ثبت نام

مدت زمان یادگیری مکانیکی خودرو

یادگیری مکانیک خودرو

شغل تعمیرات خودرو، همواره یکی از پر متقاضی‌ترین مشاغل در سطح کشور است، اما مدت یادگیری مکانیکی، می‌تواند برای افراد علاقه مند به این حوزه، چالشی در زمان تصمیم گیری برای ثبت نام در کلاس های آموزش مکانیک خودرو باشد.
در این مطلب علاوه بر معرفی رشته‌های مرتبط با حوزه اتومکانیک و تعمیرات خودرو، شما را از مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو و سایر رشته‌های مرتبط با آن مطلع خواهیم کرد.

مدت زمان یادگیری حوزه‌های متفاوت مکانیکی، یکسان نیست!

دسته شغلی اتومکانیک به زیر شاخه‌های متنوع بسیاری تقسیم خواهد شد که هر یک از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارند. برخی از این رشته‌ها در قالب دوره‌های آموزشی فنی و حرفه ای به علاقه مندان تدریس می شوند، که پرطرفدارترین آن‌ها شامل موارد زیر خواهند بود:

و تعداد زیادی رشته دیگر در حوزه تعمیرات و نگهداری وسایل نقلیه است.

این رشته های آموزشی مختلف به زمان های متفاوتی برای یادگیری نیز نیاز دارند که در ادامه به توضیح در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

مدت یادگیری مکانیکی
در مدت یادگیری با مکانیکی کار با ابزارهای مختلف نظیر جک را خواهید آموخت.

نوع و شیوه آموزش انتخابی در مدت یادگیری مکانیکی تاثیر گذار است!

در نظر داشته باشید که روش‌ها و شیوه‌های مختلفی برای یادگیری مشاغل فنی وجود دارد که هر یک از آن‌ها دارای چالش‌های خاص خود هستند. سه مورد از راه‌های ورود به این حوزه شامل موارد زیر می‌شوند:

  • شاگردی نزد یک فرد ماهر
  • ثبت نام در رشته کاردانش زمان انتخاب رشته
  • شرکت در کلاس‌های عملی سازمان فنی و حرفه ای

البته هر یک از این روش‌ها علاوه بر تفاوت در مدت یادگیری شغل مکانیکی مزایا و معایب دیگری نیز دارند که به صورت دقیق به توضیح در مورد آن‌ها خواهیم پرداخت.

یادگیری مکانیکی با ثبت نام در مدرسه کار دانش

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که طول مدت دوره کار دانش در کشور ما برابر با 3 سال است؛ این به آن معنا است که مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو با این روش، چیزی حدود 3 سال تحصیلی است؛ که به مراتب بیشتر از بازه زمانی 2 ماهه شرکت در دوره فنی حرفه ای مکانیک خودرو دارالفنون خواهد بود. این مورد را هم در نظر بگیرید که برای یادگیری مکانیک خودرو به این روش، باید در هنگام انتخاب رشته اقدام نمایید. البته لازم به ذکر است که یکی از مزیت های اصلی یادگیری این حرفه در مدارس کار و دانش، امکان شرکت در کنکور و داشتن شانس مراجعه به دانشگاه برای تحصیلات سطح بالاتر است.

یادگیری مکانیکی با شاگردی کردن

یکی از روش‌هایی که می‌توان برای یادگیری شغل مکانیکی در نظر گرفت، شاگردی کردن نزد یک تعمیرکار ماهر و با سابقه است. گرچه این روش می‌تواند به کسب تجربه بیشتر ختم شود، اما یک مشکل اساسی دارد. یادگیری با استفاده از این روش به زمان زیادی نیاز داشته و مدت بسیاری طول خواهد کشید.

روش‌های مختلف یادگیری مکانیک خودرو
شیوه‌های مختلف یادگیری بر روی مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو تاثیر مستقیم دارند.

شرکت در دوره‌های عملی فنی و حرفه ای مکانیک خودرو

شرکت در دوره‌های عملی فنی و حرفه ای یکی دیگر از روش‌های یادگیری مکانیک خودرو است که البته در قیاس با سایر روش‌های گفته شده به صرف زمان کم‌تری نیاز دارد. از آنجا که این دوره‌ها به صورت متمرکز روی یک تخصص هستند، شانس شما را برای ورود سریع به بازار کار افزایش خواهند داد.

نوع یادگیری مکانیکیمدت مورد نیاز
شاگردی نزد تعمیرکاران حرفه ایچند سال
ثبت نام در کاردانش3 سال
دوره های فنی و حرفه ای 2 – 6 هفته
شیوه های مختلف یادگیری مکانیکی
برای یادگیری مکانیکی از شیوه های مختلفی می توانید استفاده کنید.

تاثیر انتخاب آموزشگاه اتومکانیک معتبر روی مدت زمان یادگیری مکانیکی

در نظر داشته باشید که یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی مدت زمان یادگیری دوره مکانیک خودرو، آموزشگاهی است که انتخاب می‌کنید. ممکن است یک آموزشگاه، تقویم آموزشی خود را به نحوی نوشته باشد که یک دوره سه ماه طول بکشد اما آموزشگاهی دیگر با تغییر در روزها و تعدا ساعات برگزاری، همان دوره را در 3 هفته برگزار کند.

بنابراین اگر مدت زمان یادگیری مکانیکی برای شما اهمیت زیادی دارد و برنامه خاصی برای زمانبندی آموزشی خود دارید، بهتر است هنگام مراجعه به آموزشگاه و ثبت نام به این مورد دقت کنید.

بررسی مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو در رشته‌های مختلف

انواع رشته‌های مکانیک خودرو در مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری به سه صورت فشرده، نیمه فشرده و عادی برگزار می شوند. مدت زمان یادگیری این مهارت در هر یک از سطوح در این دوره‌ها متفاوت است که به شرح زیر می‌باشند:

طول دوره فشرده مکانیک خودرو

دوره‌های فشرده مکانیک خودرو در آموزشگاه فنی و حرفه ای دارالفنون در مدت 2 هفته برگزار می شوند. هدف از کاهش تعداد روزهای این دوره، فراهم سازی امکان شرکت در کلاس‌ها برای مراجعین از سایر شهرهای کشور است. در واقع تفاوتی میان ساعات آموزش در این دوره با دوره عادی وجود ندارد و تنها نحوه چینش و پیوستگی کلاس‌ها باعث کاهش تعداد روزها شده است.

مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو به صورت نیمه فشرده

یکی دیگر از شیوه‌های برگزاری کلاس‌های مکانیک خودرو در آموزشگاه دارالفنون ری، برگزاری کلاس‌ها به صورت نیمه فشرده است. این کلاس‌ها حدوداً 4 هفته زمان نیاز خواهند داشت و هر روز در ساعاتی مشخص برگزار می‌شوند.

بررسی مدت زمان یادگیری خودرو
مدت زمان یادگیری خودرو در رشته‌های مختلف اتومکانیک متفاوت است.

طول دوره عادی مکانیک خودرو

یکی از مواردی که سبب وجود تفاوت بین دوره عادی با دوره نیمه فشرده می‌شود، برگزاری کلاس‌ها به صورت یک روز در میان است. به همین دلیل است که این دوره دو برابر بیشتر از سایرین طول می‌کشد؛ مدت زمان یادگیری مکانیکی در دوره عادی، چیزی حدود 8 هفته می‌باشد.

نوع دوره در آموزشگاه دارالفنونمدت زمان یادگیری مکانیکی
دوره فشرده مکانیکی2 هفته
دوره نیمه فشرده مکانیکی4 هفته
دوره عادی مکانیکی 8 هفته

مدت زمان یادگیری سایر رشته‌های اتومکانیک به چه صورت است؟

اگر قصد شرکت در سایر رشته‌های مرتبط با حوزه اتومکانیک را دارید، باید بدانید که تقریباً تمامی دوره های این دپارتمان آموزشی، زمانبندی یکسان و مشابهی دارند.
البته برخی از دوره ها مانند دوره ریمپ، تعمیرات ایسیو و دوره دیاگ که پیش نیازهایی نظیر دوره برق خودرو را دارند، طی مدت زمان کوتاه‌تری برگزار می‌شوند.

همین امروز برای یادگیری مکانیکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام کنید!

اگر مدت یادگیری مکانیکی یکی از دغدغه‌هایی است که مانع حضور شما در این کلاس‌ها شده است، توصیه می کنیم با شرکت در کلاس های فشرده دارالفنون ری مدت زمان یادگیری این رشته را به کوتاه‌ترین زمان ممکن کاهش داده و به سادگی هرچه تمام‌تر خود را برای ورود به بازار کار آماده کنید.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس‌های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط بگیرید و اگر می‌خواهید از رموز تبدیل شدن به یک مکانیک ماهر مطلع شوید، می توانید مطلب چگونه مکانیک ماهر شویم را مطالعه کنید.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه مردمی در “مدت زمان یادگیری مکانیکی خودرو”
حیدری

سلام عرض ادب من اتبام من چیکار کنم لطفا رهنمایی کنید

مشاور آموزشی

درود ..روز خوش …لطفا با بخش مشاوره در تماس باشید تا راهنمایی شوید …