ثبت نام

روغن ریزی ماشین: کشف علت و رفع روغن ریزی از کف خودرو

تعویض روغن موتور

مواجه شدن با صحنه روغن ریزی ماشین در پارکینگ یا هر محل دیگری می‌تواند بسیار استرس زا باشد. در این مطلب به بررسی اصلی‌ترین علت روغن ریزی از کف ماشین خواهیم پرداخت و چند روش ساده برای کشف روغن ریزی خودرو برای شما توضیح خواهیم داد.
پس از کشف این مشکل برای برطرف کردن آن، بهتر است به یک مغازه تعویض روغنی مراجعه کنید، الته اگر در دوره آموزش تعویض روغنی شرکت نکرده باشید.

کشف علت‌های روغن ریزی

قطعا ساده‌ترین راه کشف این روغن ریزی، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است.

اگر ماشین خودرو را در پارکینگ می‌گذارید کف پارکینگ یا محل پارک ماشین را تمیز کنید و پس از چند ساعت توقف، مثلا اول صبح و پیش از روشن کردن خودرو، آنجا را بازدید کنید.

اگر خودروی خود را در خیابان پارک می‌کنید، می‌توانید از یک قطعه کارتن برای زیر سینی خودرو بهره گیرید!

ماشین را کارواش برده و بعد با چند بار توضیح کامل به شاگردان کارواش که در هنگام موتور شویی لوله آب را داخل دینام و یا شمع ماشین نکنند اقدام به شستشوی موتور کنید.

پس از این عمل، با خودروی خود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلومتر که به صورت میانگین ۲ الی ۳ روز است رانندگی کنید. در بیشتر مواقع بعد از شستشوی موتور خودرو محل روغن ریزی مشهود است. دیگر نیاز به کارشناسی چند مکانیک ندارید و می‌توانید به راحتی با تعویض قطعه معیوب مشکل را حل نمایید.

اگر خودروی شما بالای ۸۰ هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. ۶۰ الی ۷۰ درصد روغن ریزی دارد. این نشتی می‌تواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به دلیل پوسیدگی) اتفاق بی‌افتد!

دقت کنید روغن ریزی از کدام طرف خودرو هست.

چپ یا راست کاملا شرایطش فرق می‌کند. در بیشتر مواقع که نیاز به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل‌لنگ خراب شده و با هزینه‌ای نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان قابل رفع است. پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتورهای سنگین روبه‌رو نشوید!

در بعضی مواقع که بیشتر برای همه ماشین‌ها اتفاق می‌افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرما و فشار بالا بعد از ۴۰ هزار کیلومتر خراب می‌شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می‌کند!

در مواقع نادر شاید واشر درب کارتل ماشین نیز خراب شده باشد!

سینی زیر موتور خودرو را برای کسانی که خود می‌خواهند روغن ریزی را ببینند باید باز شود. (این کار به راحتی قابل انجام نیست و باید آن را به یک مکانیک بسپارید)

لازم به ذکر است که برای دارندگان خودرو زانتیا، زیاد مطالبی برای عرضه وجود ندارد. چون کل این خودرو با سیستم هیدرولیک کار کرده و نمی‌توان جای خاصی را دلیل روغن ریزی دانست! البته این خودرو عمرش به سر آمده و خرید آن زیاد به صرفه و منطقی نیست.

آیا می‌دانید علت روغن ریزی از کف ماشین بعد از تعویض روغن خودرو چیست؟

یکی از دلایلی که ممکن است منجر به روغن ریزی ماشین بعد از مراجعه به تعویض روغنی شود، بسته نشدن درست پیچ کارتل روغن یا حتی هرز شدن آن است. از دیگر عواملی که می‌تواند سبب پیش آمدن این مشکل شود، کثیف شدن سینی موتور خودرو در حین تعویض روغن است که بیشتر به دلیل دقت پایین تعمیرکار به وجود می‌آید.

همچنین لازم است بدانید که اگر فیلتر روغن جدید به درستی بسته نشده باشد و یا خراب باشد، احتمالا روغن ریزی ماشین در پارکینگ آپارتمان یا هرجای دیگری بعد از عوض کردن روغن، افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که در صورت مشاهده چنین مشکلاتی حتما به رفع آن بپردازید.

نکته

لازم به ذکر است که کم کردن روغن خودرو، همیشه به دلیل روغن ریزی نبوده و دلایل دیگری نظیر روغن سوزی و کیفیت نا مطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می‌تواند این امر را تسریع کند.

جهت ثبت نام در دوره آموزشی تعمیر خودورو به سایت مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری مراجعه فرمایید.

نویسنده: مدیریت

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *