برق صنعتی چیست و شامل چه مواردی می شود؟

برق صنعتی

تعریف برق صنعتی میتواند خیلی گسترده باشد اما اگر بخواهیم آن را ساده بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم برق صنعتی یعنی کاربرد برق در صنعت.

برای مشاهده اطلاعات دوره های آموزش برق صنعتی روی عبارت رنگی کلیک کنید.

آشنایی با برق صنعتی

در تعریف برق صنعتی اینکه انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی به چه صورت استفاده می شود می‌تواند شامل آن باشد.

مواردی هم در نظر گرفته شده است که مثلا تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای کنترل و استفاده از برق در صنعت استفاده می شود،درساختمان‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌هاو…هم کاربرد دارد.

مواردی هم در نظر گرفته شده است که مثلا تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای کنترل و استفاده از برق در صنعت استفاده می شود، درساختمان‌های مسکونی، تجاری، بیمارستان‌ها و… هم کاربرد دارد.

شاید با خودتان بگویید که برق صنعتی یعنی شبکه سه فاز و قدرت و تجهیزات قدرت،مثل موتورهای سه فاز، ژنراتورها یا ترانس‌های قدرت.

با روشن کردن یک موتور تک فاز،از نوع ۲خازنه به کمک دو خط فازو نول،ویک کلید صفر و یک در یک بالابر مصالح ساختمانی می توان گف که جزء مباحث برق صنعتی می‌باشد.

یکی دیگر از مباحث برق صنعتی روشن کردن تیرک‌های روشنایی در یک جاده برون شهری به کمک یک یا چند کنتاکتور است.

برق صنعتی شامل موارد زیر می باشد:

 •  کلید الکتریکی از نوع سه فاز را به کمک یک کلید صفرو یک گردان روشن و خاموش می کنیم.
 • خاموش و روشن کردن موتور تک فاز به کمک کلیدگردان.
 •  راه اندازی کردن پمپ آب کشاورزی ویا یک پمپ شناور سه فاز به کمک کلیدی به نام ستاره مثلث .
 • روشن خاموش کردن کمپرسور به کمک یک کنتاکتور.
 • کنترل کردن یک موتور به وسیله ی یک رله هوشمند.
 • مواقعی که می خواهیم موتور یک نوار نقاله را روشن کنیم.
 • زمانی که برق سه فاز ورودی یک کارگاه را به کمک چند کلید اتوماتیک بین تجهیزات مختلف کارگاه تقسیم می‌کنیم.
 • زمانی که توان راکتیو یک کارگاه را به کمک چند عدد خازن کنترل و کاهش می‌دهیم.
 • زمانی که مقدار جریان هر یک از فازهای یک کارگاه یا یک ساختمان مسکونی،تجاری را به کمک آمپرمتر دیجیتالی تابلویی برروی درب یک تابلو برق نمایش می‌دهیم.
 • مواقعی که می‌خواهیم روشنایی کارگاه رابه کمک یک کنتاکتور و دو شستی استارت و استاپ،خاموش و روشن کنیم.
 • وقتی که یک موتور سه فاز مربوط به راه اندازی نوار نقاله را به کمک دستگاهی بانام سافت استارت خیلی نرم و آرام راه اندازی می‌کنیم تا کمترین لرزشی در هنگام راه اندازی برروی نوار نقاله داشته باشیم.
 • زمانی که میخواهیم دور یک موتور سه فاز رابه کمک دستگاهی بانام درایو الکتریکی کنترل کنیم.
 • و کلی موارد دیگر…

وضعیت بازار کار برق صنعتی چگونه است؟

همانطور که از نام برق صنعتی می‌توان حدس زد، این دانش و مهارت بیشتر در صنعت کاربرد دارد و علت این امر آن است که در کلاس های این دوره ها، شما چیزهایی را می آموزید که برای صنعت برنامه و طرح ریزی شده اند. برای مثال افراد شرکت کننده در این دوره های آموزشی، کار با وسایل و تجهیزاتی را می آموزند که در کارخانه ها، کارگاه ها و به طور کلی در سطوح صنعتی و تجاری کاربرد دارند. افراد فعال در این حرفه می توانند در یکی از مراکز زیر مشغول به کار شوند:

 • کارخانه ها
 • کارگاه های صنعتی
 • و سایر موارد مشابه

البته نباید فراموش کنید که هنرجویان رشته برق صنعتی، پس از اتمام دوره‌های آموزشی خود، می‌توانند در برخی موارد به عنوان برقکار ساختمان نیز فعالیت کنند، اما نباید از آن ها توقع یک فرد حرفه ای در این زمینه را داشت، بلکه کسب تجربه در این رشته می تواند به مرور زمان آن ها را به یک برقکار ماهر تبدیل کند.

معرفی تجهیزات مورد نیاز مهندس برق صنعتی

یک مهندس برق صنعتی برای اینکه بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، نیاز به ابزار و تجهیزات تخصصی دارد. برخی از این تجهیزات شامل موارد زیر می‌شوند:

رله بی متال

یکی از این ابزارها رله بی متال است که وظیفه آن‌ها محافظت کردن از موتور الکتریکی در برابر شدت و جریان اضافه بار می‌باشد. این وسیله که از به هم پیوستن دو فلز غیر همجنس تشکیل شده است، براساس اختلاف موجود بین ضریب انبساطی این دو فلز کار می‌کند.

کنتاکتور

کنتاکتور، از دیگر تجهیزات مهم در برق صنعتی به شمار می‌رود، از این قطعه در جهت وصل ارتباط جریان الکتریکی یا قطع آن بین منبع تغذیه و بار استفاده می‌شود. این وسیله متشکل از دو هسته متحرک و ثابت می‌باشد؛ در مرکز هسته ثابت سیم پیچی قرار دارد که در صورت ایجاد جریان الکتریکی، سبب حرکت هسته متحرک به سمت هسته ثابت می‌شود.

کلید مینیاتوری

کلید مکانیکی یک قطعه الکترومکانیکی خودکار به شمار می‌رود که به وسیله ایجاد و قطع جریان و همچنین محدود کردن آن وظیفه حفاظت از کاربر در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار را بر عهده دارد. این قطعات می‌توانند به صورت حرارتی و مغناطیسی به کار گرفته شوند.

آموزش کاربردی برق در صنعت به چه صورت انجام می پذیرد؟

برق صنعتی رشته‌ای است که طرفداران زیادی دارد و این دسته از افراد می‌خواهند بدانند که چگونه می توان به مهارت کافی در آن دست یافت. اگر از این دسته افراد هستید، باید به شما بگوییم که تنها راه یاد گرفتن رشته برق آن هم در سطوح صنعتی، کارکردن به صورت عملی و مواجهه با شرایط مختلف است. شما برای یادگیری این حرفه باید به کسب تجربه بپردازید و برای این کار دو راه را بیشتر در مقابل خود نخواهید دید:

 • اول آنکه در جوار یک برقکار ماهر به یادگیری بپردازید.
 • دوم آنکه در یک کلاس شرکت کنید، تا توسط اساتید ماهر این رشته آموزش ببینید.

در مورد تفاوت این دو روش باید به شما بگوییم که مزیت روش دوم نسبت به روش اول، کوتاه تر شدن زمان آموزش و به تبع آن ورود زودتر به بازار کار است. ضمناً شما با شرکت در کلاس برق صنعتی می توانید مدرک و مجوز کار نیز دریافت نمایید.

برای دیدن دوره آموزش برق صنعتی به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
داود	ترکمان پری
داود ترکمان پری

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه
icon-angle icon-bars icon-times