ثبت نام

فریت بید(Ferrite Bead) = فریت + بید چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعه ضد شوک کابل برق

فریت یک نوع ماده است که نفوذپذیری مغناطیسیش یک عدد مختلط و وابسته به فرکانسه …

خلاصه اش اینه که در فرکانسهای کم مثلا چند صد کیلوهرتز، شبیه یک سلف عمل میکنه ولی در فرکانسهای بالا (مثلا چند ده مگاهرتر بسته به جنس ماده) بیشتر خاصیت مقاومتی نشون میده. یعنی فرکانسهای بالا رو به شکل حرارت در خودش اتلاف میکنه. پس این ماده فرکانسهای بالا رو حذف میکنه و بنابراین میتونه به عنوان فیلتر استفاده بشه.

 

اما منظور از بید(Bead) چیه؟

 

بید یعنی دانه تسبیح، یعنی این ماده رو طوری میسازند که مثل دانه تسبیح، سیم از داخلش رد میشه. پس شیوه استفادش از اسمش معلومه. یعنی سیم باید از داخلش رد بشه.

 

فریت (Ferrite)

 

منظور از فریت (Ferrite) آهنربا که جزء اصلی تشکیل دهنده آنها آهن (III) اکسید است و پارامترهای مغناطیسی مطلوبی نظیر ضریب نفوذ پذیری مغناطیسی، اندوکسیون اشباع و مقاومت ویژه الکتریکی بالا ( درحدود 1012 Ωcm) از جمله اصلی‌ترین خصیصه‌های آنها به شمار می‌رود.

 

اما کاربردش چیه؟

 

برای مثال فرض کنید یک کارت ابزار دقیق ساخته اید که قراره ولتاژ DC رو بهش وصل کنید. اگر سیمهای تغذیه DC رو از توی فریت بید عبور بدید، نویزی منبع تغذیه رو کاهش میده، البته عملکرد فریت بید دو طرفه هست.

یعنی نه اجازه میده نویز از بیرون وارد مدار بشه و نه از مدار به بیرون درز کنه کاربردهای آشنا هم داره. اون زایده هایی که بعضاً در سر کابلهای ارتباطی دیده میشه(مثل کابل ارتباط دوربین یا موس به PC) اونها هم فریت بید هستند.

مدار معادلش هم عملاً یک مقاومت سری شده با یک سلف هست که با افزایش فرکانس، مقدار مقاومت افزایش و مقدار سلف کاهش پیدا میکنه.

 

اما فریت بید دقیقاً از چه فرکانسی به بالا رو حذف میکنه؟

 

جواب اینه که ماده فریت بستگی دارد. مواد مختلفی در ساخت فریت استفاده میشه که عبارتند از: 73 و 31 و 43و 46 و … که از لحاظ فرکانس و عملکرد با هم تفاوت دارند. ولی معمولاً در حد مگاهرتز هستند. شرکت Fair Rite یکی از تولید کننده فریت بید است.

نویسنده: مدیریت

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *