ثبت نام

علت سوختن موتور کولر آبی چیست؟

خشک شدن آب یکی از دلایل سوختن موتور کولر آبی

موتور کولر مانند تمام وسایل الکتریکی که در منزل دارید ممکن است در اثر علت‌های مختلف بسوزد. سوختن موتور کولر آبی بیشتر به دلایل زیر است:

 • یکی از علت‌های سوختن موتور کولر آبی، کهنه و قدیمی بودن موتور آن است.
 • گاهی اوقات به دلیل از کار افتادن پمپ آب کولر، سیم‌پیچی‌های درون کولر و به دنبال آن موتور کولر در اثر گرما می‌سوزند.
 • یکی دیگر از علت‌هایی که به طور مستقیم باعث سوختن موتور کولر می‌شود، بستن تسمه به صورت خیلی محکم و اشتباه است.
 • بعضی از قطعات متحرک کولر مانند دینام، پمپ و … به مرور زمان سفت کار می‌کنند و باعث سوختن موتور می‌شوند، به همین دلیل در دوره‌های زمانی مشخص نیاز به روغن‌کاری دارند.

اگر می‌خواهید در مورد علت خرابی و کار نکردن موتور کولر آبی، اصطلاحات رایج در کولر و هزینه تعمیر آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، حتما تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. ضمناً مطالعه این مطلب می تواند برای علاقه مندان به شرکت در دوره آموزش برق ساختمان مفید باشد.

علت کار نکردن و سوختگی موتور کولر آبی چیست؟

در اینجا یازده علت مهم در کارنکردن و سوختن موتور کولر آبی را به طور کامل شرح داده‌ایم:

خرابی پمپ آب

پمپ آب یا واترپمپ یکی از اجزای مهم در کولر آبی به شمار می‌رود و وظیفه آن رساندن آب به تمام قسمت‌های پوشال است. زمانی که پمپ آب کولر آبی در اثر شوره، کثیفی بودن آب در کف کولر و … به درستی کار نکند، پوشال‌ها خشک می‌مانند، در نتیجه محیط داخلی کولر خنک نمی‌شود.

عدم وجود آب در کولر

بعضی اوقات پمپ آب کاملا سالم است ولی عدم وجود آب در کولر باعث خشک ماندن پوشال‌ها و در نتیجه باد گرم کولر می‌شود. مهم‌ترین مواردی که ممکن است باعث عدم وجود آب در کولر آبی شود عبارتند از:

 • قطع بودن آب شهری
 • پارگی و نشتی شلنگ ورودی آب
 • قرار گرفتن چیزی جلوی شلنگ ورودی آب
 • کثیف بودن کف کولر
 • سفت یا شل بودن تسمه

مدل بستن تسمه روی موتور کاملا روی خنک‌سازی هوا اثر مستقیم دارد، به طوری که گاهی اوقات سفت بستن آن باعث می‌شود موتور کولر با مشکل مواجه شود. صدای جیرجیر و گرم بودن هوا از مهم‌ترین نشانه‌های ایراد در تسمه کولر آبی است که باید برای رفع آن با تعمیرکار ماهر کولر آبی خود تماس بگیرید.

 خرابی شناور کولر آبی

شناور نقش تنظیم‌کننده آب ورودی به کولر آبی را دارد که و در کف این دستگاه قرار دارد. اختلال در عملکرد این قطعه باعث می‌شود آب به اندازه کافی به پوشال‌ها نرسد. با توجه به اینکه شناور در اندازه‌های مختلفی موجود است، بهتر است برای تنظیم و تعویض آن با نمایندگی کولر آبی خود تماس بگیرید.

 قرارگیری کولر در آفتاب مستقیم

یکی از علت‌های داغ شدن موتور کولرآبی و در نتیجه شوختن آن، قرار گرفتن کولر در معرض آفتاب شدید است. برای رفع این مشکل با سایبان‌‌های مخصوص کولر آبی، شرایط را برای عملکرد بهتر کولر فراهم کنید.

فرسودگی پوشال‌ها

خیس شدن پوشال‌ها با آب باعث خنک شدن هوای داخلی کولر می‌شود. به گفته متخصصان کولر آبی، بهتر است پوشال‌ها به طور مرتب سالیانه عوض شوند.

اگر پوشال‌ها فرسوده باشند هوای خنک به بیرون از کولر منتقل شده و شوره‌های موجود در آن مانع مرطوب شدن پوشال می‌شوند. برای جلوگیری از سوختن موتور کولر آبی لازم است که از پوشال‌های کم‌حجم و فرسوده خودداری کنید.

عدم روغن‌کاری قطعات

قطعات متحرک کولر آبی در هنگام روشن بودن، دائما در حال فعالیت و حرکت هستند، برای کاهش اصطکاک و پیشگیری از کار نکردن موتور کولر آبی نیاز به روان شدن در دوره‌های منظم دارند.

خرابی کلید کولر

این قطعه در بلند مدت به خوبی روزهای اول کار نمی‌کند و اختلال عملکرد آن باعث عدم کارکرد و سوختن موتور کولر می‌شود.

اتصال ناقص سیم‌ها

عدم برق‌رسانی صحیح سیم‌ها روی جعبه ترمینال داخل کولر یا پشت کلید کولر در دراز مدت باعث سوختن کولر می‌شود.

خرابی فیوز کولر

فیوز قدیمی ساختمان می‌تواند عامل سوختن کولر شود.

اکسید و سولفاته شدن سیم‌ها

رسانایی الکتریکی سیم‌ها به مرور زمان کاهش یافته و باعث فشار زیاد به موتور کولر می‌شوند، این فشار در دراز مدت باعث سوختن و کارنکردن موتور کولر آبی می‌شود.

علت روشن نشدن کولر آبی

تحمل گرمای آفتاب، مخصوصا در برخی از نقاط گرمسیر کشور شرایط زندگی را بسیار سخت و غیرقابل تحمل می‌کند، لذا افراد با خرید لوازم سرمایشی مانند کولر آبی، کولر گازی و… محیط زندگی خود را خنک نگه می‌دارند.یکی از علت‌های

کار نکردن موتور کولر آبی روشن نشدن آن است. هنگامی که موتور و پمپ اصلا شروع به کار نکنند کولر آبی روشن نمی‌شود. در اینجا می‌توان برای آن دو احتمال پیش‌بینی کرد:

 1. قطع بودن نول و فاز اصلی کولر
 2. قطع بودن فیوز

اتصالی در سیم‌کشی کولر آبی، باعث سوختن فیوز می‌شود، اگر با این حالت مواجه شدید ناچار هستید که فیوز را تعویض کنید. اگر می‌خواهید متوجه شوید که در سیم‌های فاز و نول ایرادی وجود دارد یا خیر، کافیست کلیدهای کولر را به صورت جداگانه امتحان کنید و ولتاژ کولر را به وسیله ولت‌متر مورد بررسی قرار دهید. اگر آنها مشکل داشتند باید تعمیر یا تعویض شوند.

علائم خرابی موتور کولر آبی

خرابی کولر آبی علائم متفاوتی دارد، در ادامه تعدادی از این موارد را به طور مفصل بررسی می‌کنیم.

پریدن فیوز کولر آبی حین روشن کردن

این اتفاق ممکن است چند دلیل داشته باشد

 • کار نکردن واترپمپ
 • اختلال در موتور دو سرعته
 • اتصالی در سیم‌کشی کولر

موتور کار می‌کند ولی کولر باد گرم است

سفت یا شل بودن (رگلاژ) تسمه را به وسیله چهار پیچ زیر دینام تنظیم کنید، با انجام این کار اگر مشکل گرم بودن هوا از تسمه باشد به راحتی می‌توانید آن را برطرف کنید.

اتصال بدنه کولر آبی

واترپمپ و موتور را از دستگاه جدا کرده و آن‌ها را به طور جداگانه بررسی کنید. اگر ایرادی نداشتند، با تعویض سیم‌کشی آن‌ها مشکل برطرف می‌شود.

روشن نشدن موتور کولر آبی

دو احتمال برای به وجود آمدن این مشکل در نظر داشته باشید:

 • قطع بودن نول و فاز اصلی کولر
 • قطع بودن فیوز

موتور صدا می‌دهد ولی کار نمی‌کند

برای عیب‌یابی این علت باید قطعات زیر بررسی شوند و در صورت معیوب بودن تعمیر یا تعویض شوند.

 • خازن
 • سیم پیچ دور تند
 • سیم پیچ دور کند
 • فن
 • کلید
 • تسمه

و همچنین سایر قطعات کولر باید مورد بررسی قرار گیرند.

اصلی ترین دلیل سوختن کولر آبی، عدم نگهداری صحیح از آن است!

در آخر می توان به این نتیجه رسید که کولر آبی با حرکت موتور و پمپ آب به داخل پوشال‌ها، هوای داخل خانه را دلنشین و آب را از طریق کانال‌ها به محیط مورد نظر هدایت می‌کند. موتور در کولر آبی نقش بسیار حیاتی دارد و هر گونه خرابی در آن می‌تواند کیفیت خنک کردن محیط را کاهش دهد.

 بنابراین کولر آبی مانند هر وسیله برقی دیگر نیاز به نگهداری اصولی دارد و به مرور زمان برخی قطعات خود را مانند شناور، تسمه، پمپ آب از دست می‌دهد، باید برای جلوگیری کردن از سوختن موتور کولر آبی آنها را تعویض کرد.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *