ثبت نام

جنس پوست صورت : شناخت انواع مختلف پوست اشخاص

جنس پوست

اولین چیزی که توسط فروشنده در هنگام مراجعه به فروشگاه های لوازم آرایشی از شما پرسیده می شود، در مورد جنس پوست شما است.

به طور کلی انواع مختلف پوست سالم افراد را می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

 1. پوست معمولی
 2. پوست خشک
 3. پوست روغنی یا پوست چرب
 4. پوست ترکیبی یا پوست مختلط

این که جنس پوست شما از چه نوعی باشد، توسط ژنتیک تعیین می شود. با این حال، شرایط داخلی بدن و مواجه شدن با شرایط خارجی نیز می تواند بر وضعیت کلی پوست ما تاثیر بگذارد. اگر می خواهید بدانید پوست شما نیز چه جنسی دارد، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نگاهی کلی به انواع پوست

در این بخش به طور خلاصه به بررسی کلی انواع پوست خواهیم پرداخت و در ادامه توضیحات بیشتری در انواع جنس پوست به شما خواهیم داد. داشتن اطلاعات کافی در این مورد، برای هنرجویان شرکت کننده در دوره آموزش آرایشگری مردانه امری ضروری است.

پوست طبیعی یا معمولی

“معمولی” اصطلاحی است که به طور گسترده برای اشاره به پوست متعادل از آن استفاده می شود.نام علمی این نوع پوست، پوست اودرمی  است. پوست معمولی و نرمال نه زیاد چرب است نه زیاد خشک است.

انواع پوست: پوست معمولی

پوست خشک

از واژه “خشک” برای توصیف انواع پوست هایی استفاده می شود که نسبت به پوست معمولی سبوم کمتری تولید می کنند. در نتیجه عدم وجود سبوم یا کاهش میزان تولید آن، پوست خشک فاقد لیپیدهای لازم برای حفظ رطوبت و ایجاد سپر محافظتی در برابر تأثیرات خارجی است.

صورت افرادی که جنس پوست خشک دارند، خشن و بی روح به نظر رسیده و ممکن است پوست آن ها حساس نیز باشد.

انواع پوست: جنس پوست خشک

پوست چرب

پوست چرب به انواع پوست که بیش از حد سبوم تولید کنند اشاره دارد. این اختلال، یعنی تولید بیش از حد سبوم، تحت عنوان سبوره نیز شناخته می شود.

جنس پوست چرب دارای ظاهری درخشان یا براق و منافذ قابل رویت است.

انواع پوست: جنس پوست چرب یا روغنی

پوست ترکیبی

نوع ترکیبی به پوستی گفته می شود که در آن بخش هایی از پوست صورت فرد خشک، بخش های دیگری چرب یا نرمال هستند. در این افراد جنس پوست در بخش علامت گذاری شده با حرف T و ناحیه گونه ها با یگدیگر متفاوت هستند.

انواع پوست: جنس پوست ترکیبی

پوست معمولی

پوست معمولی چیست؟

“عادی” یا “نرمال” اصطلاحی است که به طور گسترده برای اشاره به پوست متعادل استفاده می شود. البته این درحالی است که نام علمی این نوع پوست eudermic می باشد. در این دسته از افراد ناحیه T (پیشانی ، چانه و بینی) ممکن است دارای پوست کمی چرب باشد، اما سبوم و رطوبت کلی متعادل است. در این دسته از افراد جنس پوست نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک.

نحوه تشخیص جنس پوست نرمال

جنس پوست معمولی ویژگی هایی دارد که به واسطه آن ها می توان وجود آن را تشخیص دارد. این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند:

 • منافذ ریز
 • گردش خون مناسب
 • بافت مخملی ، نرم و صاف
 • شفافیت یکنواخت و رنگ تقریباً صورتی
 • ظاهری بدون لکه
 • کم بودن استعداد حساسیت

افرادی که نوع پوست نرمال دارند، ممکن است با افزایش سن شاهد خشک شدن نسبی پوست باشند.

پوست خشک

پوست خشک چیست؟

از واژه “خشک” برای توصیف نوع پوستی استفاده می شود که نسبت به پوست نرمال سبوم کمتری تولید می کند. در نتیجه به واسطه عدم وجود سبوم، پوست خشک تر شده و فاقد لیپیدهای لازم برای حفظ رطوبت و ایجاد سپر محافظتی در برابر تأثیرات خارجی است. این منجر به اختلال در عملکرد پوست به عنوان سد دفاعی می شود. خشکی پوست در درجات مختلف و در اشکال مختلفی وجود داشته و به همین دلیل نمی توان آن را به سادگی تشخیص داد.

نکته دیگری که لازم است در مورد انواع جنس پوست خشک بدانید، آن است که زنان نسبت به مردان، بیشتر از این مشکل رنج می برند. البته با افزایش سن، احتمال خشک شدن پوست، بیشتر بوده و حالب است بدانید، چیزی حدود 40 درصد از مشکلات پوستی، تنها به دلیل خشک بودن پوست اتفاق می افتد.

دلایل خشک شدن پوست

میزان رطوبت پوست، به دو مساله تعریق و آب موجود در لایه های درونی وابسته است.

از دست رفتن آب پوست

پوست انسان، به طور معمول آب خود را به دلایل زیر از دست می دهد:

 1. تعریق
 2. از دست دادن آب ترانس اپیدرمال (TEWL)

تعریق

پوست انسان به طور طبیعی در طول روز، مقدار قابل توجهی از آب بدن را به وسیله تعریق دفع می کند. تعریق به طور معمول به یکی از دلایل زیر رخ خواهد داد:

 • گرما
 • استرس
 • فعالیت
 • زیاد بودن آب در بدن
 • بیماری

از دست دادن آب ترانس اپیدرمال (TEWL)

اتفاقی طبیعی که در طی آن پوست برای مرطوب نگاه داشتن خود در طول روز چیزی حدود 0.5 لیتر آب را از لایه های عمیق به سطح می فرستد.

افزایش سن می تواند منجر به تغییر جنس پوست و خشک شدن آن شود.

کمبود های بدن

کمبود برخی مواد در بدن نیز می تواند منجر به تشدید مشکل جنس پوست خشک شود. این مواد می توانند شامل دو دسته زیر باشند:

 • مواد مرطوب کننده طبیعی (NMFs): به ویژه اوره، اسیدهای آمینه و اسید لاکتیک – که در اتصال آب به بافت کمک می کند.
 • لیپیدهای اپیدرمال: مانند سرامیدها، اسیدهای چرب و کلسترول که برای عملکرد پوست سالم به عنوان سد دفاعی مورد نیاز هستند.

نحوه تشخیص جنس پوست خشک

خشکی پوست می تواند در سطوح مختلفی رخ دهد. این وضعیت می تواند شامل پوست های کمی خشک تر از انواع پوست معمولی تا پوست های خیلی خیلی خشک متغیر باشد.

پوست خشک

پوست کمی خشک می تواند کشیده شده، شکننده و خشن بوده و بی روح به نظر برسد. خاصیت ارتجاعی نیز در این نوع پوست کم است.

پوست خیلی خشک

اگر خشکی پوست درمان نشود ، ممکن است علائم زیر در شخص ایجاد شود:

 • ترک خوردن و لکه لکه شدن پوست
 • ظاهری خشن و لکه دار (چیزی شبیه پیری زودتر از موعد پوست)
 • احساس خشکی پوست
 • خارش احتمالی پوست

جنس پوست خشک نسبت به تحریک، قرمزی و عفونت حساس تر است.

انواع بسیار خشک پوست، چنین ظاهری دارند.

پوست بی نهایت خشک

مناطق خاصی از بدن – به ویژه دست ، پا ، آرنج و زانو – مستعد ابتلا به این مشکل بوده. در صورت به وجود آمدن خشکی بی نهایت زیاد در پوست، ممکن است علائم زیر نیز در فرد مشاهده شود:

 • خشن شدن پوست
 • ترک خوردن
 • پینه
 • بخش بخش شدن
 • خارش مکرر

این نوع از انواع پوست بیشتر در افراد مسن دیده شده و بسته به جنس پوست ، می تواند در افراد جوان تر نیز رخ بدهد.

پوست چرب

پوست چرب چیست؟

از واژه “چرب” برای توصیف جنس پوست با افزایش تولید سبوم استفاده می شود. تولید بیش از حد چربی بر روی پوست در بخش های مختلف به سبوره معروف است.

علل ایجاد پوست چرب

عوامل زیر می توانند باعث ایجاد جنس پوست چرب بر روی بدن فرد شوند:

 • علل ژنتیکی
 • تغییرات هورمونی و عدم تعادل در ترشح هورمون ها
 • برخی از دارو
 • فشار عصبی و استرس
 • لوازم آرایشی کامدوژنیک (محصولات آرایشی که باعث تحریک در پوست می شوند.)

چگونه انواع مختلف پوست چرب را تشخیص دهیم؟

از ویژگی های جنس پوست چرب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منافذ بزرگ و واضح قابل مشاهده
 • درخشش و براق بودن
 • ضخامت بیشتر
 • بی رنگ بودن پوست به دلیل عدم امکان مشاهده رگ ها

به وجود آمدن آکنه بر روی پیشانی بر اثر چربی

دیگر علائم جنس پوست چرب

انواع پوست چرب مستعد ابتلا به کومدون ها (جوش های سر سیاه و سفید) و انواع مختلف آکنه است.

آکنه خفیف

فرد دارای این نوع پوست در صورت ابتلا به آکنه خفیف، تعداد قابل توجهی کومدون بر روی صورت و یا در گردن، شانه ها، پشت و قفسه سینه خود تجربه خواهد کرد.

آکنه شدید ناشی از جنس پوست چرب

در موارد متوسط و شدیدتر آکنه، پاپول ها (برجستگی های کوچک بدون سر سفید یا سیاه قابل مشاهده) و پاستول ها (برجستگی هایی با اندازه متوسط که دارای سر سفید یا زرد در مرکز هستند) ظاهر می شوند و پوست قرمز و ملتهب خواهد شد.

پوست ترکیبی

پوست ترکیبی چیست؟

در جنس پوست ترکیبی، انواع پوست در ناحیه T و گونه ها متفاوت است. البته اندازه منطقه T می تواند بسیار متفاوت باشد – از یک منطقه بسیار باریک تا یک منطقه گسترده.

انواع پوست: جنس پوست ترکیبی

ویژگی های نوع پوست ترکیبی

ویژگی های انواع پوست ترکیبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • منطقه T چرب (پیشانی ، چانه و بینی)
 • منافذ بزرگ شده در این منطقه
 • گونه های دارای پوست نرمال یا خشک

دلایل ایجاد پوست ترکیبی

قسمت های روغنی پوست ترکیبی در اثر تولید بیش از حد سبوم ایجاد می شوند. قسمت های خشک پوست ترکیبی به دلیل کمبود سبوم و کمبود چربی مربوطه ایجاد می شود.

ارزیابی وضعیت و جنس پوست

بر خلاف جنس پوست که همواره ثابت است، شرایط پوستی می تواند در طول زندگی تغییر کند. بسیاری از عوامل داخلی و خارجی که وضعیت پوست را تعیین می کنند عبارتند از: آب و هوا و آلودگی آن، دارو، استرس، عوامل وراثتی که بر سطح سبوم تاثیر گذار است، میزان عرق کردن و عوامل مرطوب کننده طبیعی که پوست شما تولید می کند و همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی که استفاده می کنید.

لوازم بهداشتی و آرایشی مورد استفاده باید بر اساس جنس پوست و وضعیت فعلی آن ها استفاده شود. وضعیت کلی انواع پوست بر اساس معیارهای زیر مشخص می گردند:

افزایش سن می تواند بر ظاهر پوست تاثیر بگذارد

علائم افزایش سن

نوع پوست ما می تواند در طول زندگی دچار تغییر شود. برای مثال اکثر افراد در سنین بلوغ پوست چرب تری داشته، که با مرور زمان این چربی کاهش می یابد. علاوه بر این برخی از افرادی که پوست معمولی دارند، در سنین بالا دچار خشکی پوست می شوند.

با افزایش سن، پوست حجم و چگالی خود را از دست می دهد، خطوط و چروک های ظریف در مکان هایی نظیر اطراف لب و چشم ها ظاهر می شوند و تغییراتی در رنگدانه های پوست ایجاد می شود. شناخت و اندازه گیری این علائم پیری به ما کمک می کند تا وضعیت پوست خود را تعیین کنیم. پیری پوست می تواند بر جنس پوست نیز تاثیر بگذارد. که برای مقابله با آن می توان از کرم های ضد پیری پوست استفاده کرد.

رنگ پوست و جنس آن با هم در ارتباط هستند.

رنگ پوست

یکی دیگر از عواملی که می تواند در جنس پوست و وضعیت آن تاثیر داشته باشد، رنگ پوست است. رنگ پوست و نژاد در نحوه واکنش پوست ما به عوامل خارجی مانند اشعه خورشید، اختلالات رنگدانه ها، سوزش و التهاب تأثیر می گذارد. رنگ اصلی پوست با تراکم اپیدرم و توزیع ملانین مشخص می شود.

قرمزی پوست نیز معیار قابل اعتمادی برای وضعیت پوست است. این نشان می دهد که گردش خون ما چقدر مناسب است و می تواند در تشخیص شرایطی مانند کوپروز و روزاسه مفید باشد.

حساسیت پوست

پوست حساس به پوستی گفته می شود که به راحتی به وسیله عوامل مختلف تحریک خواهد شد. تحمل این نوع از انواع پوست در برابر مواد مراقبتی و زیبایی پوست بسیار پایین بوده و ممکن است به سرعت ملتهب شود. این وضعیت در برخی از اقراد موقتی و در برخی دیگر دائمی خواهد بود.

فراموش نکنید که پوست، اولین سپر دفاعی بدن است و در صورت آسیب دائمی می تواند برای شما مشکل جدی ایجاد کند.

تولید عرق و سبوم توسط پوست

مقدار سبوم تولید شده توسط غدد چربی پوست، تاثیر زیادی در سلامت پوست به عنوان یک سیستم دفاعی داشته و وظیفه دارد تا وضعیت کلی پوست را کنترل کند. تولید بیش از حد سبوم می تواند منجر به پوستی چرب و مستعد آکنه شود ، در حالی که تولید کم سبوم باعث خشکی پوست می شود. به همین دلیل است که این ماده تاثیر اصلی را بر جنس پوست دارد.

غدد تعریق موجود در پوست باعث ایجاد عرق می شوند تا بدن بتواند دمای مطلوب خود را حفظ کند. تولید زیاد یا کم عرق می تواند بر وضعیت پوست تأثیر بگذارد.

مراقبت از پوست های چرب باید به صورت روزانه انجام شود

عوامل مرطوب کننده طبیعی (NMF)

برخی اسیدهای آمینه در پوست وجود دارند، که وظیفه حفظ سلامت پوست را بر دوش می کشند. چنانچه به هر دلیلی وضعیت و مقدار این اسیدها در پوست مناسب نباشند، پوست فرد می تواند به سمت جنس پوست چرب یا خشک حرکت کرده و از حالت نرمال خارج شود. چنانچه این وضعیت بیشتر از یک مشکل ساده باشد، می تواند به یک معضل اساسی برای پوست فرد به عنوان اولین سد دفاعی بدن تبدیل شود.

نتیجه گیری

پوست انسان اصلی ترین و اولین سد دفاعی بدن در برابر عوامل خارجی است. علاوه بر این، این اندام بدن تاثیر بسزایی در زیبایی فرد دارد و به همین دلیل است که شناسایی انواع پوست برای شناخت جنس پوست خود از اهمیت بالایی برخوردار است. این یکی از دلایلی است که شما را برای مراجعه به آرایشگران تعلیم دیده و ماهر ترغیب می کند؛ زیرا این افراد با آموزش هایی که خواهند دید، شناخت زیادی از نوع و ساختار پوست داشته و می توانند در صورت بروز مشکل شما را راهنمایی کنند.

مطلبی که در مورد انواع جنس پوست انسان خواندید، از مطلبی با همین عنوان در وب سایت eucerin به فارسی ترجمه شده است.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *