مدت زمان یادگیری مکانیکی خودرو

مدت زمان یادگیری مکانیکی خودرو

شغل تعمیرات خودرو، همواره یکی از پر متقاضی ترین مشاغل در سطح کشور است، اما مدت یادگیری مکانیکی، می تواند برای افراد علاقه مند به این حوزه، چالشی در زمان تصمیم گیری برای ثبت نام در کلاس های آموزش مکانیک خودرو باشد.
در این مطلب علاوه بر معرفی رشته های مرتبط با حوزه اتومکانیک و تعمیرات خودرو، شما را از مدت زمان یادگیری مکانیک خودرو و سایر رشته های مرتبط با آن مطلع خواهیم کرد.

مدت زمان یادگیری حوزه های متفاوت مکانیکی، یکسان نیست

دسته شغلی اتومکانیک به زیر شاخه های متنوع بسیاری تقسیم خواهد شد که هر یک طرفداران خاص خود را دارند. برخی از این رشته ها در قالب دوره های آموزشی فنی و حرفه ای به علاقه مندان تدریس می شوند که پرطرفدارترین آن ها شامل موارد زیر خواهند بود:

و تعداد زیادی رشته دیگر در حوزه تعمیرات و نگهداری وسایل نقلیه است.

این رشته های آموزشی مختلف به زمان های متفاوتی برای یادگیری نیز نیاز دارند که در ادامه به توضیح در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

مدت یادگیری مکانیکی
در مدت یادگیری با مکانیکی کار با ابزارهای مختلف نظیر جک را خواهید آموخت.

نوع و شیوه آموزش انتخابی در مدت یادگیری مکانیکی تاثیر گذار است!

روش ها و شیوه های مختلفی برای یادگیری مشاغل فنی وجود دارد که اصلی ترین شیوه های آن سه مورد زیر خواهند بود:

  • شاگردی نزد یک فرد ماهر
  • ثبت نام در دبیرستان ها کاردانش
  • شرکت در کلاس های عملی سازمان فنی و حرفه ای

البته هر یک از این روش ها علاوه بر تفاوت در مدت یادگیری شغل مکانیکی مزایا و معایب دیگری نیز دارند که به صورت دقیق به توضیح در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

یادگیری مکانیکی با شاگردی کردن

اولین روشی که می توان برای یادگیری شغل مکانیکی در نظر گرفت، شاگردی کردن نزد یک تعمیرکار ماهار و با سابقه است.
گرچه این روش می تواند به کسب تجربه بیشتر ختم شود، اما یک مشکل اساسی دارد. یادگیری با استفاده از این روش به زمان زیادی نیاز داشته و مدت بسیاری طول خواهد کشید.

یادگیری مکانیکی با ثبت نام در مدرسه کار دانش

طول مدت دوره کار دانش در کشور ما برابر با 3 سال است. این به آن معنا است که اگر قصد یادگیری مکانیک خودرو را داشته باشید مدت زمان 3 سال را باید صرف تحصیل در این رشته کنید.
البته لازم به ذکر است که یکی از مزیت های اصلی یادگیری این حرفه در مدارس کار و دانش، امکان شرکت در کنکور و داشتن شانس مراجعه به دانشگاه برای تحصیلات سطح بالاتر است.

شرکت در دوره های عملی فنی و حرفه ای مکانیک خودرو

شرکت در دوره های عملی فنی و حرفه ای یکی دیگر از روش های یادگیری مکانیک خودرو است که البته در قیاس با سایر روش ها به زمان به مراتب کمتری نیاز خواهد داشت.
از آنجا که این دوره ها به صورت تخصصی و متمرکز روی یک تخصص هستند، شانس شما را برای ورود سریع به بازار کار افزایش خواهند داشت.

نوع یادگیری مکانیکیمدت مورد نیاز
شاگردی نزد تعمیرکاران حرفه ایچند سال
ثبت نام در کاردانش3 سال
دوره های فنی و حرفه ای 2 – 6 هفته
شیوه های مختلف یادگیری مکانیکی
برای یادگیری مکانیکی از شیوه های مختلفی می توانید استفاده کنید.

مدت زمان یادگیری انواع رشته های مکانیک خودرو

انواع رشته های مکانیک خودرو در مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری به سه صورت فشرده، نیمه فشرده و عادی برگزار می شوند.
مدت زمان یادگیری این مهارت در این دوره ها به شرح زیر خواهد بود:

طول دوره فشرده مکانیک خودرو

دوره های فشرده مکانیک خودرو در آموزشگاه فنی و حرفه ای دارالفنون در مدت 2 هفته برگزار می شوند. هدف از کاهش تعداد روزهای این دوره، فراهم سازی امکان شرکت در کلاس ها برای مراجعین از سایر شهرهای کشور است.
در واقع تفاوتی میان ساعات آموزش در این دوره با دوره عادی وجود ندارد و تنها نحوه چینش و پیوستگی کلاس ها باعث کاهش تعداد روزها خواهد شد.

طول دوره نیمه فشرده مکانیک خودرو

یکی دیگر از شیوه های برگذاری کلاس های مکانیک خودرو در آموزشگاه دارالفنون ری، برگزاری کلاس نیمه فشرده است. این کلاس ها حدوداً 4 هفته زمان نیاز خواهند داشت و هر روز در ساعاتی مشخص برگزار می شوند.

طول دوره عادی مکانیک خودرو

نکته ای که در مورد دوره عادی با دوره نیمه فشرده مکانیک خودرو تمایز ایجاد می کنید، برگزاری کلاس ها به صورت یک روز در میان است. در واقع به واسطه یک روز در میان بودن کلاس ها، این دوره تقریباً طول مدتی 2 برابری یعنی 8 هفته خواهند داشت.

نوع دوره در آموزشگاه دارالفنونمدت زمان یادگیری مکانیکی
دوره فشرده مکانیکی2 هفته
دوره نیمه فشرده مکانیکی4 هفته
دوره عادی مکانیکی 8 هفته

مدت زمان یادگیری سایر رشته به چه صورت است؟

اگر قصد شرکت در سایر رشته مرتیط با حوزه اتومکانیک را دارید، باید بدانید که تقریباً تمامی دوره های این دپارتمان آموزشی، زمانبندی یکسان و مشابهی دارند.
البته برخی از دوره ها مانند دوره ریمپ و تعمیرات ایسیو، دوره دیاگ که پیش نیازهایی نظیر دوره برق خودرو دارند، دارای مدت زمان برگزاری کوتاه تری هستند.

همین امروز برای یادگیری مکانیکی با کوتاه ترین مدت زمان ممکن اقدام کنید!

اگر مدت یادگیری مکانیکی یکی از دغدغه هایی است که مانع حضور شما در این کلاس ها شده است، توصیه می کنیم با شرکت در کلاس های فشرده و یادگیری دارالفنون ری مدت زمان یادگیری این رشته را به کمترین حد ممکن کاهش داده و به سادگی هرچه تمام تر خود را برای ورود به بازار کار آماده کنید.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط بگیرید و اگر می خواهید از رموز تبدیل شدن به یک مکانیک ماهر مطلع شوید، می توانید مطلب چگونه مکانیک ماهر شویم را مطالعه کنید.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
فرهاد	غلامی
فرهاد غلامی

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه