ثبت نام

سولاریوم چیست ، چگونه کار می کند و چه خطراتی دارد؟

سولاریوم

شاید افراد زیادی را دیده باشید که به فاصله چند روز پس از ملاقات آن ها، ناگهان متوجه شده اید که رنگ پوستشان زمین تا آسمان تغییر کرده و وقتی از آن ها بپرسید که چه طور این کار را انجام داده اند، به شما خواهند گفت که از سولاریوم استفاده کرده اند.

سولاریوم چیست؟

سولاریم که از آن با نام هایی همچون تخت برنزه کردن و یا تخت آفتاب نیز یاد می شود، نوعی دستگاه است که از اشعه UV یا فرابنفش به صورت کنترل شده برای شبیه سازی تابش نور خورشید و تیره کردن رنگ پوست بدن استفاده می کند.

حقیقت امر در مورد این دستگاه ها آن است که سولار میزان اشعه ای 6 تا 8 برابر بیشتر از آفتاب تابستان را در مدتی کوتاه بر روی پوست شما اعمال کرده و به همین دلیل است که چیزی به اسم برنزه کردن امن پوست به هیچ عنوان وجود ندارد. در واقع سولار می تواند شما را به وضعیتی شبیه به آفتاب سوختگی دچار کند، یا حتی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان شود. علاوه بر این استفاده از دستگاه مذکور، خطر آسیب به چشم و سایر اندام های شما را نیز به همراه دارد.

تاثیر اشعه UV سولاریوم بر پوست چگونه است؟

لایه بالایی پوست اپیدرم نام دارد. بدن به طور طبیعی برای رنگ بخشیدن به پوست در این لایه، رنگدانه هایی به نام ملانین تولید می کند. هنگامی که شما در برابر اشعه آفتاب و به خصوص اشعه UV قرار می گیرید، بدن به صورت طبیعی برای جلوگیری از آسیب به بافت پوست، سرعت تولید ملانین را افزایش می دهد. این افزایش تولید ملانین به رنگ گرفتن و برنزه شدن پوست شما ختم می شود.

نکته ای که در مورد استفاده از سولاریوم و قرار گرفتن در مقابل نور خورشید لازم است بدانید، آن است که این اشعه حتی در صورتی که پوست شما را نسوزاند نیز می تواند به مواردی همچون پیری زودرس پوست و یا سرطان پوست ختم شود، زیرا سلول های پوست شما در مواجه با اشعه UV به مرور زمان، دچار تجربه جهش در DNA می شوند.

گرچه تمامی افراد در مواجهه با این اشعه در ریسک خطر قرار دارند، با این وجود، خطر آسیب در افراد دارای پوست روشن تر بیشتر است. به همین دلیل تمامی اشخاص در زمان تردد در مکان هایی که با آفتاب در تماس هستند، باید از لباس های بلند، کلاه، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

تخت سولاریوم

آیا استفاده از سولاریوم بی خطر است؟

همانطور که پیشتر گفته شد، استفاده از سولاریوم شرایطی مشابه قرار گرفتن در برابر نور خورشید را شبیه سازی می کند و به همین دلیل است که این روش، روشی امن نیست و ممکن است به آسیب چشمی یا سرطان پوست ختم شود.

اشعه ناشی از لامپ های یو وی سولار و برنزه کردن حتی از آفتاب سر ظهر تابستان هم خطرناک تر است. استفاده از این دستگاه برای تیره کردن رنگ پوست، شانس ابتلا به سرطان را 20% افزایش می دهد و این در حالی است که افرادی که تا قبل از 35 سالگی این مورد را تجربه و شروع کرده اند، 59% بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند.

اصلی ترین عوارض این روش برنزه کردن شامل موارد زیر هستند:

  • سوزش پوست ، تورم ، تاول و درد
  • پیری زودرس پوست (چروک ، لکه ، ضخیم شدن پوست)
  • آسیب چشم

آیا ارائه این خدمات مجاز و قانونی است؟

به دلیل آسیب ناشی از مواجهه با اشعه فرابنفش یا Ultra Violet در زمان قرار گرفتن در دستگاه سولاریوم و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های پوستی، در بسیاری از کشورها، استفاده از این وسیله غیر مجاز اعلام شده است و این در حالی است که در برخی دیگر از کشورها، این روش هنوز مجاز است.

در کشور ما این خدمات در برخی از سالن های زیبایی، استخرها و مراکز مشابه نظیر مراکز ماساژ به انجام می رسد. توجه داشته باشید، که انجام این کار در مراکز غیر مجاز می تواند خطرات آسیب های احتمالی را حتی بیشتر از حد عادی کند و به همین دلیل توصیه می شود یا این کار را انجام ندهید، یا حداقل برای انجام آن به یک مرکز استاندارد و مجاز مراجعه کنید.

چه افرادی در خطر ریسک بالاتری وجود دارند؟

افرادی که دارای مشکلات پوستی هستند، در صورت مواجه شدن با این نوع اشعه، احتمال آسیب بیشتری را در مواجهه با اشعه UV دارند. برای مثال افرادی که بر روی پوست خود، لک، کک و مک، عارضه و خال دارند، احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان پوست دارند و به همین دلیل است که توصیه می شود به هیچ عنوان از سولاریوم استفاده نکنند. ضمناً نباید فراموش کنید که این مشکل می تواند برای همه رخ دهد ولی در این دسته افراد و افرادی که سابقه سرطان پوست را در خانواده خود دارند، به مراتب بیشتر است.

خطر سولاریوم

نتیجه گیری: سولاریوم بی خطر نیست

اگر قصد دارید پوست خود را با استفاده از سولاریوم برنزه کنید، باید بدانید که بر خلاف باور عموم، این روش، یک روش بی خطر یا حتی کم خطر نیست. اشعه UV به کار رفته در این فرایند، می تواند ریسک ابتلای شما به آسیب های پوستی را افزایش دهد و به واسطه تغییرات و جهش در DNA شما را به سرطان پوست مبتلا کند.

با این وجود چنانچه پیش از این از انواع روش های برنزه کردن استفاده کرده اید و هرگونه عارضه ای را در پوست خود مشاهده کرده اید، بهتر است در این مورد با یک متخصص پوست و مو یا آرایشگر مردانه حرفه ای مشورت کنید، زیرا آرایشگران مردانه نیز در دوره آموزش آرایشگری مردانه با مشکلات پوست و نگهداری از آن آشنا می شوند.

منابع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/solariums-sunbeds-and-tanning-beds

https://www.cancercouncil.com.au/cancer-prevention/sun-protection/be-sunsmart/what-are-solariums-sunbeds/facts-about-solariums/

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *