عوامل ریزش مو : چه علت های باعث ریختن مو می شود ؟

عوامل ریزش مو : چه علت های باعث ریختن مو می شود ؟

یکی از عوامل ریزش مو در مردان الگوی طاسی است و بیشتر از زنان در معرض ریزش مو هستند ولی در زنان نازک شدن مو ناراحت کننده است و ممکن است بصورت موقت باشد و ممکن است علت آن کمبود ویتامین یا مشکل پیچیدتری باشد مانند مشکل سلامتی بدن باشد در بیشتر مواقع عوامل ریزش مو در مردان و زنان قابل درمان است اما همه چیز آن به علت و دلیل آن بستگی دارد و علت هایی مختلفی باعث ریختن مو می شود فشار جسمی ، خوردن بیش از حد ویتامین آ ، کمبود پروتئین ، الگوی طاسی در مردان ، وراثت ، هورمون های زنانه ، تاثیرات بارداری ، کم خونی ، کم کاری تیروئید ، کمبود ویتامین ب ، کاهش وزن شدید ، شیمی درمانی خوردن قرص های رقیق کننده خون و ضدافسردگی ، فرم دادن بیش از حد مو ، بالا رفتن سن و موارد این چنین باعث ریختن مو می شود.

مراقبت از پوست و مو یکی از سرفصل های آرایشگری درجه یک است که در دوره آموزش آرایشگری مردانه فنی و حرفه ای دارالفنون نیز تدریس می شود.

چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟

پیش از آنکه بخواهیم به سراغ عوامل ریزش مو برویم، باید با انواع موهایی که در بدن هر فرد رشد می کنند آشنا شویم:

 • موی کرکی
  • در سراسر پوست بدن بجز کف دست و پا این نوع مو دیده می شود.
 • موی انتهایی یا ترمینال
  • درقسمت سر دیده میشود بعد از بلوغ جنسی این نوع مو در قسمت های تناسلی و زیر بغل و همچنین صورت مردان دیده می شود. این نوع مو زبر و خشن می باشد.
 • موی سر
  • که خود می تواند به دسته های زیر تقسیم شوند
   • موهای چرب
   • موهای خشک
   • موهای معمولی

علل احتمالی ریزش مو

روند رشد مو به سه بازه زیر تقسیم می شود:

 • دوره رشد
 • دوره مرگ مو
 • دوره استراحت

طول مدت دوره رشد مو در سر حدود سه سال، دوره مرگ مو 1 روز و دوره اسراحت حدود 3 تا 4 ماه می باشد. که بازه مرگ مو چون جزو فرایند رشد طبیعی مو است، جزو عوامل ریزش مو محسوب نمی شود.

در واقع، بر روی سر انسان حدود صد هزار پیاز مو وجود دارد و که ممکن است بر اثر یک یا چند مورد از علل احتمالی زیر دچار ریزش شوند. از جمله این علل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علل ارثی ریزش مو
 • کچلی هورمونی
 • ریزش مو بر اثر مناسب نبودن تغذیه
 • طاسی ناشی از اعصاب و روان
 • کچلی بر اثر مصرف دارو
 • ریزش مو بر اثر بیماری های داخلی و پوستی
 • اعمال جراحی و بارداری منجر به ریزش مو

چه عواملی باعث طاسی سر می شوند؟

طاسی سر

نوعی ریزش مو در قسمت جلو وپیشانی سر است که پیشرفت کرده تا وسط سر پیش می رود. الیته گاهی این ریزش از وسط سر شروع می شود. طاسی بیشتر در مردان دیده می شود و علت ارثی ، هورمونی دارد. این نوع ریزش مو قابل پیشگیری و درمان است و افراد درگیر بایستی با حوصله فراوان ، درمان طولانی مدت تحمل کنند. ویتامین ها و املاح از علل کمبود آهن بدن است که با مصرف غذاهای حاوی آهن قرص آهن این مشکل برطرف می گردد.

استرس ( فشار روحی )

ناراحتی و افسردگی می تواند از عوامل ریزش مو باشند. مثلا استرس ناشی از امتحانات درسی یا افسردگی در جوانان که امروزه به طور فراوان دیده می شود. در مدت زمان کوتاهی این ریزش مو برطرف می گردد. از عوامل دیگر ریزش مو می توان مصرف داروها را نام برد. همه داروها باعث ریزش مو نمی شوند. همچنین یک داروی خاص نیز در تمام افراد باعث ریزش مو نمی شود. بعضی افراد به داروی خاص حساسیت بیشتری نشان می دهند.که بستگی به سیستم داخلی بدن در غیر فعال کردن و هضم دارو دارد . البته داروهایی هستند که در بیشتر افراد باعث ریزش مو می شوند. از این گروه داروها می توان داروهایی که به عنوان شیمی درمانی استفاده می شود را نام برد. مصرفه داروهای اعصاب و قرص های پیشگیری از حاملگی و داروهای قلبی در افراد زیادی باعث این عارضه می شود.

ریزش مو در خانم ها بعد از بارداری

مثلا در خانوم ها حدود 3 ماه بعد از زایمان ریزش مو شروع می شود که علت های زیادی برای آن وجود دارد که از جمله : کم خونی ، وجود استرس زایمان ، بالا بودن هورمون های جنسی درطول بارداری و … است . درمان افرادی که دچار این بیماری ها هستند ، باعث کاهش ریزش مو در آنها می شوند. در آقایان محلول ماینوکسیدل 2 % یا 5 % بصورت مالشی روی محل کم پشت و مصرف روزانه قرص ستراید 1 میلی گرم ( در افراد متاهل با دقت و کنترل بالا ) و استفاده از سبوس برنج و یا روغن های تقویت کننده مواد به ویژه روغن فندک ؛ بادام شیرین ، آرگان ، رزماری کمک فراوانی به روند کند شدن ریزش مو و تقویت موهای ضعیف شده دارد.

نظر پزشکان در مورد نوع شامپوها

پزشکان متخصص پوست و مو ، اتفاق نظر دارند که نوع شامپو هیچ تاثیری در کاهش ریزش مو و یا پیشگیری از ریزش مو ندارد. غلظت زیاد ( که تنها با افزودن بیشتر موادی مثل نمک طعام ایجاد می شود ) ، عطر بوی دل انگیز ، رنگهای متنوع . شکل و حالت صدفی مانند ، روشهایی هستند که از نظر روانی تاثیر بسزایی برای جلب مشتری دارند.

دکتر پوست و مو

خاصیت چند نمونه از شامپوهای گیاهی :

حنا : حنا خاصیت ضد میکروبی دارد و برای رفع بیماری پوستی مناسب است. بابونه : خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی دارد،باعث طلایی جلوه دادن مو می شود. هچنین تقویت کننده پوست مو است.سدر : سدر برای تقویت مو و دفع شوره سر مناسب است.سدر همچنین ضدعفونی کننده است و مقاومت عفونت های پوستی را افزایش می دهد. کتیرا : کتیرا خاصیت تقویت کنندگی برای پوست مو ندارد و به منظورهای غیرضروری مانند غلیظ شدن شامپو به آن افزایش می دهد.

انواع شامپو بر اساس نوع مو

شامپوها بر اساس نوع مو به چرب ، معمولی و خشک تقسیم می شوند. شامپو برای موهای چرب ، باید دارای قدرت پاک کنندگی بیشتر و روغن کمتر باشد.شامپو برای موهای خشک دارای مقداری نرم کننده است . موهای چرب باید هر روز ، موهای معمولی یک روز در میان و موهای خشک دو سه روز در میان شسته شوند.در موقع شامپو کزدن باید به آهستگی 2 الی 3 دقیقه موها با شامپو پیوسته شسته سپس آبکشی شود.

انواع شامپوی های موی سر برای تمامی موها

 

 

شامپوهای طبی

گفته شده که کارکرد و توانایی شامپوهای مختلف در حفظ موها تفاوت زیادی ندارند.اما برخی از شامپوها ساختمان متفاوتی دارند و کاربردهای آن بخصوص است ، مثل شامپوهایی که جنبه دارویی و طبی دارند.از جمله این شامپوها می توان شامپ.های ضد التهاب و ضدجوش ، شامپوهای ضد قرچ و ضد شوره ، شامپوهای درمان کننده جوش سر ، شامپوهای التیام دهنده پوست و تسریع کننده ایجاد بافت اشاره کرد.در شامپوهای طبی باید 5 الی 7 دقیقه شامپو روی مو بماند سپس آبکشی شود.

شامپوهای طبی که از ریزش مو جلوگیری می کنند

ویتامین های لازم برای حفظ سلامت موها 

گرچه عوامل خارجی می تواند بر روی ریزش مو و طاسی تاثیر گذار باشد با این وجود تنها عامل تاثیر گذار آن نیست. از فقر ویتامین ها نیز می توان به عنوان یکی از عوامل داخلی ریزش مو یاد کرد. برای جلوگیری از تبدیل شدن فقر ویتامین ها به یکی از عوامل ریزش مو باید توجه ویژگی به نوع تغذیه خود داشته باشیم. لیست زیر شامل ویتامین هایی است که می تواند در روند رشد مو تاثیر گذار باشند :

 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • ویتامین E
 • بیوتین
 • ویتامین B3
 • اینوسیتول
 • ویتامین B5
 • ویتامین B6

تنوع مواد غذایی با افزایش ویتامین ها از ریزش مو جلوگیری می کند

 

ویتامین A

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که تولید چربی سالم در پوست سر کمک می کند. منابع غذایی حاوی ویتامین A شامل روغن کبد ماهی ، گوشت ، شیر ، پنیر ، تخم مرغ ، اسفناج ، کلم بروکلی، کلم پیچ ، هویج و هلو به مقدار روزانه 5000 واحد بین المللی است. لازم به ذکر است که مصرف بیش از 25 هزار واحد بین المللی در روز از این ویتامین مسمومیت ایجاد کرده و می تواند موجب ریزش مو و یا سایر مشکلات جدی از برای سلامتی شود.

ویتامین C

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که به حفظ سلامت پوست و موها کمک می کند. میوه های خانواده مرکبات ، توت فرنگی ها ، کیوی ، آناناس ، گوجه فرنگی ، فلفل سبز ، سیب زمینی ، و سبزیجات دارای برگ سبز تیره منابع سرشار از ویتامین C هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 60 میلی گرم است.

ویتامین E

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که گردش خون در پوست سر را تقویت می کند . منابع غذایی حاوی ویتامین شامل سبزیجات منجمد شده ، روغن پوست گندم ، دانه های سویا ، دانه های خام و دانه های روغنی ، حبوبات خشک . سبزیجات برگ پهن هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 400 واحد بین المللی است.مصرف زیاد این ویتامین می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده و تشکیل لخته های خونی را کاهش دهد. افرادی که داروی فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می کنند باید قبل از مصرف مکمل های ویتامین E  با پزشک معالج خود مشورت کنند.

بیوتین

این ویتامین تولید کراتین را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری می کند.مخمر آب جو ، تمام انواع غلات ، زرده تخم مرغ ، جگر ، برنج وشیر مهمترین منبع حاوی این ماده هستند. مقدار نیاز بیوتین روزانه 150 تا 300 میکروگرم است.

نیاسین ( ویتامینB3 )

این ویتامین گردش خون در پوست را تقویت میکند.منابع سرشار از این ویتامین مخمر آب جو، پوست گندم ، ماهی ، مرغ ، بوقلمون و گوشت هستند.مقدار مورد نیاز نیاسین در روز 15 میلی گرم است. لازم به ذکر است که مصرف بیش از 25 میلی گرم در روز از این ویتامین خطات جدی برای سلامتی بدن دی پی دارد.

اینوسیتول

این ماده معدنی باعث سالم ماندن فولیول های مو در سطح سلولی می شود. این ماده بیشتر در تمام انواع غلات ، مخمر آب جو ، جگر و مرکبات یافت می شود.

اسید پانتوتنیک ( ویتامین B5 )

این ویتامین مانع از سفیدی و ریزش موها می شود. دانه های تمام غلات ، مخمر آب جو ، گوشت و زرده تخم مرغ ، منابع غنی از ویتامین b5  هستند.

ویتامین B6

این ویتامین مانع از ریزش مو شده و ملانین را که رنگدانه های تامین کننده رنگ مو هستند تقویت می کند. این ویتامین مانع از سفیدی و ریزش موها می شود. دانه های تمام غلات ، مخمر آب جو ، گوشت و زرده تخم مرغ هستند ، مقداز مورد نیاز این ویتامین روزانه 6/1 میلی گرم است. مصرف مقدار زیاد این ویتامین باعث بی حسی و کرخ شدن دست ها و پاها می شود. ویتامین B12 : این ویتامین مانع از ریزش مو می شود. مهمترین منابع غذایی حاوی این ویتامین فوق مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و شیر است و مصرف روزانه 2 میلی گرم آن توصیه می شود.