ثبت نام

ECU چیست ؟

ای سی یو برد الکترونیکی

Electronic Control Unit یا همان ECU یک پردازشگر میکروکنترلر است که اطلاعات لازم را به سنسورها (مانند : دمای هوا، دمای آب، فشارهوا، دورموتور و… ) دریافت کرده و پس از پردازش، دستورات لازم را به عملکردها (مانند: رله دوبل، انژکتور، کویل دوبل و … صادر می کند.

در مجتمع فنی حرفه ای دارالفنون ری در رشته برق خودرو در مورد این که ECU چیست و نحوه عملکرد آن و کارهایی که این قطعه انجام می دهد به شما توضیحات لازم و کافی را خواهیم گفت.

Ecu چیست ؟

ECU یک واحد کنترل الکترونیکی کوتاه نامی است که یک دستگاهی یا چند سیستم الکتریکی را در یک وسیله نقلیه کنترل می کند. این کار دقیقاً مانند BIOS در رایانه انجام می شود.

ECU دستورالعمل هایی را برای سیستم های مختلف الکتریکی ارائه می دهد و به آنها می آموزد که چه کاری انجام دهند و چگونه کار کنند.

نحوه عملکرد واحد کنترل الکترونیکی

این واحد در شرایط های مختلف، عملکردهای مختلفی را ایجاد می کند که چند نمونه از مهمترین عملکردهای واحد کنترل الکترونیکی را به شما توضیح می دهیم.

عملکرد در زمان استارت زدن به موتور

در زمان استارت زدن به موتور، سوخت به طور متناوب توسط انژکتورها تزریق می شود و مقدار تزریق سوخت با توجه به دور موتور، دمای آب، دما و فشار هوای ورودی تنظیم می شود.

عملکرد در دورهای مختلف

در موقع تغییرات لحظه ای موتور (شتاب گیری و کاهش سرعت)، مدت زمان تزریق سوخت توسط انژکتورها که بر اساس تغییر پارامترها دمای مایع خنک کننده تعیین می گردد.

گرم شدن موتور

معیار های اصلی ECU در حین گرم شدن موتور، قابلیت رانندگی بهتر، کاهش آلودگی و مصرف سوخت می باشد. استفاده از مخلوط غنی شده سوخت و هوا، باعث افزایش سریعتر دمای کاتالیست شده و نیز باعث گرمتر شدن سریع تر موتور می گردد.

ای سی یو پژو انواع ای سی یو

انواع حافظه ECU

در داخل واحد کنترل الکترونیکی دو نوع حافظه وجود دارد: حافظه دائم و حافظه موقت

حافظه دائم

محل قرار گیری کالبرسیون موتور و جداول عملکرد بهینه موتور می باشد که واحد کنترل الکترونیکی توسط آن ها، اطلاعات دریافتی از سنسور مختلف را پردازش می کند. وقتی که باتری خودرو قطع شود حافظه دائم از بین نمی رود.

حافظه موقت

حافظه موقت در حقیقت محل قرارگیری آخرین اطلاعات موتور، در موقع خاموش کردن موتور ثابت کلیه خطاهای سیستم انژکتوری می باشد. و با قطع باتری خودرو، پس از مدت زمان معین (حدود 15 دقیقه) این اطلاعات از بین رقته و یا به هم می ریزد.

اجزاء تشکیل دهنده ECU

اجزاء تشکیل دهنده ای سی یو در خودروهای مختلف، اکثر مشابه همدیگر بوده، و با یک سری تفاوتها از جمله در شکل ظاهری، تعداد سوکتها و پایه ها، میزان حافظه، سیستم عیب یابی و پردازش و … باهم فرقی دارند.

اجزاء اصلی ECU

 • کانکتورها و پین ها
 • پوسته یا بدنه اصلی (رادیاتور)
 • درپوش یا پوسته پایینی
 • پلاک
 • کیت یا برد الکترونیکی

ای سی یو Ecu چیست

کانکتور و پین ها

تعداد کانکتورها و پین ها در Ecu های مختلف بوده اما به طور کلی از نظر کانکتور در Ecu های مختلف به یک یا دو یا سه و حتی در بعضی موارد به چهار کانکتور تقسیم بندی می شوند.

کانکتور و پین ها

پوسته یا بدنه، بالایی و پایینی

پوسته یا بدنه Ecu در حقیقت به عنوان محافظ سخت افزاری Ecu بوده و به لایه ای جهت نصب روی خودرو و طرف دیگه به عنوان رادیاتور خنک کننده برد الکترونیکی Ecu نیز می باشد.

پلاک یا لیبل Ecu

پلاک یا لیبل Ecu در حقیقت نشان دهنده شناسنامه و هویت Ecu بوده که به طور مشترک توسط سازندگان ای سی یو و شرکت های خودرو سازی در نظر گرفته می شود. البته پلاک یا لیبل روی ایسیو در خودروها متفاوت بوده و معنا و مفهوم زیادی دارند که به چند مورد
آنها اشاره می کنیم.

انواع Ecu

ساخت Ecu های تخصصی به خصوص ایسیو موتور در دنیا کاملا انحصاری بوده و تعداد شرکت های سازنده Ecu موتور بسیار محدود بوده که می توان به چند نمونه از شرکت های سازنده Ecu اشاره کرد.

 1. بوش (Bosch)
 2. زیمنس (SIEMENS VDO)
 3. ساژم (SAGEM)
 4. والو (VALEO)
 5. ماگنت مارلی (Magneti Mareli)
 6. فورد (FORD)
 7. دلکو (Delco)
 8. NIPPON DENSO
 9. HITACHI

مکان نصب Ecu مکان نصب ای سی یو در خودروهای مختلف متفاوت بوده.

به طور کلی می توان نصب ای سی یو موتور را در خودروها به دو گروه تقسیم بندی کرد:

 • خودروهای که ای سی یو موتور آن ها در اطراف موتور بسته می شود مانند بیشتر محصولات ایران خودرو مانند : پژو 405 ، پژو 206 ، سمند، پیکان، RD و …
 • خودروهایی مانند زانتیا و… در برخی خودروها ای سی یو آنها در زیر داشبورد سمت راننده یا سمت شاگرد بسته می شوند. مانند : پراید ساژم و زیمنس، نیسان و…

در مجتمع فنی حرفه ای دارالفنون ری در آموزش برق خودرو به شما در مورد Ecu و نحوه عملکرد آن و اجزاء تشکیل دهنده آن ها به طور کلی آموزش خواهیم داد.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *