ثبت نام

سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی؛ هزینه خرید تجهیزات، دستگاه ها، ابزارها

ُرمایه مورد نیاز برای کلید سازی در ایران

برای راه اندازی کسب و کارهای فنی مانند شغل کلید سازی عوامل بسیار زیادی مهم هستند که یکی از آنها سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی است. این سرمایه می‌تواند شامل هزینه‌های آموزش، هزینه تهیه ابزار مورد نیاز برای کلید سازی، هزینه اجاره محل (مغازه) و … باشد.
سرمایه کلید سازی گرچه در بسیاری از مواقع یک موضوع سطحی در نظر گرفته می‌شود اما با اطلاع از آن می‌توان خیلی از مراحل را جهت شروع کسب و کار به راحتی طی کرد. در صورتی که می‌خواهید از نحوه تهیه سرمایه اولیه، هزینه‌های جانبی و … در راه‌اندازی شغل کلید سازی مطلع شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ضمناً جهت کسب اطلاعات در مورد این حرفه می‌توانید به صفحه شغل کلیدسازی مراجعه کنید و یا برای یادگیری آن به صفحه دوره کلید سازی سر بزنید.

چرا اطلاع از سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی مهم است؟

بسیاری از افراد اطلاعی درمورد سرمایه کلید سازی ندارند، آنها تصور می‌کنند شغل کلید سازی فقط تهیه یک دستگاه تکثیر کلید و یک سیم خم جهت باز کردن قفل دربها است!! و با توجه به این نگرش هزینه‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی کار قفل سازی یا کلید سازی را بسیار ناچیز می‌دانند.

سرمایه لازم برای شغل کلید سازی

اما در واقع اینطور نیست! موضوع این است که بسیاری از افراد زمانی از هزینه‌های واقعی آن مطلع خواهند شد که اقدام به راه‌اندازی کسب و کار کلید سازی نمایند. آنجاست که نمی‌دانند چطور باید سرمایه مورد نیاز را تهیه کنند.

بنابراین داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند در همان ابتدای کار هزینه‌های را سجیده و با توجه به آن وارد این حرفه شده یا بخواهید آن را راه‌اندازی نمایید.

سرمایه کلید سازی دقیقا شامل چه مواردی می شود؟

در اینجا ما به شما خواهیم گفت که یک کلید ساز برای این که بتواند مغازه خود را راه‌اندازی کند نیاز است به چه نکات مهمی در خصوص هزینه‌ها توجه داشته باشد؟

سرمایه کلید سازی (سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی)؛ شامل هزینه‌های اصلی مانند خرید دستگاه‌ها، تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای کلید سازی و … می‌باشد و همچنین شامل هزینه‌های جانبی مانند صرف هزینه برای یادگیری، اجاره مغازه و … است. به طور کلی برای راه‌اندازی شغل کلید سازی (قفل سازی) به حداقل سرمایه 150 تا 200 میلیون تومان مورد نیاز است.

مبلغی که گفته شد در واقع صفر تا صد سرمایه اولیه برای راه‌اندازی این کسب و کار است (البته اگر هزینه اجاره مغازه شما حدود 50 تا 70 میلیون تومان باشد) اما  اگر شما بخواهید در این حوزه به صورت تخصصی‌تر خدمات ارائه دهید، قیمت خرید برخی از دستگاه ممکن است حتی بیش از 100 میلیون تومان باشد. (گرچه در ابتدای کار نیازی به خرید دستگاه‌های پیشرفته و صرف هزینه‌های آنچنانی نیست.)

تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای کلید سازی

بد نیست کمی هم به ابزارها و دستگاه‌هایی که در این شغل مورد نیاز است اشاره کنیم. این تجهیزات تاثیر مستقیمی بر روی سرمایه کلید سازی دارند و باید حتما خریداری شوند.

دستگاه‌های مورد نیاز در شغل کلید سازی:

با استفاده از دستگاه‌های کلید سازی می‌توان کارهایی مانند تکثیرانواع کلید‌های معمولی، سوئیچی، کامپیوتری و … را انجام داد این دستگاه شامل موارد زیر هستند:

سرمایه مورد نیاز برای شغل کلیدسازی

دستگاه تراش کلید اتوماتیک

که به آن دستگاه سی ان ان هم گفته می‌شود، برای ساخت و تکثیر انواع کلید‌هایی که نیاز به ظرافت بیشتری دارند مانند  موتور یا ماشین استفاده می‌شود. برای ساخت کلید به وسیله این دستگاه شماره شاسی از مشتری گرفته می‌شود و همچنین همراه با دریافت کد تراشه از شرکت سازنده می‌توان کلید را تکثیر کرد.

دستگاه کلید تراش سوئیچی

از این دستگاه برای ساخت و تکثیر کلید‌های معمولی، خانگی یا برخی از کلید‌های خودرو‌ها استفاده می‌شود.

دستگاه کلید تراش کامپیوتری

با استفاده از این دستگاه می‌توان کلید‌های کامپیوتری را تکثیر کرد (کلید‌های کامپیوتری همان کلیدهایی هستند که  روی آنها به صورت دایره‌ای تراشیده می‌شود و در حاضر نیست از امنیت بالایی برخوردار هستند.)

البته تعداد دستگاه‌ها بسته به میزان تخصص کلید ساز می‌توانید بیشتر هم باشد به عنوان مثال برخی از دستگاه‌ها برای تکثیر کلید‌های کد دار مورد استفاده قرار می‌گیرند یا برخی از کلید سازها از دستگاه‌های مانند جوشکاری برای جوش دادن قسمتی از درب استفاده می کنند.

ابزار مورد نیاز برای کلید سازی:

در هر شغل فنی وجود برخی از ابزار‌ها الزامی است در شغل کلید سازی هم به همین صورت است. لیست ابزار مورد نیاز در این کسب و کار عبارت اند از:

 • چکش
 • انبردست، پیچ کشتی، آچارفرانسه
 • دلیر
 • قفل کتابی
 • کلید خام
 • انواع سوهان
 • گیره
سرمایه شغل کلیدسازی در ایران

البته مواردی که گفته بود فقط بخشی از ابزار‌ها می‌باشد. لیست ابزارها مربوط به کلید سازی بسیار زیاد تر است.

هزینه‌های الزامی برای راه اندازی کلید سازی (سرمایه کلید سازی)

برای درک بهتر موارد گفته شده تصمیم گرفته‌ایم به مواردی مانند قیمت خرید برخی از تجهیزات و دستگاه‌ها در جدول زیر اشاره کنیم:

ردیفتجهیزات و دستگاه کلید سازیقیمت خرید
1چکش90 هزار تا 350 هزار تومان (بسته به کیفیت)
2پیچ گشتی+انبردست+آچارفرانسه 200هزار تا 2 میلیون تومان (بسته به کیفیت)
3دلیر500 هزار تا 2 میلیون تومان (بسته به نوع آن)
4قفل کتابی90 هزار تا 350 هزار تومان (بسته به جنس)
5کلید خام2 هزار تا 50 هزار تومان (بسته به نوع آن)
6انواع سوهان100 هزار تا 1 میلیون تومان (بسته به سایز و نوع)
7گیره20 هزار تا 100 هزار تومان

هزینه های جانبی در راه اندازی شغل کلید سازی

تا اینجا با هزینه‌های اولیه در شغل کلید سازی آشنا شده‌ایم در ادامه به برخی دیگر از آنها اشاره می‌کنیم. این هزینه‌ها شاید در ابتدای کار از اهمیت بالایی برخوردار نباشند به همین دلیل از آنها به عنوان هزینه‌های جانبی جزو سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی یاد کرده‌ایم؛ که عبارت اند از:

 • هزینه آماده سازی مغازه کلید سازی
 • هزینه یادگیری
 • هزینه اجاره مغازه
 • هزینه تبلیغات
سرمایه راه اندازی شغل کلیدسازی

هزینه آماده سازی مغازه کلید سازی

شما نیاز دارید تا مغازه خود را جهت چیدمان لوازم و تجهیزات آماده کنید. کارهایی که باید انجام دهید به شرح زیر می‌باشند:

 • یک ویترین برای قسمت جلویی مغازه خریداری نمایید.
 • تخته‌های بزرگ باید استفاده کنید و کلید‌ها را به واسطه میخ بر روی آن آویزان کنید.
 • همچنین باید طبقه‌هایی در مغازه خود داشته باشید تا بتوانید بر روی آن انواع قفل‌ها را قرار دهید.
 • یک قسمتی از مغازه را باید برای قرار دادن ابزار‌ها انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از تخته‌های پهن استفاده نمایید و ابزار ها را بر روی آن آویزان کنید.
 • همچنین نیاز به یک میز دارید تا دستگاه‌هایی مانند دستگاه تراش کلید کامپیوتری و … بر روی آن قرار گیرند.

هزینه آموزش

یادگیری کلید سازی نیاز به زمان و هزینه دارد البته این موضوع تا حدودی زیادی به نحوه یادگیری شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر مدت زمان و میزان تخصص برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های کلید سازی که در آموزشگاه‌های فنی برگزار می‌شود، اقدام به یادگیری مهارت‌های مربوط به این شغل نمایید، این روش از هزینه بسیاری مناسبی هم برخوردار است.

هزینه اجاره مغازه

این که شما بابت اجاره یک مغازه جهت راه‌اندازی کسب و کار کلید سازی چقدر هزینه می‌کنید کاملا بستگی به این دارد که در کدام شهر هستند و در کدام خیابان (حتی خیابان اصلی و فرعی) می‌خواهید مغازه را اجاره کنید.

هزینه تبلیغات

معمولا هر کسب و کاری در ابتدای شروع کار نیاز به تبلیغات دارد. از این جهت بهتر است هزینه‌های مربوط به تبلیغات را در نظر بگیرید.

چطور می توانیم سرمایه لازم برای کلید سازی را تهیه کنیم؟

برای بسیاری از افراد (بخصوص افرادی که تاز در ابتدای راه برای ورود به یک کسب و کار هستند) تهیه سرمایه کلید سازی بسیار سخت خواهد بود اما راه حل چیست؟
ما در اینجا چند راه به شما پیشنهاد می‌دهیم و شما بسته به شرایط می‌توانید هر کدام از آنها را انتخاب نمایید:

برای تهیه سرمایه اولیه کلید سازی شاگردی کنید

می‌توانید به مدت چند سال در یک مغازه کلید سازی شاگردی کنید اما این روش نیاز به صرف وقت بسیار است همچنین این که اگر کار با ابزار‌ها را به درستی نداید احتمال این که بتوانید در یک مغازه کار کنید بسیار کم است. اما اگر بتوانید در یک مغازه کار کنید پس از مدتی می‌توانید حقوق یک شاگرد را دریافت و آن را پس از انداز کنید. پس از جمع آوری سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی، اقدام به راه‌اندازی کسب و کار خود نمایید.

برای تهیه سرمایه کلید سازی وام بگیرید

یکی از سریع‌ترین و بهترین روش‌ برای راه‌اندازی مغازه و تهیه سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی دریافت وام است. برای این کار می‌توانید از انواع موسسات مرتبط کمک بگیرید.
یا می‌توانید در دوره‌های کلید سازی شرکت کرده و گواهینامه معتبر بین المللی دریافت کنید. در این صورت شما با در دست داشتن مدرک بین المللی می‌توانید به راحتی مجوز دریافت کنید و حتی برای شروع کسب و کار خود وام بگیرید. (دریافت از این روش با میزان بهره کمتر خواهد بود) نگران نباشید دوره کلید سازی بسیار کوتاه بوده و شما در طی حداقل چند هفته می‌توانید مدرک خود را دریافت نمایید. فقط کافیست برای گذراندن دوره به یک آموزشگاه معتبر مراجعه کنید.

گام های شروع کلید سازی بدون سرمایه اولیه

تا اینجا با مواردی مانند لوازم مورد نیاز ، تجهیزات ، میزان سرمایه مورد نیاز برای کلید سازی آشنا شده‌اید حال اگر علاقمند به شغل کلید سازی (قفل سازی) هستید و می‌خواهید وارد این شغل شوید اما دغدغه تهیه سرمایه کلید سازی را دارید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا جهت یادگیری به یک آموزشگاه معتبر برای ثبت نام در دوره کلید سازی مراجعه نمایید.
پس از گذراندن دوره می‌توانید مدرک معتبر بین المللی دریافت کرده و به واسطه آن مجوز مورد نیاز برای راه‌اندازی مغازه را دریافت کرده و همچنین جهت تهیه سرمایه کلید سازی وام با بهره پایین دریافت کنید. پس از دریافت وام می‌توانید مغازه‌ای را اجاره و لوازم اولیه را خریداری کنید.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ثبت نام در دوره و هزینه آن می‌توانید با آموزشگاه ما تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایید.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *