ثبت نام

نرم افزار اکسل چیست؟ آشنایی با کاربردهای نرم افزار Excel

فردی در حال استفاده از نرم افزار اکسل

اکسل چیست؟

اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است که برای ثبت داده های عددی، متنی و آماری مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب با 11 مورد از کاربردهای Excel آشنا خواهید شد و خواهید فهمید که ” اکسل چیست؟ “.

نرم افزار اکسل بیش از یک میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد و می توان آن را به نوعی یک استاندارد برای پردازش حجم عظیمی از داده ها بر شمرد. شاید به همین دلیل است که انجمن ICDL آن را به در سرفصل های مربوط به استاندارد دوره ICDL خود جای داده است. برای دانلود اکسل می توانید روی این لینک کلیک کنید.

نکته دیگری که لازم است در مورد نرم افزار اکسل بدانید، آن است که این نرم افزار تنها به عنوان یک نرم افزار صفحه گسترده و برای استفاده حجم زیاد داده ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.

کار با داده های عددی در نرم افزار اکسل

هسته اصلی نرم افزار اکسل با هدف کار بر روی داده های عددی ساخته شده است. اگر نیاز به مرتب سازی، بازیابی و تجزیه و تحلیل مقدار زیاد یا حتی کمی از داده ها را دارید، اکسل آن را برای شما به سادگی آب خوردن تبدیل می کند.

دسته بندی های زیر شامل مواردی است که هنگام کار با نرم افزار Excel می توانید روی آن ها حساب باز کنید.

1-محاسبه

ممکن است لازم باشد برخی از داده ها را در زمان های مختلف به طور مکرر برای محاسباتی خاص مورد استفاده قرار دهید. در این حالت می توانید یک برگه فرمول نویسی شده ایجاد کنید و برای همیشه از آن استفاده نمایید. در این حالت کافی است تنها اعداد ورودی را درون سلول های مورد نظر در نرم افزار اکسل وارد کنید. این عملکرد یکی از مهمترین و پر طرفدارترین کاربردهای Excel است.

محاسبه داده های عددی یکی از کاربردهای اصلی اکسل است.

2-حسابداری

برنامه ریزی برای بودجه، پیش بینی ها، ثبت داده های مرتبط با هزینه کرد، گزارش های مالی، حسابرسی، نظارت بر وام ها و  دیگر داده های مشابه، یکی دیگر از کاربردهای نرم افزار اکسل است. اکسل طوری طراحی شده است که بتواند این نیازهای حسابداری را به خوبی رفع کند و با توجه به اینکه 89% شرکت ها از Excel برای موارد مختلف حسابداری خود استفاده می کنند، روشنگر این است که این نرم افزار چقدر کاربردی است.

ضمناً برخی از صفحه های از پیش حاضر شده وجود دارند که حتی نیاز به طراحی مجدد و فرمول نویسی برای این موارد را از بین می برند.

یک صفحه اکسل تولید شده با اکسل

3-چارت بندی و ایجاد نمودار

یکی دیگر از کاربردهای نرم افزار اکسل ایجاد نمودارهای مختلف برای نمایش داده ها به صورت بصری است. از نمودارهای قابل تولید به وسیله اکسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمودارهای پای
  • نمودارهای پراکندگی
  • نمودارهای خطی
  • نمودارهای نوارها
  • نمودارهای منطقه
  • نمودارهای ستونها
  • و موارد بسیار دیگر

4-ردیابی موجودی

پیگیری موجودی انبار یک مرکز می تواند بسیار مشکل و دردسر ساز باشد. خوشبختانه، اکسل در این مورد نیز کاربردی و مناسب است. با استفاده از می توان داده های متنی و عددی را به صورت عددی مدیریت کرد و برای آن ها انواع مختلفی نیز تعریف کرد تا بتوان به سادگی بر روی آن کنترل کرد.

ثبت و پیگری موجودی با نرم افزار اکسل

برنامه ریزی

کاربرد اکسل به داده های عددی خلاصه نمی شود و می توان در موارد بسیار دیگری نیز از آن استفاده کرد. یکی دیگر از این کاربردها استفاده از Excel در برنامه ریزی است.

5- تقویم و برنامه ریزی

آیا نیازمند یک تقویم محتوا برای وبلاگ یا وب سایت خود هستید؟ می خواهید برنامه های درسی کلاس خود را سازماندهی کنید؟ یا حتی کارهای روزانه خود یا خانواده تان را سازماندهی کنید، درست در همین زمان است که اکسل می تواند با کارایی بالای خود شما را شگفت زده کند.

تقویم برنامه ای ایجاد شده با Excel

6. نمودار صندلی

از یک جلسه بزرگ شرکتی گرفته تا یک عروسی، تنظیم یک جدول و نمودار برای نشستن می تواند یک سردرد بزرگ باشد. خوشبختانه در این شرایط نیز، اکسل می تواند یکی دیگر از کاربردهای واقعی خود را به نمایش بگذارد.

یکی دیگر از کاربردهای اکسل

7. ایجاد کاربرگ برنامه ریزی هدف

از اهداف حرفه ای گرفته تا اهداف مرتبط با تناسب اندام گرفته یا اهداف مالی، برنامه ریزی کمک می کند تا چیزی برای حفظ تمرکز و پیگیری بیشتر در دسترس شما وجود داشته باشد. با استفاده از نرم افزار اکسل، می توانید برگه های مختلف، سیاهه ها و اسناد برنامه ریزی را ایجاد کنید تا به شما در نظارت بر پیشرفت روند کمک کند.

8. ساخت ماکت

اکسل یکی از نرم افزارهایی است که می توانید از آن برای در کنار هم قرار دادن داده های اولیه و ایجاد یک ماکت استفاده کنید. این قابلیت می تواند برای شروع یک پروژه بسیار مفید و کاربردی واقع شود.

انجام کارها

استفاده از اکسل می تواند کاربردهایی نیز در بهبود روند انجام کارها داشته باشد. موارد زیر می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

9- ایجاد لیست شرح وظایف

دیگر وقت آن رسیده است که با لیست قلم و کاغذهای استاندارد خود برای کنترل و ثبت وضعیت خداحافظی کنید. با استفاده از اکسل، می توانید یک لیست کار به مراتب قوی تر بسازید و حتی پیشرفت خود را به طور دقیق تر مانیتور کنید.

ایجاد یک صفحه پیشرفت کار

10-ایجاد چک لیست

یکی دیگر از کاربردهای ساده اکسل، ایجاد چک لیستی برای کارهای انجام شده یا در لیست انتظار است. این چک لیست می تواند در جنبه های مختلفی همچون لیست خرید وسایل مورد نیاز، کارهای روزمره و سایر موارد مشابه مفید واقع شود.

11-ایجاد چارت های مدیریت پروژه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اکسل در زمینه ایجاد نمودارها بسیار پیشرفته است. این مفهوم در مورد نمودارهای مختلف مرتبط با مدیریت پروژه نیز صادق است.

نتیجه گیری

نرم افزار اکسل کاربردهای بسیاری دارد که البته تنها به این موارد خلاصه نمی شوند. از دیگر کاربردهای متنوع اکسل می توان به مواردی همچون ایجاد داده های اشتراکی برای کارهای تیمی، داده های دردسترس مانند موارد مرتبط با CRM ، یا موارد تفریحی مانند ایجاد بازی های ساده ای همچون سودوکو و دوز استفاده کرد. این نرم افزار بسیار پرکاربرد است و می تواند برای شما و سازمانتان بسیار مفید واقع شود.

مطلبی که در مورد کاربردهای اکسل خواندید، از وب سایت goskills به فارسی بازگردانده شده است.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *