ثبت نام

بوق خودرو

انواع بوق خودرو

یکی از تجهیزات مورد نیاز برای تمامی وسایل نقیله، بوق است. استفاده از انواع بوق خودرو و یا سایر وسایل نقلیه با هدف ایجاد نوعی هشدار صوتی برای سایر افراد سواره و پیاده انجام خواهد شد و به این ترتیب می توان این اطمینان را داشت که با استفاده از آن در مواقع مورد نیاز از به وجود آمدن حوادث جلوگیری نمود.

شناخت نحوه عملکرد و سازوکار انواع بوق خودرو می تواند برای هنرجویان رشته برق خودرو از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

انواع بوق خودرو در کجا ریشه دارند؟

اگر بخواهیم به بررسی کلیات امر در مورد تولید انواع بوق خودرو امروزی بپردازیم، ابتدا باید با ریشه و سیر تاریخی تحول این وسایل آشنا شویم.

در سالیان دور و پیش از اختراع وسایل نقلیه موتوری و در زمان رایج بودن درشکه و دوچرخه از زنگ، سوت و بوق های بادی به منظور ایجاد اخطار صوتی برای دیگران استفاده می کردند و ابداع بوق خودرو نیز الهام گرفته شده از همین مورد است.

بوق خودرو

بوق های مدرن خودرو چه ویژگی هایی دارند؟

تفاوت چندانی میان بوق های مدرن و بوق های قدیمی وجود ندارد و تنها نکته در مورد تفاوت انواع بوق خودرو مدرن با بوق های قدیمی تر آن است که انواع جدیدتر به انرژی الکتریکی کمتری احتیاج دارند، صداهای شفاف تری تولید می کنند و به همین دلیل است که می توان از بازدهی بالاتر آن ها نسبت به انواع قدیمی تر اطمینان داشت.

بوق های امروزی را می توان به طور کلی به دو دسته بوق های دیسکی و بوق های شیپور دار تقسیم کرد. به طور کلی بوق های دیسکی صدای ظریف تری را ایجاد می کنند و این در حالی است که با در اختیار داشتن بوق های شیپور دار می توان صداهای بلند و غنی تری را به وجود آورد.

بوق خودرو چگونه کار می کند؟

به طور کلی مدار بوق خودرو از سه بخش جداگانه یعنی کلید بوق، رله و دستگاه اصلی بوق تشکیل شده است. در این مدار رله با بوق، کلید و منبع تغذیه در ارتباط است. هنگامی که کلید بوق خودرو را فشار می دهید، اتصال ما بین منبع تغذیه و بوق توسط رله برقرار می شود و به این ترتیب صدا تولید می شود. این حالت تقریباً در تمامی انواع بوق خودرو یکسان است.

بوق مدرن خودرو

ایجاد بوق ممتد نشان از چیست؟

هنگامی که صحبت از بوق ممتد به میان می آید، دو حالت کلی ممکن را می توان متصور شد که یکی ایجاد اتصالی دائمی است و دیگری خرابی همزمان رله و کلید بوق است. در واقع اگر تنها یکی از این دو قطعه خراب شده باشد، بوق به کلی کار نخواهد کرد و بوق زدن دائم نشان از مشکل در هر دو قطعه دارد.

دوره های مرتبط
نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *