ثبت نام

باتری خودرو چگونه شارژ می شود ؟

مردی در حال تعویض باتری خودرو دشارژ شده

باتری ماشین یکی از مهمترین بخش های آن و به طور دقیق تر، مهم ترین بخش از سیستم برق رسانی خودرو است. در واقع اگر باتری نباشد، نمی توانید خودرو را روشن کنید و همچنین نمی توانید از امکانات برقی آن استفاده کنید؛ اما این قطعه انرژی الکتریکی خود را از کجا تامین می کند؟ با ما همراه باشید تا با هم ببینیم که باتری خودرو چگونه شارژ می شود .

ساختار باطری خودرو : باتری با کمک اسید شارژ می شود.

ساختار باتری خودرو از چه جنسی است؟

همانطور که پیشتر گفتیم باتری اصلی ترین عضو در سیستم الکتریکی هر اتومبیل است. در واقع، این باتری است که وظیفه تامین انرژی الکتریکی لازم برای جرقه زدن توسط شمع ها برای شروع فرایند احتراق در موتور خودرو بر عهده دارد.

باتری خودرو یک نوع پیل شیمیایی است. اگر نمی دانید پیل شیمیایی چیست می توانیم به طور خلاصه در این مورد بگوییم که پیل وسیله ای برای ذخیره انرژی الکتریکی به صورت شیمیایی می باشد. در واقع باتری خودرو به کمک اسید و دو فلز نا همجنس کار می کند. برای درک بهتر این فرایند کافی است دو فلز از جنس مختلف را در یک ماده اسیدی فرو برده و اختلاف پتانسیل دو سر آن ها را اندازه بگیرید.

حال که متوجه شدید باتری خودرو چیست می توانیم به بررسی این امر بپردازیم که باتری خودرو چگونه شارژ می شود .

باتری خودرو چگونه شارژ می شود ؟

به طور خلاصه می توان گفت که باتری اتومبیل با کمک دینام شارژ می شود. دینام یک وسیله الکترو مکانیکی است که انرژی حرکتی و چرخشی را به برق تبدیل کرده و آن را در باطری خودرو ذخیره می کند.

ساختار دینام خودرو

حال که متوجه شدید باتری خودرو چگونه شارژ می شود باید با دینام آشنا شوید تا عملکرد آن را به طور دقیق تر درک کنید. دینام وظیفه شارژ کردن باتری ماشین را بر عهده دارد و خرابی آن باعث دشارژ شدن یا به اصطلاح خوابیدن باتری می‌شود.

ساختار دینام خودرو

اجزای تشکیل دهنده دینام

اجزای مختلف تشکیل دهنده دینام شامل قطعات لیست زیر هستند. در واقع در پاسخ به سوال باتری خودرو چگونه شارژ می شود، باید گفت که عملیات شارژ خودرو با دست به دست دادن اجزای زیر به سر منزل مقصود خواهد رسید:

  • استاتور: تعدادی هسته آهنی که با سیم پیچ احاطه شده اند.
  • آرمیچر: یک شفت فولادی که تعدادی سیم پیچ را بر روی خود نگهداری می کند.
  • آفتامات: یا رگولاتور دینام که وظیفه کنترل جریان ورودی را بر عهده دارد.
  • یکسو ساز: وظیفه دینام تولید جریان است و این جریان همواره باید به یک سمت حرکت کند.
    • این قطعه که با نام دیدو دینام نیز شناخته می شود، تضمین کننده حرکت یکسویه برق به سمت باتری است.

چنانچه دینام خودرو دچار مشکل شود، چراغ مربوط به سیستم سیم کشی و برق خودرو در صفحه کیلومتر روشن خواهد شد.

اگر باتری خودرو دشارژ شد چه کنیم؟

دشارژ یا تخلیه شدن باتری خودرو در میان مردم و باتری سازان با نام خوابیدن باتری نیز شناخته می شود. این مشکل می تواند به دلایل مختلی رخ دهد.

عوامل زیر می توانند باعث خوابیدن باتری شوند:

  • از دست رفتن خاصیت اسید باتری
  • خاموش ماندن بیش از حد خودرو
  • استفاده از برق باتری برای مدت طولانی بدون روشن کردن ماشین
  • خرابی دینام

در چنین شرایطی باید بدانیم که باتری خودرو چگونه شارژ می شود و چه طور می توان این مشکل را حل کرد. بیایید با هم ببینیم اگر باتری ماشین خوابید، چه کاری می توانیم انجام دهیم.

شارژر باتری خودرو

شارژ باطری خودرو با استفاده از شارژر

برای شارژ با استفاده از دستگاه شارژر باتری خودرو ، کافی است دستگاه را به برق زده و دو گیره موجود بر روی آن را بر اساس دستورالعمل دستگاه به دو سر باتری متصل کنید. البته فراموش نکنید که نباید این کار را بر روی باتری سوار بر روی خودرو انجام دهید و حتماً باید ابتدا آن را از اتومبیل جدا کنید.

انجام عمل باتری به باتری

اگر بپرسید در زمان نبودن شارژر باتری خودرو چگونه شارژ می شود ، می توان گفت که چاره کار در عمل باتری به باتری است. در این زمان باید با استفاده از کابلهای مخصوص، دو سر مثبت باتری ها را به یکدیگر و سر منفی باتری سالم را به قسمتی فلزی از بدنه یا موتور خودروی خراب متصل کنید. سپس باید خودروی سالم را روشن کرده و برای دقایقی به حال خود رها کنید تا شارژ باتری خوابیده تکمیل شود.

دقت کنید که باتری خودرو بسیار خطرناک است و برق گرفتگی با آن می تواند به مرگ منجر شود، پس اگر در انجام این کارها مهارت کافی ندارید، بهتر است آن را به یک فرد ماهر بسپارید.

روشن کردن خودرو با هول دادن

هول دادن خودرو، یکی از روش های موقتی برای شارژ باتری آن است. در واقع هنگامی که خودرو را هول می دهید، چرخ ها به حرکت در آمده و باعث چرخیدن دینام و ایجاد شارژ اندک در باتری می شوند. همین شارژ اندک برای جرقه زنی شمع ها و روشن شدن خودرو کافی است.

اگر باتری خودرو مجدد دشارژ شد چه کنیم؟

ممکن است پس از شارژ باتری و روشن شدن خودرو مجدداً و به صورت چندباره با این مشکل مواجه شوید. در چنین صورتی اطمینان حاصل خواهد شد که دشارژ شدن باتری ماشین، ناشی از یک مشکل واقعی است. در این زمان باید بجای شارژ کردن باتری ماشین به بررسی و یافتن ایراد اصلی خودرو پرداخت.

بررسی سلامت دینام خودرو

چنانچه دینام خودرو دچار مشکل باشد، نمی تواند باتری را به درستی شارژ کند و باید تعمیر و یا تعویض گردد. البته ممکن است خود دینام مشکلی نداشته باشد و شارژ نشدن باتری به دلیل وجود مشکل در تسمه دینام رخ داده باشد.

بررسی سلامت باتری

اگر تمامی اجزای دخیل در تامین انرژی الکتریکی باتری خودرو به درستی عمل کنند، اما بازهم باتری شارژ نشود، می توان به این نتیجه رسید که مشکل از خود باتری است. در این زمان می توان با تعویض اسید باتری جانی دوباره به آن داد. البته اگر این کار نیز مشکل شما را رفع نکرد، بهتر است به فکر تعویض باتری خودرو به کمک یک برقکار ماهر خودرو باشید.

نتیجه گیری

اینکه بدانید باتری خودرو چگونه شارژ می شود می تواند شما را در عیب یابی و رفع مشکل خودرو تا حد زیادی یاری کند، اما حل تمامی مشکلات احتمالی به طور حتم باید توسط یک باتری ساز ماهر انجام شود. چناچه به این مباحث علاقه دارید، توصیه می شود، در دوره های آموزش برق خودرو شرکت کرده، تا علاوه بر کسب مهارت کافی از امکان دریافت مدرک بین المللی و وام خود اشتغالی نیز بهره مند شوید.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش عیب یابی روشن نشدن کولر گازی

آموزش عیب یابی روشن نشدن کولر گازی

آموزش رفع برفک زدن کولر گازی

آموزش رفع برفک زدن کولر گازی

آموزش رفع صدای زیاد کولر گازی

آموزش رفع صدای زیاد کولر گازی

آموزش نصب چراغ خودرو

آموزش نصب چراغ خودرو

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *