راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

تجارت الکترونیک، دنیای امروز را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و راه اندازی کسب و کار اینترنتی هدفی است که بسیاری از صاحبان مشاغل به آن فکر کرده و یا می کنند. در این مطلب می خواهیم شما را با روش و خط مشی مناسب و صحیح در مسیر راه اندازی کسب و کار آنلاین آشنا کنیم و به طور کلی در مورد دیجیتال مارکتینگ با شما سخن بگوییم.

کسب و کار آنلاین یا اینترنتی چیست؟

به طور کلی به هر نوع تجارتی که بر بستر اینترنت و به طور آنلاین انجام شود، کسب و کار اینترنتی گفته می شود. این عمل می تواند تحت مدیوم یا بسترهای مختلف شامل موراد زیر انجام شود:

 • شبکه های اجتماعی
 • وب سایت ها
 • موتورهای جستجو

سوشال مارکتینگ

راه اندازی کسب و کار یا فروش بر بستر شبکه های اجتماعی یا سوشال مارکتینگ یکی از مرسوم ترین حالات راه اندازی کسب و کار اینترنتی در دنیای امروز است. از پر رونق ترین روش های این کار می توان به فعالیت در سرویس به اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب و همچنین شبکه اجتماعی تصویری اینستاگرام سخن به میان آورد. فعالیت در این بستر به طور کلی به دو روش ارائه کالا و یا خدمت به طور مستقیم و ارائه خدمات به صورت غیر مستقیم با اینفلوئنسر مارکتینگ انجام می شود. نکته مشترک در مورد این نوع تجارت آن است که وابستگی آن به تولید محتوا به حد بسیار زیادی بالا است.

سرچ انجین مارکتینگ با راه اندازی کسب و کار اینترنتی بر پایه موتورهای جستجو

امروزه کمتر کسی را خواهید یافت که با موتورهای جستجو و الالخصوص گوگل کار نکرده باشد. این موتور جستجو که توسط غول دنیای ICT یعنی Google طراحی شده است، بیشترین سهم در ترافیک اینترنت در کل دنیا را دارا است. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان مشاغل در زمان ورود به عرصه کسب و کار اینترنتی و برنامه ریزی برای دیجیتال مارکتینگ، موتور جستجو را به عنوان هدف اصلی خود برای مشاهده شدن توسط جامعه هدف در نظر می گیرند. که البته این امر به خودی خود منجر به ایجاد نوعی شغل جدید در حوزه دیجیتال مارکتینگ، تحت عنوان بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو شده است. SEO یا سئو فرآیندی است که طی آن، با بهینه سازی و بهبود وضعیت سایت کوشیده می شود که صفحات وب سیات مذکور با بالا رفتن کیفیت کلی، بتوانند به رتبه های بهتری در صفحه نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنند.

برای دسترسی به آموزش جامع سئو وب سایت فنی و حرفه ای می توانید روی نام این دوره کلیک کنید.

کسب و کار اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ

چگونه می توان یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرد؟

اگر بپرسید که چگونه می توان یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرد و به حوزه تجارت الکترونیک وارد شد، باید به شما بگوییم که فرایند صحیح دیجیتال مارکتینگ از بخش ها و مراحل مختلفی تشکیل شده است. در واقع اگر قصد داشته باشید کسب و کار الکترونیکی و آنلاین خورد را راه اندازی کنید باید حتماً مراحل زیر را پشت سر بگذارید و در غیر این صورت شکست شما حتمی خواهد بود. اولین گام در این مسیر شناخت بازار هدف است که خود به بخش های مختلف زیر تقسیم می شود.

1- بازار خود را محدود کنید

اولین گام برای راه اندازی کسب و کار آنلاین و اینترنتی هدف گذاری صحیح بر روی بازار مورد نظر است. تفاوتی ندارد که بخواهید کسب و کار خود را با هدف ارائه خدمات راه اندازی کنید، یا قصد فروش اینترنتی با استفاده از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را داشته باشید. در هر صورت باید بازاری را برگزینید که از دو ویژگی سود آوری کافی و رقابت کم یا متوسط برخوردار باشد. البته اگر توانایی هزینه بسیار بالا را نیز داشته باشید، می توانید روی بازارهایی با رقابت بالاتر نیز حساب باز کنید. ضمناً در ابتدای کار باید روی یک یا چند مورد محدود از خدمات یا کالاهای بازار مورد نظر خود تمرکز کرده و به مرور کار خود را گسترش دهید.

2- سازگاری کسب و کار را بسنجید

حال که هدف کلی خود در راه اندازی کسب و کار اینترنتی را مشخص نموده اید، بهتر است به جزئیات آن بیندیشد. برای مثال باید بررسی کنید که نگهداری از کالاهای مورد نظر چقدر فضا احتیاج دارد، حمل و نقل آن ها چه طور است و آیا با توجه به این ویژگی ها می توان بر روی آن به عنوان یک کسب و کار طولانی مدت نگاه کرد یا خیر، زیرا هزینه کردن برای کسب و کار های موقتی به جز در موارد خاص، چندان عاقلانه به نظر نمی رسد.

3- انجام تحقیق در مورد بازار مورد نظر

پس از انجام مراحل قبل و پیش از شروع به سرمایه گذاری، برای جلوگیری از شکست در مسیر راه اندازی تجارت اینترنتی باید به تحقیق در بازار بپردازید. در واقع شما در صورت تمایل به پیدا کردن راه موفقیت کسب و کار آنلاین باید به تمامی جزئیات در مورد محصول یا خدمت مورد نظر خود، اشراف کلی داشته باشید و تمامی جزئیات را سنجیده باشید.

4- تجزیه و تحلیل روند کار رقبا

اگر می خواهید از روز اول راه اندازی وب سایت خود مانند یک حرفه ای پا به عرصه رقابت بگذارید، باید از قوی ترین رقبای خود به عنوان یک نمونه زنده استفاده کنید. کافی است با استفاده از ماتریس SWOT مزایا و نواقص رقبای خود را بسنجید و بکوشید، تا بهتر از رقیب خود در این کسب و کار اینترنتی عمل کنید. دانستن چنین مواردی در زمان راه اندازی اولیه تجارت می تواند شما را چندین گام پیش بیاندازد.

5- قوانین کسب و کارهای آنلاین را بیاموزید

اگر می خواهید به حوزه فروش یا ارائه خدمات اینترنتی وارد شوید و از این راه به کسب درآمد بپردازید، پیش از هر چیزی باید با قوانین آن آشنا شوید. شما برای این امر باید با نحوه ارسال کالا، نحوه دریافت هزینه ها، رعایت حق کپی رایت علائم تجاری و سایر موارد مشابه دیگر آشنایی کافی داشته باشید.

6- جامعه و بازار هدف خود را آنالیز کنید

اگر می خواهید از طریق کسب و کار بر بستر اینترنت، بیشترین سود ممکن را دریافت کنید، باید شناخت کافی نسبت به جامعه هدف خود داشته باشید. شناخت علایق و نوع سلیقه جامعه هدف می تواند شما را به یک فروشنده ایده آل تبدیل کند و سود شما را به حداکثر میزان ممکن برساند.

7- مناسب ترین محصولات یا خدمات را تامین کنید

تامین محصول یا خدمات برای ارائه به مشتریان می تواند یکی از سخت ترین بخش های راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشید. شما باید در این مورد محصولات ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

 • خریداری با قیمت مناسب
 • امکان ارائه به مشتریان با قیمت رقابتی
 • کیفیت قابل قبول
 • خدمات پس از فروش قابل قبود

ضمناً در مورد راه اندازی شغل خدماتی به صورت اینترنتی نیز باید بتوانید تجهیزات و وسایل و ابزار را به بهترین نحو از ارزان ترین محل ها تامین نمایید.

شروع کار برای راه اندازی بستر مناسب

پس از آن که جامعه هدف، بازار و خدمات و مزایا و معایب حرفه خود را به طور دقیق شناختید، باید به دنبال یک بستر مناسب برای ارائه آن ها و راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود باشید. چنانچه برای این کار می خواهید از شبکه های اجتماعی به عنوان بستری مناسب برای فعالیت استفاده کنید، باید به فکر راه تهیه ابزار برای تولید محتوای مناسب باشید. این تجهیزات می تواند شامل وسایل تصویر و فیلم برداری، نور پردازی و در برخی موارد وسایل صدا برداری باشد. ضمناً شما باید در زمینه تولید محتوای صوتی و تصویری مهارت کافی داشته باشید و برای کار کردن با آن شبکه اجتماعی در راستای دریافت بهترین نتایج نیز آماده شوید.

راه اندازی وب سایت برای کسب و کار اینترنتی

راه اندزای وب سایت برای گسترش کسب و کار و شروع تجارت اینترنتی را می توان به سه مرحله کلی زیر تقسیم کرد:

 • شروع
 • بهینه سازی
 • نگهداری و توسعه

شروع کار با یک طرح کلی و ایده آغاز می شود و به این ترتیب یک وب سایت اینترنتی تحویل شما خواهد شد. پس از آن شما باید با کمک یک متخصص بهینه سازی وب سایت یا SEO Specialist به حوزه رقابت با سایر رقبای خود وارد شوید و به این ترتیب بکوشید به حداکثر سود ممکن در وضعیت فعلی وب سایت خود برسید. به این ترتیب می توانید اطمینان داشته باشید که این کسب و کار حداقل تا زمانی که اشتباه فاحشی از سوی شما سر ندهد، زنده خواهد ماند.  سپس در صورت مناسب بودن بستر و وجود پتانسل می توانید کسب و کار اینترنتی خود را در فاز نگهداری و توسعه گسترش دهید.

سئو و بهینه سازی وب سایت

بهینه سازی وب سایت به چه معنا است؟

به استناد سخنان فرهاد غلامی مدیر و موسس گروه خدمات بهینه سازی وب سایت و سئو اورتگ: “بهینه سازی وب سایت به سه فاز یا بخش کلی تقسیم می شود. این سه فاز شامل موارد زیر هستند:

 • بهینه سازی فنی
 • بهینه سازی داخلی
 • بهینه سازی خارجی

که بخش اول در صورت پیاده سازی صحیح، به صورت یک بار برای همیشه انجام می شود و دو بخش دیگر تا ابد و تا زمانی که یک وب سایت در حال فعالیت است، ادامه خواهند داشت.”

البته لازم به ذکر است که فرآیند بهینه سازی با توجه به وضعیت فعلی سایت و همچنین وضعیت رقابت که در روند راه اندازی کسب و کار اینترنتی تاثیر به سزایی دارد، می تواند در ابتدای کار کمی سخت تر، زمان بر و مستلزم صرف هزینه بالاتری باشد ولی پس از مدتی به یک روند نرمال و مشخص خواهد رسید.

اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، مطلبی تحت عنوان “سئو چیست؟” را بخوانید.

نتیجه گیری : آنالیز و هدف گذاری، مهمترین بخش در راه اندازی کسب و کار اینترنتی است

اگر می خواهید به تجارت خود رونق دهید و به راه اندازی کسب و کار اینترنتی به عنوان ابزاری مناسب برای دسترسی به این مهم نگاه می کنید، باید ابتدا به بررسی وضعیت رقابت، تعیین مسیر و هزینه های مورد نیاز بپردازید و پس از آن با برداشتن گام های صحیح، به سود مناسب دست پیدا کنید. فراموش نکنید که دیجیتال مارکتینگ، می تواند در شروع مسیر به سرمایه قابل توجهی احتیاج داشته باشد ولی سود بسیار زیادی را نیز به شما باز گرداند.