IT چیست؟

IT چیست؟

فن آوری اطلاعات یا IT دانش و توانایی استفاده از رایانه ها برای پردازش، ذخیره سازی، ایجاد شبکه و فعالیت های فیزیکی، زیرساخت ها و فرآیندها برای ایجاد، پردازش، ذخیره، ایمن سازی و تبادل همه انواع داده های الکترونیکی است.

اصطلاح فناوری اطلاعات توسط Harvard Business Review ابداع شده است، تا بتواند تمایزی بین ماشین های ساخته شده با هدف طراحی شده برای انجام دامنه محدود از توابع و ماشینهای محاسباتی با هدف کلی که می تواند برای کارهای مختلف برنامه ریزی شود، ایجاد کند. با پیشرفت صنعت IT از اواسط قرن بیستم، قابلیت محاسباتی دستگاه های کامپیوتری تا حد قابل توجهی پیشرفت کرد در حالی که هزینه دستگاه و مصرف انرژی کاهش یافت، چرخه ای که امروز با ظهور فن آوری های جدید در حال ادامه هرچه بیشتر است.

IT نرم افزار و سخت افزار

فناوری اطلاعات شامل چندین لایه تجهیزات فیزیکی به معنای سخت افزار، ابزار مجازی سازی و مدیریت یا اتوماسیون، سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی یا نرم افزارها است که برای انجام وظایف اساسی مورد استفاده قرار می گیرند. IT  به معماری ها، روش ها و آیین نامه های حاکم بر استفاده و ذخیره داده ها اشاره می کند و به ارتباط وسایل مختلف در راستای پیشبرد این اهداف اشاره می کند.

برنامه های تجاری مرتبط با IT شامل بانک های اطلاعاتی مانند SQL Server، نرم افزارهای اداری مانند ورود، سرورهای ایمیل مانند Exchange، سرورهای وب مانند Apache، مدیریت ارتباط با مشتری و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان می باشند. این برنامه ها دستورالعمل های برنامه ریزی شده را برای دستکاری ، ادغام ، پراکندگی یا تأثیر دیگر بر داده ها برای یک هدف تجاری انجام می دهند.

سرورهای کامپیوتری برنامه های تجاری را اجرا می کنند و برقراری ارتباط با مشتریان و سرورهای دیگر در نقاط دیگر را بر عهده دارند. ذخیره سازی نوعی فناوری است که اطلاعات را به عنوان داده نگه می دارد. اطلاعات می توانند به هر شکلی از جمله داده های داکیومنتال، پرونده های چندرسانه ای، داده های تلفنی و داده های تحت وب ذخیره شوند. ذخیره سازی شامل فرایندهای مرتبط با کارکرد حافظه دسترسی تصادفی فرار (RAM)، هارد دیسک و فلش های حالت جامد یا همان SSD است.

معماری های فناوری اطلاعات تکامل یافته شامل مجازی سازی شبکه ها و محاسبات ابری است، جایی که منابع فیزیکی در تنظیمات مختلف برای پاسخگویی به نیازهای برنامه جمع شده و در ترکیب قرار می گیرند. در چنین شبکه هایی ممکن است ابرها در مکان های مختلف توزیع شده و با سایر کاربران IT به اشتراک گذاشته شود، یا در یک مرکز داده های سازمانی یا ترکیبی از هر دو استقرار قرار گیرند.

آموزش IT و کارکردهای شغلی فناوری اطلاعات

تیمی از مدیران و سایر کارمندان فنی زیرساخت ها و دارایی های فناوری اطلاعات شرکت را مستقر سازی کرده و مدیریت می کنند. تیم های فناوری اطلاعات برای پشتیبانی از تجهیزات، برنامه ها و فعالیت ها به طیف گسترده ای از مهارت ها و دانش تخصصی و فناوری اطلاعات نیاز دارند. این تیم شامل متخصصین سخت افزار، نرم افزار، شبکه و امنیت هستند.

حرفه فناوری اطلاعات از منظر گستره کاری بسیار متنوع است. کارمندان فناوری اطلاعات می توانند در زمینه هایی مانند توسعه نرم افزار، مدیریت برنامه، اجزای سخت افزاری مانند پشتیبانی دسک تاپ، سرور یا مدیر ذخیره سازی و معماری شبکه تخصص داشته باشند. بسیاری از مشاغل به دنبال متخصصان فناوری اطلاعات با مجموعه مهارت های مختلط یا همپوشانی هستند.

مشاغل رایج IT کدامند؟

مسئول ارشد فناوری اطلاعات

این فرد مسئول سیستم های IT و رایانه ای است که اهداف شرکت را پشتیبانی می کنند.

مدیر ارشد فناوری اطلاعات

این فرد کلیه اهداف و سیاست های فناوری را در یک سازمان تنظیم می کند. مدیر ارشد اطلاعات به طور معمول مدیریت پروژه را نیز بر عهده دارد.

مدیر IT

این فرد وظیفه عملکرد کلیه ابزارها و فرآیندهای فناوری اطلاعات در کسب و کار را بر عهده دارد. این مسئول معمولاً مدیر IT یا رهبر IT نامیده می شود.

مدیر برنامه

نقش این شخص در تهیه و مدیریت یک برنامه تجاری با ارزش بالا، مانند Exchange، متمرکز است.

توسعه دهنده

این شخص یا تیم برنامه هایی را برای تحقق اهداف تجاری در داخل یا مواجهه با مشتریان، نوشتن، به روزرسانی و کد تست را انجام می دهند.

معمار

این شخص عملکردهای فناوری اطلاعات را بررسی کرده و تغییر می دهد تا به بهترین شکل ممکن از مشاغل پشتیبانی کند.

مطلبی که در مورد فناوری اطلاعات خواندید از این منبع به فارسی ترجمه شده است. اگر می خواهید برخی از موارد مرتبط با IT را به طور جدی بیاموزید، بهتر است در دوره های آموزش ICDL شرکت کنید.