پروتز مو چیست؟

پروتز مو چیست؟

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که بیشتر در آقایان مشاهده می شود، با این وجود رخ دادن این مشکل در بانوان نیز به کرات مشاهده شده است. البته نباید فراموش شود که ریختن موها، بخشی از فرایند طبیعی چرخه عمر آن ها است و تنها در صورتی مشکل ساز خواهد شد، که سرعت بیشتری نسبت به رشد مجدد آن داشته باشد. در چنین شرایطی فرد با مشکلی به نام کچلی یا طاسی دست و پنجه نرم خواهد کرد، که در بسیاری از موارد تنها با روش هایی همچون کاشت، درمان های شیمیایی و یا استفاده از پروتز مو قابل جبران است.

در این مطلب که با هدف افزایش دانش هنرجویان دوره آموزش آرایشگری مردانه نوشته شده است، به توضیحاتی در مورد انواع پروتز مو و نحوه استفاده از آن ها خواهیم پرداخت.

چرا استفاده از پروتز مو بسیار زیاد است؟

پروتز مو یکی از اصلی ترین روش های کم تهاجم جبران کچلی است از ویژگی های مثبت این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت قابل قبول
 • عدم تهاجمی بودن
 • بی خطر بودن
 • فوری بودن
 • قابل بازگشت بودن

پروتز مو چیست؟

پروتز مو، نوعی کلاه گیس شخصی سازی شده است. این کلاه گیس ها که بسته به نیاز فرد در اندازه ها و اشکال مختلف ساخته می شوند، با توجه به ظاهر طبیعی و امکان تطبیق پذیری برای افراد با شرایط زیر مناسب است:

 • افرادی که به علت بیماری دچار طاسی تکیه ای شده اند.
 • افرادی که به دلایل هورمونی دچار کچلی غیر قابل بازگشت شده اند.
 • افرادی که بانک موی مناسبی برای کاشت مو ندارند.

پروتز مو بسته به نوع ریزش می تواند به صورت تکه ای یا کامل باشد. این نوع موی مصنوعی می تواند از جمجمه و پوست سر در برابر تابش شدید آفتاب مراقبت نماید. انواع زیادی از پروتزهای مو وجود دارند که به طور کلی می توان آن ها را در یکی از دسته بندی های زیر جای داد:

 • پروتز موی توری
 • پروتز موی پوست دار
 • پروتزهای ترکیبی مو توری و پوستی
 • کلاه گیس های پزشکی

اگر بخواهیم به زبان ساده برای شما بیان کنیم، باید بگوییم که این پروتز ها، ظاهری طبیعی از نظر بسری و لمسی به موهای شما شامل موی سر و ابروها خواهند بخشید و به همین دلیل می توانند از ابعاد روانی کچلی به خصوص در موارد ناشی از بیماری بکاهد.

پروتزهای مو در چه بیماری هایی مفید واقع می شوند؟

به طور کلی از پروتز مو می توان برای سه وضعیت سلامتی زیر استفاده کرد و ظاهری مناسب به آن ها بخشید. این سه دسته بیماری شامل موارد زیر هستند:

آلوپسی

یکی از انواع بیماری هایی که به ریزش مو و کچلی ختم شده و چاره ای جز استفاده از پروتز مو را برای شما به جای نمی گذارد، آلوپسی نام دارد. آلوپسی، خود نیز به سه شکل کلی زیر قابل مشاهده است که همگی ریشه یکسان داشته ولی نمود ظاهری متفاوتی را به همراه خواهند داشت:

 1. آلوپسی آره آتا: که با نام ریز موی سکه ای نیز شناخته می شود.
 2. آلوپسی توتالیس: طاسی کامل، با تاثیر بر روی تمامی موهای سر
 3. آلوپسی سرتاسر: این مشکل تنها به موی سر ختم نمی شود و موی بدن را نیز درگیر می کند.

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا نوعی اختلال عصبی اضطرابی است که طی آن فرد به دلایل عصبی موهای خود را به صورت غیر ارادی کشیده و می کند. این دسته از افراد به دلیل این وضعیت موهای خود را از دست داده و مجبور به استفاده از پروتز مو خواهند بود.

پروتز مو بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی روش درمان برای مبارزه با سرطان است. در این روش، موی انسان در اثر درمان دچار ریزش خواهد شد که البته این ریزش موقتی بوده و پس از اتمام فرایند درمان دوباره خواهد رویید. در این دسته از افراد از پروتزهای غیر چسباندنی استفاده می شود.

انواع پروتز مو ویژگی های آن ها

انواع مختلفی از پروتزهای مو وجود دارد و بنابر این شکل ظاهری آن ها نیز متنوع است. محبوب ترین انواع پروتز رفع طاسی کامل و جزئی مو شامل موارد زیر است:

سیستم یا پروتز مو توری

سیستم های پروتز مو بر پایه توری، برای افرادی مناسب است، که در مناطق گرم و شرجی زندگی می کنند یا علاقه زیادی به ورزش کردن دارند. این دسته از انواع پروتزها به دلیل قابلیت تنفس پوست، احساس راحتی بیشتری برای فرد ایجاد کرده و علاوه بر نیاز به نگهداری کمتر عمر بالاتری نیز دارند.

موهای مصنوعی تکه ای پوست دار

این نوع از پروتز مو با نوعی چسب مخصوص به پوست سر شما چسبانده می شود. این پروتزها بر روی نوعی جنس شبیه به پوست با ضخامت 0.03 میلی متر سوار می شود. در مورد این نوع از پروتزها باید بدانید که هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد، ماندگاری و عمر آن بیشتر می شود ولی از ظاهر طبیعی پروتز کاسته می شود.

این دسته از انواع پروتز مو برای افرادی مناسب است که در مناطق سردتر زندگی می کنند و به طور طبیعی، پوستی با قدرت ترشح عرق کمتر دارند.

پروتز مو مناسب افراد با شرایط پزشکی خاص

برخی از افراد که از کچلی یا طاسی رنج می برند، به دلایل شرایط پزشکی خاص خود (برای مثال لوسمی) توانایی استفاده از پروتزهای چسب دار را ندارند و به همین دلیل باید از انواعی از پروتز مو استفاده نمایند که برای آن ها مناسب باشد. به این دسته از پروتزها، پروتز موی پزشکی نیز گفته می شود.

پروتز مو

هزینه و قیمت پروتز مو چقدر است؟

به طور کلی این دسته از موهای مصنوعی، نسبت به موهای مصنوعی معمولی از هزینه بالاتری برخوردار هستند. در واقع علت این هزینه بالاتر سفارشی بودن، ظاهر طبیعی، مواد اولیه با کیفیت و نیاز به شخصی سازی است. البته شکی وجود ندارد که این روش از روش هایی همچون کاشت مو هزینه به مراتب پایین تری دارد و از مزایای بسیار بیشتری نیز کم خطر بودن نیز برخوردار هستند. توجه کنید که به اعتقاد بسیاری از متخصصین ژنتیک، روند طاسی مردان، بخشی از روند تکامل انسان است و به عقیده برخی از محققین آلمانی تا 100 سال آینده تمامی یا اکثر مردان بالغ کچل خواهند بود و استفاده از این وسایل زیبایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

آیا علل دیگری هم برای ریزش مو وجود دارد؟

علاوه بر علل ذکر شده، دلایل احتمالی بسیار دیگری برای ریزش موی انسان ها وجود دارد. پیش از آنکه اقدام به تهیه پروتز مو کنید، باید از علت ریختن موها و کچلی خود مطلع شوید تا مطمئن شوید که پروتز مو گزینه مناسبی برای شما است. دلایل ریزش مو در انسان ها شامل موارد زیادی هستند که برخی از آنها شامل موردهایی هستند که در ادامه ذکر خواهند شد:

 • فشار روانی
 • ژنتیک
  مصرف داروها
 • کمبود خواب
 • عدم تعادل هورمونی
 • تغییرات ناشی یائسگی
 • رژیم غذایی و تغذیه نامناسب

همانطور که می توان حدس زد، برخی از این علل به سادگی قابل کنترل هستند و با کنترل آن ها می توان ریزش مو را متوقف نمود و حتی به امید رویش مجدد موها امیدوار بود، اما اگر در این امر ناموفق بودید، جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت، زیرا پروتز مو به کمک شما خواهد آمد.

در تهیه مطلبی که در مورد پروتز مو مطالعه نمودید از این مطلب به عنوان منبع استفاده شده است.