ثبت نام

dvr چیست؟ dvr با nvr چه تفاوتی دارد؟

تصویری از یک DVR و چند دوربین مداربسته

dvr چیست؟

DVR از سه حرف اول کلمات سازنده عبارت Digital Video Recorder به معنای دستگاه ضبط تصاویر به صورت دیجیتال تشکیل شده است. این دستگاه که به طور معمول یکی از اجزای سیستم های نظارت ویدیوئی است، با ثبت تصاویر دیجیتال امکان نظارت بر تصاویر از راه دور را فراهم کرده و علاوه بر آن مدیریت تصاویر را ممکن می سازد.

شما می توانید با توجه به نیاز خود، یک حافظه کمتر یا بیشتر را بر روی یک DVR نصب کنید و از آن استفاده کنید. در این متن بیشتر با دی وی آر آشنا خواهید شد.

چنانچه به مباحث مرتبط با شناخت و استفاده از دوربین های مداربسته علاقه دارید، توصیه می شود سری به اطلاعات مرتبط با آموزش دوربین مداربسته نیز بزنید.

کاربرد dvr چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد، دی وی آر یک دستگاه برای ذخیره سازی ویدیوها به صورت دیجیتالی است. این دستگاه برای فراهم کردن این امکان از بخش های مختلفی تشکیل شده است، که به صورت یک مجموعه در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

در واقع باید گفت که این دستگاه از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • سخت افزار DVR
 • نرم افزار کنترل کننده آن
 • HDD یا حافظه SSD

یک دستگاه دی وی آر می تواند به عنوان راه حلی ارزان قیمت برای به روز کردن سیستم نظارتی آنالوگ محسوب شده و از نیاز به تعویض دوربین ها و سیم کشی ها جلوگیری کند. دوربین هایی که به دی وی آر متصل می شوند از کابل کواکسیال یا همان کابل های آنتنی بهره می برند.

کاربرد dvr

هر دی وی آر قابلیت پشتیبانی از چند دوربین را دارد؟

هر دستگاه دی وی آر می تواند تعداد مشخصی از دوربین ها را پشتیبانی کند اما این تعداد برای مدل های مختلف یک عدد ثابت نیست. در واقع این عدد می تواند از مدل به مدل تغییر کند ولی همواره یک مضرب از عدد 4 خواهد بود.

یک DVR استاندارد چه قابلیت هایی دارد؟

به طور کلی کاربرد های یک دی وی آر را می توان به چند مورد زیر خلاصه کرد:

 • مشاهده تصاویر از فاصله دور
  • همانطور که می دانید انتقال تصاویر آنالوگ در فواصل طولانی می تواند بسیار هزینه بر باشد که ضبط تصاویر به صورت دیجیتال می تواند این مشکل را حل کند.
 • ارسال داده ها به صورت امن
  • ارسال داده ها به صورت آنالوگ می تواند خطر به سرقت رفتن آن ها را افزایش دهد. به همین دلیل است که ارسال داده ها به صورت دیجیتال بسیار امن است. این وضعیت به لطف استفاده از DVR فراهم می شود.
 • ذخیره و حفظ تصاویر برای مدت مطلوب
  • ذخیره اطلاعات به صورت دیجیتال می تواند دو مزیت را به همراه داشته باشد. حجم کمتر ویدیوها و امکان حفظ آن ها برای طولانی مدت
 • امکان به اشتراک گذاری داده ها در شبکه

dvr چیست

در هنگام خرید DVR چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

دی وی آر های مختلف با امکانات متفاوتی تولید می شوند و به همین دلیل است که در زمان خرید یک DVR باید تمامی این موارد را در نظر داشته باشید.

مهمترین مواردی که می توان برای یک دستگاه ضبط ویدیو دیجیتالی در نظر داشت، سرعت ضبط تصاویر است، زیرا ممکن است شما برای شرایطی خاص به تصاویری با سرعت ضبط بالاتر احتیاج داشته باشید. این سرعت بالای ضبط امکان آهسته کردن تصاویر در زمان بازپخش آن ها را فراهم می کند. در کنار این ویژگی می توان به میزان حافظه جانبی اشاره کرد، هرچه این حافظه بیشتر باشد، تصاویر تا مدت طولانی تری در داخل دی وی آر باقی می مانند.

ضمناً باید در نظر داشت حتماً باید دستگاهی را خریداری کرد که امکان تغییر و افزایش حافظه را داشته باشد. ضمناً وجود حافظه های solid یا SSD می تواند یک مزیت جانبی دیگر برای این دستگاه محسوب شود.

NVR چیست و چه تفاوتی با DVR دارد؟

NVR نیز مانند DVR دستگاهی برای ضبط تصاویر منتقله از دوربین های مداربسته است. تنها تفاوت این دو نوع دستگاه در نحوه دریافت داده ها است.

NVR از درکنار هم قرار دادن سه حرف اول عبارت Network Video Recorder تشکیل شده است. این عبارت به معنای دستگاه ضبط ویدیو تحت شبکه است. این دستگاه ها به طور معمول با دو حالت کلی ساخته می شوند. دستگاه هایی که به صورت مستقیم و با کابل شبکه به دوربین ها متصل می شوند و دستگاه هایی که با کمک روتر شبکه به دوربین ها وصل می شوند.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *