شیرینگ حرارتی چیست و چگونه حفاظت را انجام می دهد؟

تدریس نحوه استفاده از پوشش حرارتی سیم برق

شیرینگ حرارتی یا روکش حرارتی یا وارنیش یک روکش پلاستیکی شکل است که با توجه به مواد به کار رفته در ساخت آن، در اثر حرارت بجای سوختن شروع به جمع شدن می کند.

اگر یک قطعه ای مثل شینه را داخل شیرینگ حرارتی کنیم و حرارت دهیم، شیرینگ به شینه خواهد چسبید و این خاصیت را نیز دارد که به عنوان عایق الکتریکی روی شینه، کابل شو، سیم و… قرار بگیرد و عمل حفاظت در برابر برق گرفتگی را انجام دهد. این وسیله یکی از مواردی است که برقکاران در دوره آموزش برق ساختمان با آن سر و کار خواهند داشت.

شیرینگ حرارتی یکی از پرکاربرد ترین وسیله هایی است که در هنگام مونتاژ تابلو برق صنعتی به آن نیاز خواهیم داشت. در تصویر زیر نمونه ای شینه ی مسی و یک رشته سیم که محل اتصال آن با کابلشو ،توسط شیرینگ یا روکش حرارتی عایق شده است را مشاهده می کنید.

شیرینگ حرارتی یا روکش حرارتی یا وارنیش

شیرینگ یا روکش حرارتی را با چه وسیله ای حرارت می دهیم؟

وقتی که یاد گرفتیم شیرینگ حرارتی چیست، پس از آن با وسیله ای که به صورت استاندارد جهت حرارت دادن استفاده می کنیم آشنا خواهیم شد. به صورت کلی می توان با حرارت آتش شیرینگ حرارتی را گرم کرد تا جمع شود ولی به صورت استاندارد از سشوار صنعتی استفاده می کینم.

سشوار صنعتی چیست؟

سشوار صنعتی وسیل های است شبیه سشوار معمولی با توان بیشتر و البته حرارت فوق العاده بالا تر هوای داغ را از خود خارج می کند. رنج دمای سشوار صنعتی در دمای ۵۰ تا ۷۶۰ درجه سانتی گراد است.

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
لینک کوتاه :
داود	ترکمان پری
داود ترکمان پری

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه
icon-angle icon-bars icon-times