ثبت نام

مهارت های 7 گانه ICDL چیست ؟

مهارت های 7 گانه ICDL

در این مطلب شما را با 7 مهارت اصلی دوره آموزش ICDL آشنا خواهیم کرد. البته در ادامه و پیش از شروع بحث اصلی نیز، به طور خلاصه به این موضوع خواهیم پرداخت که “مدرک ICDL چیست؟”.

ICDL چهار حرف اول کلمات تشکیل دهنده عبارت International Computer Driving License به معنای مدرک بین المللی کاربری رایانه است. شرکت در کلاس های مرتبط با ICDL درک کار آموزان از رایانه را بهبود می بخشد و باعث استفاده کارآمد از نرم افزارها توسط این افراد می شود. این مدرک که توسط کارفرمایان به عنوان اثبات توانایی و شایستگی برای کار در زمینه IT بر شمرده می شود، تنها پس از یادگیری طیف گسترده ای از توانایی های کامپیوتری قابل دریافت است.

مهارت های 7 گانه ICDL

چنانچه در کلاس ICDL شرکت کنید، 7 مهارت اصلی را خواهید آموخت که شما را به یک رایانه کار ماهر تبدیل می کند. این 7 مهارت شامل موارد زیر هستند.

اصولی کاربری کامپیوتر و IT

اولین مورد از مهارت های 7 گانه ICDL مربوط به کاربری عمومی رایانه به عنوان یک کارمند بخش IT یا کاربر عادی رایانه است. این بخش و سر فصل ها طوری تنظیم شده اند، که اعتماد به نفش فرد در زمینه کار با کامپیوتر را افزایش دهند و این خود باوری را در وی به وجود بیاورند که می تواند به درستی از کامپیوتر استفاده کند. اصول پایه کار با کامپیوتر در جلسات مربوط به این بخش از کلاس های ICDL تدریس می شوند.

استفاده از ایمیل و اینترنت

کامپیوتر کاربردهای بسیاری دارد و استفاده از اینترنت و موارد وابسته به آن یکی از مهمترین کاربردهای کامپیوتر است. در واقع در دنیای امروز چنانچه یک کاربر رایانه نتواند از اینترنت استفاده کند مانند آن است که به طور کلی توانایی استفاده از رایانه را ندارد. به دلیل این اهمیت بالا است که این مورد نیز در لیست مهارت های 7 گانه ICDL جای گرفته است.

آموزش امنیت برای کاربران IT

هدف از آموزش این مهارت به عنوان یکی از مهارت های 7 گانه اصلی ICDL ایجاد درک صحیحی از امنیت رایانه و اطلاعات برای کاربر است. در واقع آموختن این مهارت توسط کاربر رایانه شرایطی را فراهم می کند، تا در صورت فعالیت شما در بخش IT یک شرکت بتوانید به طور صحیح از اطلاعات سازمانی خود و سایر افراد مراقبت کنید.

استفاده از نرم افزار واژه پرداز

نرم افزارهای واژه پرداز، از پر کاربرد ترین نرم افزار های کاکپیوتری محسوب می شوند. مشهورترین و کار آمد ترین نرم افزار واژه پرداز در سطح دنیا، همان نرم افزار MS Word است. نرم افزار ورد که یکی از اجزای مجموعه مایکروسافت آفیس محسوب می شود، در هر موردی که با نوشتن و واژه پردازی مرتبط باشد، قابل استفاده است. یادگیری این نرم افزارها نیز از دیگر مواردی است که در مهارت های هفت گانه ICDL جای داده شده است.

کاربری نرم افزارهای صفحه گسترده

به احتمال زیاد، پیش از این نام نرم افزار اکسل را شنیده اید. Excell مشهورترین نرم افزار صفحه گسترده دنیا است. این نرم افزار که در صورت شرکت در دوره های ICDL کاربری حرفه ای آن را خواهید آموخت، بیشتر برای محاسبه داده های عددی مرتبط به یکدیگر و سازمان دهی آن ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آموزش کار با این نرم افزار نیز یکی دیگر از سرفصل های مهم در میان 7 مهارت ICDL است.

استفاده از نرم افزار ارائه

از دیگر مهارت های 7 گانه ICDL می توان به توانایی کار با نرم افزارهایی همچون مایکروسافت پاور پوینت اشاره کرد. از این نرم افزار برای ایجاد اسلاید شوها و ارائه مطالب مختلف استفاده می شود.

استفاده از پایگاه داده

در این بخش از آموزش های مرتبط با مهارت های 7 گانه ICDL کار کردن با نرم افزارهای پایگاه داده را فرا خواهید گرفت. از این نرم افزارها برای ذخیره سازی اطلاعات و استفاده مجدد از آن ها در صورت نیاز ، استفاده می شود. مشهورترین نرم افزار پایگاه داده برای کاربری های ابتدایی و پیش پا افتاده  access نام دارد.

چرا باید در دوره هفت مهارت ICDL شرکت کنید؟

تسلط در کار با کامپیوتر یکی از اصلی ترین فاکتورهای موفقیت در کارهای اداری و دفتری است. از این رو اگر شخصی قصد داشته باشد به عنوان کارمند یک شرکت مشغول به فعالیت شود، حتماً باید در این امر توانمند باشد. ضمناً حتی اگر بخواهیم از این مورد نیز چشم پوشی کنیم، باید بگوییم که تسلط داشتن بر این 7 مورد مهارت، از شما یک کاربر خانگی رایانه توانمند و قدرتمند خواهد ساخت که چندین گام از اطرافیان خود جلوتر است.

چگونه می توان مدرک ICDL دریافت کرد؟

اگر قصد دریافت یک مدرک ICDL معتبر با ارزشی بین المللی را دارید، باید حتماً در کلاس های فنی حرفه ای شرکت کنید. به این ترتیب برای آمادگی در آزمون رسمی این سازمان آماده خواهید شد و در نهایت مدرکی را دریافت خواهید کرد که از ارزش بالایی در میان کشورهای عضو قرارداد ILO برخوردار است.

در تهیه این مطلب از این منبع استفاده شده است. چنانچه به راهنمایی های بیشتری در مورد دریافت مدرک ICDL نیاز دارید، بهتر است با مشاورین ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان مجتمع فنی دارالفنون بهره مند شوید.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *