ثبت نام

کلید تایمر دار کولر آبی چیست و چگونه کار می کند؟

کلید تایمر دار کولر آبی

با شروع شدن فصل گرما استفاده از کولر آبی آغاز شده است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مورد کلید تایمر دار کولر آبی با شما صحبت کنیم.

از مزایای کولر آبی نسبت به کولرهای گازی هزینه برق و نصب و راه اندازی کمتر است. اما سوالی که مطرح میشود این است که آیا می توان زمان خاموش و روشن شدن کولر آبی را تغییر داد؟ یعنی مثلاً کولر 1 ساعت کار کند و خاموش شود و مجددا بعد از یک ساعت شروع به کار نماید. علت پیگیری افراد در این باره آن است که بر روی کولرهای آبی این امکان وجود ندارد و باید با استفاده از تجهیزات کنترلی دیگر این امکان را فراهم کرد. روش هایی که میتوان به وسیله آن ها زمان روشن و خاموش شدن کولر آبی را تنظیم کرد به شرح زیر هستند:

کلیدهای لمسی کولر آبی

این نوع کلیدها به جای کلید سنتی کولر نصب شده و قابلیت تنظیم زمان کارکرد آن را فراهم میکند. وجود تایمر روشن و خاموش و تنظیم هوشمند پمپ و دور موتور باعث کاهش هزینه های مصرف انرژی میشود. همچنین اکثر کلیدهای لمسی تایمر دار، دارای ریموت میباشند که قابلیت کنترل از راه دور را فراهم مینمایند. همچنین در برخی از این کلیدها،کلید محافظ جان وجود دارد که باعث افزایش ایمنی میگردد. استفاده از کلید تایمر دار کولر آبی می تواند عمر کرولر را نیز افزایش دهد.

استفاده از تایمرهای مختلف

راه دیگر کنترل زمان عملکرد کولرهای آبی استفاده از تایمرهای زمانی است که میتوانید با استفاده از آنها زمان روشن و خاموش شدن کولر را کنترل کنید. مزیت این تایمرها نسبت به کلیدهای لمسی هزینه پایین تر آنها است اما در عوض بعضی از قابلیت های کلید تایمر دار کولر آبی لمسی را ندارند.

روش نصب کلید تایمر دار کولر آبی لمسی

روش نصب کلید لمسی بسیار ساده است. همانطور که میدانید کلید کولر دارای 5 سیم می باشد.

  • فاز ورودی: که برق اصلی ورودی برای تامین برق کولر را فراهم میکند.
  • نول: که برق کولر و نول کلید را تامین میکند.
  • دور تند: برای کنترل دور تند کولر استفاده میشود.
  • دور کند: که به دور کند موتور کولر متصل میشود.
  • پمپ: که برای راه اندازی پمپ آب کولر مورد استفاده قرار میگیرد.

نقشه اتصال بخش های مختلف به کلید تایمر دار کولر آبی لمسی در شکل زیر ارائه شده است.

کلیدهای تایمر دار کولر آبی

برخی از کلیدهای تایمر دار کولر آبی مجهز به ترموستات با انتخاب دمای روشن و دمای خاموش می باشند و با استفاده از این کلیدها به صورت اتوماتیک دمای مطلوب منزل را میتوان کنترل کرد که کارایی بسیار خوبی خواهد داشت.

سرویس کولر آبی برای راه اندازی

همچنین در ادامه سرویس های مربوط به کولر آبی، با کنترل زمان خاموش روشن کولر آبی توضیح داده شده است. سرویس بخش های مختلف کولر آبی به شرح زیر است:

تعویض پوشال کولر

پوشال‌ها یکی از بخش‌های مهم کولرهای آبی هستند که در بسیاری از موارد لازم است هر سال آنها را تعویض کنید. پوشال‌ها محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند که در طول زمستان بین تار و پود پوشال‌های کولر رشد می‌کنند.

وقتی که کولر شروع به کار می‌کند و آب روی پوشال‌ها جاری می‌شود، این باکتری‌ها فعال شده و باعث می‌شوند هوای نامطبوع و بدبویی وارد خانه شود. هوای بدبو یک مشکل این باکتری‌هاست، اما مشکل بزرگ‌تر آن است که می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی در افراد خانواده شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که هر سال به وضعیتشان رسیدگی کنید.

روغن کاری قسمت های مختلف

یکی از مهمترین نکات در سرویس کولر با کلید کولر با کنترل زمان خاموش روشن ، روغن کاری بخش های مختلف اعم از یاتاقان ها و بخش های مکانیکی است که با روغن کاری این بخش ها کولر به صورت کاملا روان کار کرده و مشکلاتی از قبیل مصرف اضافه برق و آسیب دیدن موتور به وجود نمی‌آید.

دقت داشته باشید که موتور کولر دارای دو قطعه یاتاقان می باشد که باید حتما روغن کاری شوند. قبل از  اینکه کولر را روشن کنید حتما پروانه را به صورت دستی چند دور بچرخانید تا کاملا روان شود. این نکته مهم را هم در مورد دینام بدانید که بیشتر از ۷ ساعت بطور مداوم اگر روشن بماند احتمال سوختن آن بیشتر است.

بررسی وضعیت آبرسانی وشناور

یکی از نکات مهم در سرویس کولر با کلید کولر با کنترل زمان خاموش روشن چک کردن سیستم آب رسانی است که شلنگ ها سالم باشند و شناور کولر نیز درست تنظیم شده باشد تا موجب سرریز شدن آب کولر نشود.

به طور کلی استفاده از کلید تایمر دار کولر آبی موجب راحتتر شدن استفاده از آن میشود. همچنین استفاده از کلید تایمر دار کولر آبی امکان قطع و وصل کولر با زمان دلخواه و کاهش میزان مصرف انرژی برق را فراهم میکند.

سرویس کولر آبی برای راه اندازی

سایر نکات

با توجه به اینکه بدنه کولر آبی از جنس فلز بوده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد و هنگامیکه بدنه کولر داغ شود کولر سرمای مطلوبی نخواهد داد، پس با در نظر گرفتن یک سایبان خوب و عالی برای کولر آبی از بوجود آمدن این سرمای نامطلوب جلوگیری نمایید.

این نکته را هم بدانید که اگر سایبان مناسبی برای کولر انتخای نمایید که از گرمای بیش از حد بدنه کولر جلوگیری کند در مصرف انرژی هم صرفه جویی چشمگیری کرده اید.

امیدواریم مطلبی که در مورد کلید تایمر دار کولر آبی مطالعه نمودید برای شما شرکت کنندگان در کلاس های آموزش برق ساختمان مفید واقع شده باشد.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *