ثبت نام

شمع خودرو چگونه عمل می کند؟

نحوه عملکرد شمع خودرو

همانطور که به احتمال زیاد می دانید، شمع خودرو وظیفه ایجاد جرقه اولیه برای به وجود آمدن شعله و انجام عمل احتراق را بر عهده دارد. در این مطلب می خواهیم ببینیم که شمع خودرو چگونه عمل می کند.

شمع خودرو تنها در خودروهای احتراق داخلی وجود دارد و این وسیله پس از ورود آیروسول (ترکیب هوا و مایع) ناشی از ترکیب بنزین با هوا به سیلندر موتور، جرقه ای ایجاد می کند، که عمل احتراق سوخت را آغاز می کند. این قطعه از دو بخش عایق و غیر عایق ایجاد شده است که بخش عایق خارج از موتور قرار گرفته و بخش غیر عاایق با موتور در ارتباط است. البته لازم است بدانید این فرایند در موتورهای دیزلی و بنزینی کمی با هم متفاوت است.

شمع خودرو دو عملکرد اصلی دارد

هنگامی که سوخت با هوا ترکیب می شود، به یک نیروی اولیه برای شروع فعالیت موتور احتیاج است، این نیرو توسط ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در شمع انجام می شود. این اختلاف پتانسیل منجر به جرفه ناشی از انتقال انتقال انرژی الکتریکی شده و این جرقه الکتریکی مخلوط بنزین / هوا را در محفظه احتراق مشتعل می کند. نکته دیگری که لازم است در این مورد بدانید، آن است که بنزین بسیار احتراق پذیر بوده و بالا ماندن دمای نوک شمع خودرو می تواند باعث آتش گرفتن بنزین، پیش از تزریق کامل به سیلندر شود و به همین دلیل است که باید ساختار شمع به گونه ای باشد که در زمان وقفه مابین یک احتراق تا احتراق بعدی به سرعت خنک شود. این فاکتور با عنوان محدوده حرارتی شناخته می شود. محدوده حرارتی شمع خودرو به عنوان توانایی آن در گرمازدایی از نوک تعریف می شود.

نحوه کارکرد شمع

سیستم شمع خودرو به گونه ای است که در آن، انتهای شمع به ولتاژ زیاد تولید شده توسط سیم پیچ یا مگنتو متصل می شود. با عبور جریان الکترونها از سیم پیچ، بین الکترود مرکزی و الکترود جانبی اختلاف ولتاژ ایجاد می شود. هنگامی که ولتاژ از مقاومت دی الکتریک گازها بیشتر شود، گازها یونیزه می شوند. گاز یونیزه شده به یک هادی تبدیل می شود و به الکترون ها اجازه می دهد تا به سمت سوخت حرکت کنند. شمع های خودرو معمولاً به اختلاف پتانسیل بیش از 20،000 ولت نیاز دارند تا به درستی کار کنند. در این هنگام با افزایش جریان الکترون ها از شکاف موجود، دمای کانال به حدی افزایش می یابد، که اتفاقی مانند بک انفجار کوچک رخ می دهد. این دقیقاً مشابه وضعیتی است که در زمان ایجاد شدن رعد و برق وجود دارد.

تفاوت شمع خودرو سالم و معیوب

زمان تعویض شمع خودرو

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که شمع خودرو هر چندوقت یکبار نیاز به تعویض دارد. اولین نکته ای که باید در این باره به شما بگوییم آن است که شمع یک قطعه مصرفی است و خواه ناخواه باید هر چند وقت یکبار تعویض شود که البته در صورت خرابی ممکن است پیش از موعد مقرر مجبور به کار شوید. البته بسیاری از نکات از این قبیل در دوره های آموزشی برق خودرو به هنرجویان آموخته می شود، با این وجود بهتر است عموم رانندگان در چنین مواردی حداقل یک سری اطلاعات پایه داشته باشند.

چه طور خرابی شمع را تشخیص دهیم؟

چنانچه شمع خودرو شما خراب شود، نشانه هایی را با خود به همراه خواهد داشت. این نشانه ها شامل موارد زیر هستند:

  • افزایش مصرف سوخت
  • کاهش قدرت پیشرانه خودرو
  • سه کار کردن سیلندر مرتبط با آن شمع (درست کار نکردن سیلندر)
  • بد استارت خوردن اتومبیل

اگر شمع خودرو دچار مشکل شد چه کنیم؟

اگر متوجه شدید که شمع دچار مشکل شده و درست کار نمی کند، اولین اقدام باید شامل تمیز کردن رسوب ها و دوده ها از روی شمع باشد. پس از آن لازم است تا تغییرات احتمالی را بررسی کنید، اگر مشکل همچنان سر جای خود باقی مانده بودند، باید از آچار فیلر برای تنظیم کردن فاصله دو سر شمع استفاده کنید. چنانچه با انجام این کار نیز مشکل رفع نشد ممکن است به تعویض شمع نیاز پیدا کنید. ضمناً باید بدانید که شمع ها به طور معمول هر 50 تا 90 هزار کیلومتر یکبار باید تعویض شوند.

جمع بندی

شمع خودرو یکی از وسایل مصرفی سیستم احتراق خودرو است که باید هر چند وقت یکبار تعویض شود. البته در صورت مشاهده نقص در عملکرد شمع ممکن است مشکل از کثیفی شمع ها یا وجود فاصله در دو سر آن باشد . تعمیر و سرویس این قطعه در حیطه کاری باطری سازی است.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *