ثبت نام

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

آموزش نصب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

دوربین های گردان را با نام های متفاوتی از جمله PTZ ،Speed Dome ،Fast Dome و … میشناسند. این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین ها معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.

برای یادگیری نصب این مدل و سایر مدل های دوربین مداربسته می توانید در دوره آموزش دوربین مداربسته شرکت کنید.

کاربرد دوربین های گردان یا ptz

این دوربین ها برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چرا که در هر لحظه تنها یک جهت را پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های دام برای نظارت محیط های وسیع مانند سوله هاست.

استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد، دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را دارد.

کاربرد دوربین های گردان یا ptz

دید در شب دوربین های گردان

دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب IR ساخته می شوند. باید توجه داشت که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیط های بزرگ باید نور محیط را افزایش دهید.

زاویه دید دروبین های گردان

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دید متغیری داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغیر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ خود دوربین مراجعه کرد.

دوره حرفه ای آموزش دوربین مداربسته در مجتمع فنی دارالفنون

دیگر قابلیت های دوربین های گردان

یکی از قابلیت های مهم دوربین های گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این presetها به شما امکان می دهد که دوربین به صورتی زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

آیا میتوان برای چرخش دوربین های گردان برنامه ای مشخص کرد؟

در جواب باید بگوییم بله، این کار از طریق تعریف کردن Preset برای دستگاه و سپس ایجاد Sequence امکان پذیر خواهد شد. هر Preset یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین است. شما از طریق تعریف کردن این Preset میتوانید محل یک درب، کانکس یا تجمع افراد را برای دوربین مشخص کنید. به مجموعه ای از Preset ها که با ترتیب و زمانی مشخص یکی پس از دیگری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود. این Sequence در واقع همان برنامه حرکت دوربین خواهد بود.

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

قدرت بزرگنمایی (Zoom) در دوربین اسپید دام

یکی از قابلیت های خاص دوربین اسپیددام قابلیت زوم اپتیکال در آن است. این دوربین ها قدرت زوم بسیار بالاتری نسبت به سایر دوربین ها داشته و سوژه مورد نظر را تا چندین کیلومتر دورتر نیز نشان می دهند. مقدار زوم اپتیکال را با ضریب x نمایش می دهند برای مثال اگر این عدد برابر با 10x باشد به معنی این است که دوربین تصویر را 10 برابر فاصله واقعی جلو می برد.

نویسنده: مدیریت

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *