پیدا کردن سریع اتصالی

پیدا کردن سریع اتصالی

اتصالی ممکن است در هر مدار و سیم کشی رخ دهد و جلوگیری از آن اجتناب نا پذیر است. در این مقاله راه های پیدا کردن سریع اتصالی برق را برای شما شرح خواهیم داد. البته این کار به صورت عملی در دوره های برق ساختمان و آموزش های برق صنعتی نیز تدریس می شود.

پیدا کردن سریع اتصالی برق

 

فرض کنید یه خونه برقش قطع شده و ظاهرا اتصالی داره ٬ باید اول مطمئمن بشید که برق در اثر اتصالی قطع شده.ببینید که فیوز فورا و بلافاصله که میدید بالا با صدای بلند قطع میشه یا نه و خیلی شل و بدون صدا و یا پس از چند ثانیه قطع میشه

  • اگه حالت اوله که به احتمال نود درصد اتصالی اتفاق افتاده اما اگه حالت دومه پس به احتمال صد در صد فیوز خرابه و باید فیوز را تعویض کنید.
  • اگه مطمئن شدید که اتصالی شده باید سعی کنید محل اتصالی را پیدا کنید برای همین اگه سیستم برق خونه قدیمیه و تابلو برق نداره و اتاقها و روشنایی و پریزها خط بندی نشدن و همه به هم وصل هستن پیدا کردن اتصالی کمی سخته . اولین کار اینه که تمام وسایل برقی مثل یخچال و تلویزیون و کامپیوتر و خلاصه همه وسایل برقی و حتی سه راهی ها و محافظ ها را از برق جدا کنید پس از این کار ببینید دوباره پس از وصل فیوز قطع میشه یا نه . اگه قطع نشد معلوم میشه که توی سیستم یکی از وسایل برقی یا سه راهیها مشکلی هست و در سیم کشی مشکل نبوده . حالا به نوبت و یکی یکی وسایل و سه راهی ها را وصل کنید یکی از اونها فیوز را خواهد پراند و متوجه میشید که مشکل در کجاست.
  • اما اگه با وجود جدا کردن وسایل از برق باز هم فیوز پس از وصل کردن میپره نوبت به کلیدهای روشنایی میرسه . باید تمام کلیدهای لامپها را در حالت خاموش قرار دهید٬ حالا دوباره فیوز را وصل کنید اگه فیوز نپرید یکی یکی کلید لامپها را روشن کنید هر کدام از کلیدها که باعث پریدن فیوز شود همان کلید یا سرپیچ آن مشکل دارد و باید اقدام به درست کردنشان کنید.
  • اگر خانه به سیستم جدید برقکاری شده بود و تابلو برق داشت سراغ تابلو بروید و تمام فیوزهای تابلو را پایین بدهید حالا فیوز کنتور را اگر پایین بود وصل کنید اگر فیوز پرید در سیم اصلی که به طرف تابلوی واحد رفته مشکل و اتصالی وجود دارد اما اگر فیوز وصل شد و نپرید دوباره سراغ تابلو بروید و اول فیوز اصلی را وصل کنید حالا یکی یکی فیوزها را وصل کنید هر فیوز که پرید میفهمید که اتصالی مربوط به کدام قسمت خانه است وبه سراغ آن قسمت بروید و همان دو مرحله که قبلا توضیح داده شد(جدا کردن تمام وسایل و خاموش قرار دادن کلیدهای روشنایی) را در آن قسمت انجام دهید تا به محل اتصالی آگاه شوید.
  • اگر این مراحل را انجام دهید در پنجاه در صد موارد بلافاصله پس از حداکثر پنج دقیقه اتصالی را پیدا خواهید کرد و همه به استادی شما پی خواهند برد (پیشنهاد میکنم برای جلوگیری از قطع هر بار فیوز ها در اثر اتصالی در هنگام عیب یابی از لامپ رشته ای تست استفاده کنید)

 

برای دیدن دوره آموزش برق صنعتی به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.