بلند تر: بالا نگهداشتن سر می تواند این مشکل را رفع نماید.
  • از چای کیسه ای استفاده کنید: چای کیسه ای خیس شده می تواند سیاهی دور چشم را از بین ببرد.
  • از کرم های دور چشم سفید استفاده کنید: کرم های دور چشم سفید می تواند سیاهی دور چشم را کم کند.

درمان های دارویی

اگر با استفاده از درمان های خانگی موفق به رفع تیرگی چشم ها نشدید، ممکن است به درمان های دارویی احتیاج داشته باشید:

  • از داروهای کاهنده رنگدانه پوست استفاده کنید.
  • از لیزر برای کاهش رنگ پوست کمک بگیرید.
  • از تتوی هم رنگ پوست برای پوشاندن بخش های لک شده استفاده کنید.
  • از فیلرهای صورت استفاده نمایید.

مطلبی که در مورد تیرگی دور چشم مطالعه کردید، با هدف آموزش به هنرجویان دوره آموزش آرایشگری و از این منبع به فارسی بازگردانده شده است.