دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست؟

دوربین مداربسته گردان یا PTZ چیست دوربین های گردان را با نام های متفاوتی از جمله PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … میشناسند. این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین ها معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.

برای یادگیری نصب این مدل و سایر مدل های دوربین مداربسته می توانید در دوره آموزش دوربین مداربسته شرکت کنید.

کاربرد دوربین های گردان

 

این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چرا که در هر لحظه تنها یک جهت را پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های دام برای نظارت محیطهای وسیع مانند سوله هاست. استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را دارد.

 

دید در شب دوربین های گردان

 

دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب IR ساخته می شوند. باید توجه داشت که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیطهای بزرگ باید نور محیط را افزایش دهید.

 

زاویه دید دروبین های گردان

 

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دید متغیری داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغیر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ خود دوربین مراجعه کرد.

 

دوره حرفه ای آموزش دوربین مداربسته در مجتمع فنی دارالفنون

 

دیگر قابلیت های دوربین های گردان

 

یکی از قابلیت های مهم دوربین های گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصیpreset برای دوربین است. این presetها به شما امکان می دهد که دوربین به صورتی زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.

 

آیا میتوان برای چرخش دوربین های گردان برنامه ای مشخص کرد

 

در جواب باید بگوییم بله، این کار از طریق تعریف کردن Preset برای دستگاه و سپس ایجاد Sequence امکان پذیر خواهد شد. هر Preset یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین است. شما از طریق تعریف کردن این Preset میتوانید محل یک درب، کانکس یا تجمع افراد را برای دوربین مشخص کنید. به مجموعه ای از Presetها که با ترتیب و زمانی مشخص یکی پس از دگیری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود. این Sequence در واقع همان برنامه حرکت دوربین خواهد بود.

 

قدرت بزرگنمایی (Zoom) در دوربین اسپید دام

 

یکی از قابلیت های خاص دوربین اسپیددام قابلیت زوم اپتیکال در آن است. این دوربین ها قدرت زوم بسیار بالاتری نسبت به سایر دوربین ها داشته و سوژه مورد نظر را تا چندین کیلومتر دورتر نیز نشان می دهند. مقدار زوم اپتیکال را با ضریب x نمایش می دهند برای مثال اگر این عدد برابر با 10x باشد به معنی این است که دوربین تصویر را 10 برابر فاصله واقعی جلو می برد.