رک: آشنایی با انواع rack و نحوه استفاده از آن ها

رک: آشنایی با انواع rack و نحوه استفاده از آن ها

در این مطلب می خواهیم شما را با انواع رک شبکه (network rack) آشنا کنیم و ببینیم که این تجهیزات به چه درد می خورند و چه استفاده ای از آن ها خواهد شد. اگر بپرسید که هدف از نوشتن این مطلب چیست به شما خواهیم گفت که شناخت 100% تجهیزات در هر حرفه ای، گام اول برای تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای خواهد بود و به همین دلیل افرادی که به هر نحوی با شبکه سر و کار دارند، باید شناخت کافی از این قطعه داشته باشند. یکی از این دسته افراد هنرجویان شرکت کننده در دوره های آموزش دوربین مداربسته است.

رک چیست؟

رک یا rack شبکه ، ابزاری برای نگهداری و محافظت از سایر تجهیزات شبکه است. در واقع یک شبکه محلی یا LAN از تجهیزات شبکه ای متعددی مانند سوئیچ شبکه، روتر، لوازم UTM، سرور، پنل پچ، کابل، مودم و غیره تشکیل شده است. اندازه تجهیزات سخت افزاری شبکه از استانداردهای خاصی دنباله روی می کنند تا بتوانند با انواع رک شبکه همخوانی داشته باشند. عرض استاندارد rack های شبکه 19 اینچ است و ارتفاع استاندارد این تجهیزات نیز بر اساس واحدی تحت عنوان rackunit اندازه گیری می شود. که هر RU برابر 4.4 سانتی متر خواهد بود.

نحوه محاسبه اندازه رک مورد نیاز

تصور کنید که می خواهید یک شبکه را راه اندازی کنید و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرده اید و حال باید به تهیه یک رک استاندارد با سایز مناسب مبادرت بورزید. در این شرایط کافی است مجموع RU این وسایل را در عدد 4.4 ضرب نمایید، تا به این ترتیب بدانید که به رکی با چه ارتفاعی احتیاج خواهید داشت. برای مثال شما برای 10RU به رکی حداقل با 44 سانتی متر ارتفاع خواهید داشت که البته حتماً باید برای رعایت احتیاط به منظور توسعه های بعدی از یک رک با عددی بیشتر از این مقدار استفاده نمایید.

چرا به رک شبکه احتیاج داریم؟

اگر می خواهید یک شبکه تمیز و منظم داشته باشید، حتماً به این وسیله احتیاج خواهید داشت. شما برای نگهداری صحیح و در کنار هم قرار دادن تجهیزات شبکه به بهترین نحوه ممکن، جلوگیری از اشغال بیهوده فضا و داشتن نظم در سیم کشی، حتماً باید از یک رک شبکه استفاده نمایید. ضمناً این وسیله از سایر تجهیزات شبکه شما محافظت خواهد نمود.

داکت دیواری شبکه

رک شبکه دیواری چیست؟

قفسه های Wall Mounted یا دیواری شبکه برای قرار دادن تجهیزات در بخش های منحصر به فرد مناسب است. در واقع این دسته از رک های شبکه برای ایجاد شبکه های کوچک مناسب خواهند بود. اندازه استاندارد این دسته از Rack ها 6U ، 9U ، 12U ، 15U است و در بخش جلوی خود دارای یک درب شیشه ای قفل دار به منظور حفاظت فیزیکی در عین قابل رویت بودن تجهیزات است. از برخی ویژگی های دیگر رک دیواری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بدنه فولادی و گاهاً طبقه هایی از جنس آلومینیوم
 • استفاده از رنگ پودری برای پوششه بدنه رک
 • امکان افزودن لوازم جانبی
 • در نظر گرفته شدن حفره هایی برای تهویه

رک استاده شبکه

رک شبکه ایستاده چیست؟

رک ایستاده از نظر کلی تفاوت چندانی با نوع دیواری نخواهد داشت. از این نوع Rack می توان علاوه بر نگهداری از تجهیزات شبکه، از قطعات سرور نیز نگهداری کرد. این وسیله به طور کلی برای حجم کاری بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های این دسته از رک های شبکه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه بزرگتر
 • وجود چرخ در بعضی از مدل ها برای جابجایی ساده تر
 • سایز های استاندارد 24U ، 30U ، 36U ، 42U ، 45U که متداول تر هستند.
 • وجود درب شیشه ای قفل دار
 • امکان وجود درب های فولادی در پشت قفسه در برخی مدل ها

لازم به ذکر است این نوع از رک شبکه به دلیل وزن بالا به طور معمول به صورت تکه تکه ارسال شده و در محل استفاده سرهم خواهند شد.

لوازم جانبی قفسه شبکه

واحد خنک کننده و تهویه

این تجهیزات اضافی برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات شبکه در اثر حرارت بر روی رک تعبیه خواهد شد و می تواند بر روی دیواره یا صقف آن واقع شود.

جعبه توزیع AC

بسیاری از قطعات مورد استفاده در شبکه به برق AC احتیاج خواهند داشت و استفاده از منبع تغذیه خارجی برای این کار چندان مناسب به نظر نمی رسد و به همین دلیل است که از جعبه توزیع Ac دورن سازی شده بر روی رک شبکه برای این کار استفاده می شود.

سایر وسایل جانبی rack ها شامل موارد زیر هستند:

 • وسایل مرتب سازی و مدیریت کابل ها
 • طبقه های متحرک
 • هولدرها
 • ارگانایزرهای کابل
 • و بسیاری از وسایل دیگر

منبع: https://excitingip.com/1367/basic-info-on-network-racks-wall-mounted-floor-standing-accessories/