ثبت نام

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

دریچه کولر خودرو

امروزه، دیگر به پایین دادن شیشه پنجره های خودرو به عنوان یک گزینه برای خنک کردن اتومبیل نگاه نمی شود و  این وظیفه بر عهده کولر خودرو است. در واقع استفاده از سیستم خنک کننده خودروها، امروزه دیگر یک آپشن یا ویژگی لوکس محسوب نمی شود و تقریباً تمامی خودروهای مدرن از این قابلیت برخوردار هستند و تنها تفاوت در کیفیت و نحوه عملکرد آن ها است.

در این مطلب ابتدا نگاهی به سیر تاریخی ابداء این ویژگی بر روی خودروها خواهیم انداخت و پس از آن به بررسی ویژگی ها و نحوه عملکرد کولر خودرو خواهیم پرداخت. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می تواند برای هنرجویان رشته برق خودرو از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

کولر خودرو چگونه ابداع شد؟

اولین کولر خودرو که بهتر است از آن با نام سیستم تهویه خودرو یاد کنیم، در سال 1930 توسط یک تولید کننده اتومبیل به نام پاکارد استفاده شد. البته این کولر در خود خط تولید به خودرو اضافه نمی شد و پس از اتمام تولید اتومبیل به کمک یک تامین کننده تجهیزات جانبی بر روی خودرو سوار می شد.

البته لازم به ذکر است که این مدل اولیه از کارکرد مناسبی برخوردار نبود، زیرا از نظر اندازه بسیار بزرگ بود و فضای بسیار زیادی را از خودرو اشغال می نمود و در کنار این عدم کارکرد صحیح ترموستات باعث می شد که خودرو جوابدهی مناسبی نداشته باشد.

پس از آن و تا دهه 1950 شرکت های دیگر نیز چند اقدام ناموفق در زمینه طراحی کولر اتومبیل را تجربه کردند و از این هدف برای انسان، همچنان به عنوان یک آرزوی دست نیافتنی یاد می شد. البته در سال 1953 شرکتی تحت عنوان Kelvinator که پیشتر تجربه تولید سیستم های فریزر را در کارنامه خود داشت، وارد عمل شد و یک سیستم یکپاره را بر روی خودرو به صورت درون سازی شده طراحی کرد، که از آن به عنوان اولین کولر ماشین با کارکرد مناسب یاد می شود.

ابداع کولر خودرو

کولرهای مدرن خودرو

در تمامی خودروهای امروزی، از مدل های ارزان گرفته تا مدل های گران و پیشرفته، همه و همه از یک تئوری یکسان برای خنک کردن خودرو استفاده می کنند و تفاوت انواع اتومبیل از نظر سیستم گرامیش و سرمایش در امکانات جانبی و نحوه پیاده سازی آن ها است. برای مثال در برخی از خودروهای فول آپشن امروزی از کامپیوترهای درون سازی شده برای تنظیم و کنترل بهترین و ایده آل ترین وضعیت دمایی استفاده می شود. در طراحی این کولرها و خروجی های آن ها باید به شکل بدنه خودرو، محل قرار گیری سرنشیان و سایر موارد مشابه توجه می شود.

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد کولر خودرو دقیقاً بر پایه همان تکنولوژی ساخته شده است، که در یخچال و فریزرها از آن استفاده می شود. این سیستم تنها در محیط های بسته به صورت درست عمل می کند.

این سیستم به طور کلی از یک کمپرسور، کندانسور، سیر انبساط، دریافت کننده و اواپراتور کار می کند. سیستم کولر ماشین شامل یک مبرد است که از طریق کمپرسور دچار میعان قرار می گیرد و پس از عبور از کندانسور عبور آن را خنک می کند. سپس به واسطه گذر هوا توسط اواپراتور هوای خنک وارد کابین می شود.

سیستم تهویه و سرمایش خودرو

فرایند عملکرد کولر خودرو دقیقاً مشابه آن چیزی است که در بخاری خودرو از آن استفاده می شود. زمانی که از بخاری برای گرم کردن خودرو استفاده می کنید. یک رادیاتور، گرمای موتور را در مقابل هوای ورودی به کابین توسط دمنده قرار می دهد و به این ترتیب دمای اتاق را افزایش می دهد. این در حالی است که در زمان استفاده از کولر، رادیاتور مذکور، به جای انتقال گرما به داخل کابین خودرو، آن را به بیرون منتقل کرده و به این ترتیب سرما ایجاد می شود.

در طراحی کولر اتومبیل به چه نکاتی توجه می شود؟

سازندگان خودرو، باید در زمان طراحی سیستم خنک کننده اتومبیل باید به نکات زیادی توجه کنند. برای مثال باید از این نکات به موارد زیر اشاره کنیم:

  • طراحی صحیح از نظر ایرودینامیکی به واسطه چرخش صحیح هوا
  • دقت در طراحی به منظور جلوگیری از بخار گرفتن شیشه ها
  • در نظر گرفتن سر و صدای موجود در زمان طراحی و مقابله با آن ها

اجزای کولر خودرو

کولر خودرو از بخش های مختلفی تشکیل شده که در ادامه به طور خلاصه با این قسمت ها آشنا میشویم

  1. کمپرسور کولر ماشین
  2. رسیور
  3. ترموستات
  4. سنسور فشار گاز
  5. شیر انبساطی
  6. کندانسور یا همان رادیاتور خودرو
  7. اواپراتور

اجزای کولر خودرو

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند خودرو

کولر خودرو یکی از مهمترین برخش های سیستم تهویه مطبوع خودرو است. البته این سیستم از بخش های دیگری نظیر فیلترهای هوا، بخاری و سایر بخش های مشابه تشکیل شده است. در خودروهای هوشمند امروزی، از سیستم های تهویه و سرمایش و گرمایش هوشمند استفاده می شود.

این سیستم ها می توانند در زمان آلودگی محیط اطراف به طور خودکار قطع شوند و از ورود هوای آلوده به داخل کابین خودرو جلوگیری نمایند. علاوه بر این، این دسته از سیستم ها در برخی از خودروها می توانند سطح اکسیژن درون کابین را بسنجند، دما را به حد متعادل برسانند و به صورت کاملاً خودکار و با توجه به تنظیمات عمل نمایند.

سیستم های تهویه مطبوع

بخشی از مطلبی که در مورد کولر خودرو مطالعه نمودید از این منبع به فارسی ترجمه شده است.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *