ثبت نام

دستگاه دیاگ چیست و چه مواردی در دیاگ قابل تشخیص است ؟

کار با دیاگ

وقتی به مکانیکی های اطراف خیابان خود توجه کنید دیاگ زدن زبان تک تک آنهاست.در آن لحظه ممکن است به این فکر کنید که دیاگ یعنی چه ؟ به چه علت باید دیاگ زد و به چه دردی میخوره؟ در این مقاله با عنوان دستگاه دیاگ چیست و چه مواردی در دیاگ قابل تشخیص است ؟ قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم …

 

دیاگ، اصلا برای چه؟

 

اوایل دهه 80 صنعت خودروسازی به این فکر میفتد که برای خودروهایی که تولید میشوند کاری کند که مکانیک ها بتوانند از ایرادات آن آگاه شوند و قطعاتی که نیاز به تعمیر دارد را جدا و تعمیر کنند. برای این امر کامپیوتر های هوشمندی وارد خودروها کردند و از آن طرف روی نقاط حساس خودرو مانند گیربکس، ترمزها، خنک کننده ها، قطعات برقی، قطعات حیاتی موتور و امکانات رفاهی و آپشن ها، سنسورها و کنترل کننده هایی نصب میشد که اگر به هر دلیلی دچار خطا شدند، کد خطایی را روی حافظه ی داخل کامپیوتر خودرو وارد کنند. وجود امکانات رفاهی که به مرور زمان در خودروها بیشتر به وجود می آید از دیگر دلایل مهم، بررسی وضعیت آلایندگی یک خودرو است که ورود این نوع کامپیوتر ها رو توجیه میکند.

 

حالا با این حال دستگاه دیاگ چیست؟

 

دیاگ مخفف کلمه دایاگنوستیک ( Diagnostic ) است و به نوعی عملیات خطایابی گفته میشود که اطلاعات را از کامپیوتر خودرو استخراج میکند و بعد از آنالیزکردن کدهای خطا، به ایرادهای جزیی و کلی خودرو می توان پی برد.

دستگاه های دیاگ همگی کد خوان هستند و از دو دسته تشکیل میشوند

دسته اول

اسکنر ها نام دارند که حرفه ای هستند.بیشتر این دستگاه ها در نمایندگی خودروها لوکس، نمایشگاه های مدرن و شرکت های مرتبط با کارشناسی فنی خودرو به صورت حرفه ای فعالیت میکنند، نمونه اسکنرها را میتوان به دستگاه فوق پیشرفته جی اسکن ( G-SCAN ) اشاره کرد که قابلیت های فوق العاده ای دارد.

یک نمونه از دستگاه جی اسکن 2 ( G-SCAN 2 ) دسته ی بعدی دستگاه هایی هستند که ارزانترند که برای همه می تواند قابل استفاده باشد. این دستگاه ها هم مانند اسکنر هاعمل میکنند با این تفاوت که بعد از اتصال به کامپیوتر خودرو به جای ارسال اطلاعات به اسکنر آن را از بلوتوث یا وای فای به کامپیوتر یا موبایل شما ارسال میکنند. بهتر است از اپلیکیشن مرتبط با دستگاه دیاگ روی کامپیوتر یا موبایل استفاده کنید تا این دستگاه ها بعد از اتصال به کامپیوتر خودرو اطلاعات را بصورت زنده به کامپیوتر یا موبایل شما ارسال کنند.

 

کدخوان ها چطور اطلاعات را ارسال میکنند

 

دستگاه های دیاگ برای به نمایش در آوردن اطلاعات کامپیوتر باید به پورت یا درگاهی در خودرو به نام او بی دی ( OBD ) متصل شوند اینکار توسط یک کد خوان انجام میشود.

پورت های او بی دی در خودروهای مختلف در جایگاه های متفاوتی قرار دارند،برای مثال برخی در زیر داشبورد،برخی هم زیر کاپوت و برخی هم در کنسول میانی خودرو. سال 1996 به قبل نسخه اول او بی دی ها ( OBD1 ) روی خودروها نصب شد که برای متصل شدن به این درگاه باید پورت مخصوص همان خودرو وجود داشت ولی بعد از آن همه ی خودروها مجهز به درگاه او بی دی نسخه 2 ( OBD2 ) شدند که به راحتی میشد با هر دستگاهی اطلاعات کامپیوتر خودرو رو به نمایش در آورد. دستگاه های دیاگ بعد از متصل شدن به درگاه OBD اطلاعات را از پین ها خوانده و آن را یا به اسکنری و یا اینکه توسط یک واسط مانند بلوتوث یا وای فای به موبایل یا کامپیوتر ارسال میکند و بعد از آن خوانده شدن کدها به عهده ی اسکنر و اپلیکیشینی است.

 

چه مواردی در دستگاه دیاگ قابل رویت است

 

اسکنرها با پایگاه داده عظیمی که از کدهای خطا و دلایل آنها در اختیار دارند می توانند به یک مکانیک حرفه ای کمک کنند تا اینکه کد خطا را عیب یابی کند این اسکنر ها این ویژگی راهم دارند که بصورت دستی توسط مکانیک سنسور ها خودرو را دستکاری کنند و یا کدهای خطا را پاک کنند.

در حالت کلی بیشتر دستگاه های دیاگ قابلیت تشخیص مشکلات برقی خودرو، سنسور های حیاتی خودرو مانند سنسور اکسیژن، سنسور کاتالیزور، سنسور ABS و اگر خودرو اتومات بود قابلیت خوانده شدن پارمترهایی مرتبط به گیرباکس خودرو مانند فشار روغن گیرباکس را دارند که برای تشخیص سلامت گیربکس بسیار حیاتی است.

هر چه خودرو پیچیده تر باشد (خودروهای لوکس ) پارامترها، کدهای و وضعیت های بیشتری را میتوان با دستگاه دیاگ از آنها برداشت کرد و هر چه خودرو ساده تر و مکانیکی باشد مسلما این پارامترها کمتر خواهند بود.

یکی از مواردی که قابل تشخیص در دستگاه دیاگ است این است که قابلیت تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو که بسیار بسیار کاربرد دارد و میتواند دست فروشنده ها و دلالان را رو کند.

 

 

اگر مایل هستید تا در دوره آموزش کامل و عملی تنظیم موتور ( دیاگ و تون آپ ) بسته دارالفنون شرکت نمایید کلیک نمایید. ضمناً موارد مرتبط با دیاگ را می توانید به طور کلی تر در دوره آموزش برق خودرو نیز بیاموزید.

نویسنده: مدیریت

مقاله های مشابه
آموزش عیب یابی روشن نشدن کولر گازی

آموزش عیب یابی روشن نشدن کولر گازی

آموزش رفع برفک زدن کولر گازی

آموزش رفع برفک زدن کولر گازی

آموزش رفع صدای زیاد کولر گازی

آموزش رفع صدای زیاد کولر گازی

آموزش نصب چراغ خودرو

آموزش نصب چراغ خودرو

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه مردمی در “دستگاه دیاگ چیست و چه مواردی در دیاگ قابل تشخیص است ؟”
درایور

با سلام ماشینم بعد از ضربه ای که خورد زمان رانندگی بوی سوختگی به نظرم برقی میده آیا مشکل داره لطفا راهنمایی کنید

مشاور آموزشی

درود …عصر بخیر ….لطفا توضیح دهید به کدام نقطه خودرو ضربه خورده است ؟