سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق چیست؟

نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق، یکی از مباحثی است که در دوره آموزش برق ساختمان به هنرجویان آموزش داده می شود. اگر نمی دانید سیستم اعلام حریق چیست و چگونه کار می کند، بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق یک سامانه یکپارچه متشکل از چندین جزء مختلف است که در صورت مواجه شدن حسگرهای خود با دود، آتش، منوکسید کربن و به طور کلی سایر شرایط مرتبط با آتش سوزی، افراد را آگاه کرده تا از خود در مقابل خطرات احتمالی مراقبت کنند.

این سیستم چگونه عمل می کند؟

سیستم های تشخیص و اعلام حریق به طور کلی به دو صورت دستی و اتماتیک عمل می کنند. در زمان پیاده سازی این سیستم ها، حسگرهایی بر روی سقف نصب شده و این حسگرها در صورت مواجه شدن با حرارت بیش از حد، دود و شعله، دستور به صدا در آمدن آژیرهای خطر را صادر می کنند. در برخی دیگر از انواع سیستم ها نیز دکمه هایی بر روی دیوار مکان های مختلف یک محل نصب شده و افراد می توانند با فشردن این دکمه، دیگران را از خطر آتش آگاه کنند.

اعلام خطر به افراد نیز معمولاً به دو صورت کلی یعنی آژیر کشیدن یا پخش پیغام خطر آتش سوزی توسط بلندگوهای بزرگ انجام می شود.

پیاده سازی سیستم اعلام حریق

همانطور که پیشتر گفته شد، پیاده سازی سیستم اعلام حریق، یکی از سرفصل های دوره برق ساختمان است. برای این کار باید چند مرحله کلی را پشت سر گذاشت. مراحل پیاده سازی یک سیستم برای اعلا آتش سوزی شامل موارد زیر است:

  • تعیین اهداف
  • در نظر گرفتن حداقل استاندارد مورد قبول از طرف شرکت های بیمه یا چیزی فراتر از آن
  • انتخاب تجهیزات برابر با استاندارد موجود
  • طراحی نقشه سیستم
  • پیاده سازی سامانه اعلام حریق

هر سیستم اعلام حریق از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

هر سیستم اعلام هشدار حریق از بخش های مختلفی تشکیل شده است. که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تجهیزات سامانه اعلام حریق ساختمان

کنترل پنل اعلام حریق (FACP)

کنترل پنل اعلام حریق، در واقع مانند مغز و هسته یک سیستم اعلام حریق عمل می کند. وظیفه اصلی این بخش کنترل و نظارت بر سیستم است.

منبع تغذیه سیستم

مانند هر سیستم و سامانه دیگری، سامانه های اعلام حریق نیز به یک منبع تغذیه الکتریکی برای روشن و فعال ماندن احتیاج دارند. هر سیستم اعلام حریق ، بسته به نوع و ساختار خود، ممکن است با برق 110 یا 220 ولت کار کند.

منبع تغذیه پشتیبان سیستم اعلام حریق

سیستم های هشدار حریق، از جمله سیستم های حیاطی موجود در هر مکانی به شمار رفته و به هیچ عنوان نباید قطع شوند، به همین دلیل سیستم های موجود علاوه بر منبع تغذیه اصلی به یک منبع تغذیه پشتیبان نیز احتیاج خواهند داشت.

دستگاه های آغازگر

دستگاه های آغازگر قطعاتی هستند که اطلاعات ورودی را به کنترل پنل سیستم ارسال می کنند. این اجزا می توانند شامل شاستی ها، سنسورهای حساس به دود و سنسورهای حساس به حرارت شدید یا سایر تجهیزات با عملکرد مشابه باشند.

دکمه اعلام حریق دستی

سیستم های هشدار

به طور کلی سیستم های هشدار در سیستم اعلام حریق، وظیه اطلاع رسانی افراد در صورت وجود خطر را داشته و به عنوان خروجی عمل می کنند. این تجهیزات شامل بلندگوها، زنگ ها و آژیرها هستند.

سیستم هشدار حریق به چه درد می خورد

در سالیان گذشته به دلیل افزایش شهر نشینی و همینطور افزایش تراکم جمعیتی در بخش های مختلف، بیشتر ساختمان ها شکل آپارتمانی به خود گرفته و چه در مجتمع های مسکونی و چه در مراکز تجاری و اداری تعداد زیادی ملک و به واسطه آن شخص و کالا وجود خواهد داشت. همین تراکم جمعیتی، علاوه بر افزایش ریسک حادثه، می تواند باعث افزایش تلفات و خسارات نیز گردد. همین امر وجود سیستمی نظیر سیستم های اعلام حریق را به مساله ای ضروی تبدیل می کند.