پاک کردن تتو امکان پذیر است یا خیر؟

پاک کردن تتو امکان پذیر است یا خیر؟

خالکوبی یا تتو در سالیان گذشته به دلایل مختلف اعم از مسائل شخصی، فرهنگی و اعتقادی یا حتی مد در میان افراد رواج پیدا کرده است. در این مطلب می خواهیم به بررسی این مورد بپردازیم و ببینیم که آیا پاک کردن تتو ممکن است یا چنین چیزی انجام شدنی نخواهد بود.

همانطور که علل مختلفی را می توان برای تتو زدن متصور شد، دلایل زیادی نیز برای پاک کردن تتو وجود دارد. لازم به ذکر است گرچه خالکوبی یک امر دائمی است، اما نمی توان آن را کاملاً برگشت ناپذیر تلقی کرد و این امر امکان پذیر خواهد بود و تنها بحث موجود، زمان، هزینه و کیفیت کار است.

پاک کردن تتو برای چه افرادی مناسب است؟

خالکوبی های قدیمی و تتوهای آماتور که با تجهیزات غیر حرفه ای زده شده اند، ساده تر از تتوهای مدرن پاک خواهند شد. ضمناً رنگ مورد استفاده نیز می تواند در کیفیت عملکرد در فرایند پاک کردن تتو تاثیر گذار باشد. رنگ های زیر، ساده تر از سایر انواع رنگ ها پاک خواهند شد:

 • سیاه
 • رنگ قهوه ای
 • آبی تیره
 • سبز

ضمناً همانطور که می توان حدس زد، پاک کردن خالکوبی های بزرگتر و رنگارنگتر سخت تر، پر هزینه تر و طولانی مدت تر خواهد بود.

حذف خالکوبی در چه مواردی سخت تر است؟

در موارد زیر به دلیل بالا رفتن ریسک امکان دارد پاک کردن تتو مشکل تر و پر خطرتر باشد:

 • داشتن پوست تیره
 • بیماری های پوستی مانند اگزما
 • وضعیت غیر مساعد بهداشتی که بر روی پوست تأثیر بگذارد مانند تبخال

در چنین شرایطی نمی توانید به سادگی برای پاک کردن خالکوبی اقدام کنید و لازم است مدتی صبر کنید تا شرایط برای شما مساعدتر شود، یا بتوانید یک روش ایده آل تر را پیدا کنید.

پاک کردن تتو با لیزر چگونه انجام می شود؟

بنابر اتفاق نظر اکثر متخصصین استفاده از لیزر بهترین روش برای پاک کردن تتو است. اکثر جوهرهای امروزی به سادگی با استفاده از لیزر شکسته شده و حل می شوند و به این ترتیب اثری از خالکوبی نخواهد ماند. البته این روش باید به صورت مداوم و در یک بازه زمانی مشخص بر روی پوست شما اعمال شود، تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت نمایید. البته استفاده از لیزر نیز جوهر را به طور کامل از بین نمی برد و تنها میزان تیرگی آن را کم کرده و پاک شدن کامل تتو نیازمند صرف زمان و صبر و تحمل است.

پاک کردن تتو با لیزر برای چه کسانی مناسب است؟

بسته به نوع جوهر و رنگ مورد استفاده برای تتو ممکن است به لیزرهایی با طول موج های متفاوت برای پاک کردن خالکوبی احتیاج باشد. اگر می خواهید از لیزر برای حذف تتو استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که رنگ پوستتان روشن است زیرا رنگ تیره پوست تیره در اثر مواجه با لیزر می تواند دچار مشکل تغییر رنگ شود. البته نوع خاصی از لیزرها نیز وجود دارند که برای افرادی با پوست تیره مناسب تر هستند.  ضمناً اگر خالکوبی شما قدیمی تر باشد، می توانید از روش پاک کردن تتو با لیزر استفاده کنید.

هزینه این اقدام چقدر است؟

پاک کردن تتو بسته به نوع آن می تواند کمتر یا بیشتر هزینه در بر داشته باشد. برای مثال رنگ های مختلف جوهرها برای خرد شدن به طول موج های لیزر مختلفی احتیاج خواهند داشت. به همین دلیل هزینه پاک کردن خالکوبی با استفاده از لیزر به اندازه، رنگ و سن تتو شما وابسته خواهد بود.

پاک نمودن تتو به وسیله لیزر چه طور انجام می شود؟

پاک کردن خالکوبی ها به واسطه استفاده از لیزر به طور معمول در کلینک های زیبایی انجام می شود و طی آن پزشک ابتدا پوست شما را با ماده بی حسی موضعی سر کرده و لیزر را روی آن اعمال می کند. البته ممکن است در فرایند پاک کردن تتو پوست شما ملتهب شود، دچار زخم شده و یا حتی تاول بزند. این روند برای تکمیل چندین جلسه به طول خواهد انجامید.

میانگین دوره درمان در افراد مختلف متفاوت است. یک تتوی متوسط به 6 تا 8 جلسه درمانی برای پاک شدن احتیاج خواهد داشت و علاوه بر این باید بین هر جلسه با جلسه بعد چیزی حدود 6 هفته فاصله در نظر گرفت.

پاک کردن خالکوبی با لیزر

مراقبت های پس از درمان

تکنسین دستورالعمل های مراقبت های خاص پس از لیزر درمانی برای پاک کردن خالکوبی را با شما در میان خواهد گذاشت. اولین نکته آن است که باید پماد ضد باکتریایی را برای چند روز بعد از اقدام به پاکسازی روی پوست خود بمالید. پماد به بهبودی پوست شما کمک می کند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد. ضمناً پس از هر بار استفاده از پماد باید پانسمان را تغییر دهید. ضمناً باید تا دو هفته پس از این کار نکات زیر را برای خود در نظر داشته باشید:

 • پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری کنید.
 • هرگز جای زخم و تاول ها را نترکانید.

باقی ماندن جای زخم

برخی از افراد پس از پاک کردن تتو جای زخم و اسکار را تجربه خواهند کرد. برای جلوگیری کردن از این اتفاق باید اکیداً از کندن جای زخم ایجاد شده روی پوست، خودداری کنید.

پاک کردن خالکوبی با جراحی

این عمل جراحی شامل شکافتن پوست، حذف جوهر و بخیه زدن است. گرچه این روش پاک کردن تتو ، تهاجمی ترین روش ممکن است، با این وجود مطمئن ترین روش از نظر حذف کامل رنگ محسوب می شود.

روش پاک کردن تتو با جراحی برای چه اشخاصی مناسب است؟

این روش کم هزینه ترین و موثر ترین روش حذف خالکوبی است. با این وجود به دلیل باقی ماندن جای زخم ناشی از جراحی در این روش، تنها برای موارد بسیار کوچک توصیه می شود.

نتیجه گیری

متدهای مختلفی برای پاک کردن تتو وجود دارد، که بسته به شرایط شما، ممکن است یکی از این روش های برای شما مناسب بوده و دیگری برایتان مناسب نباشد. برای انتخاب بهترین روش، بهتر است با یک متخصص پوست و مشورت کنید و قضیه را با چند متتخص این کار درمیان بگذارید. امیدواریم مطلبی که مطالعه نمودید برای شما هنرجویان دوره آموزش آرایشگری مردانه مناسب بوده باشد. این مطلب از این منبع به فارسی بازگردانده شده است.