تفاوت انجین موتور سیکلت ها در چیست؟

انجین موتور سیکلت موتورهای دو زمانه سنگین

تفاوت انجین موتور سیکلت ها در حجم سیلندر آن ها است که قدرت آن ها را با یکدیگر متمایز می کند، و بر اساس حجم انجین ها طبقه بندی می شوند.

نمی توان گفت که کدامیک از موتورها (انجین) بهتر از دیگری است و این شرایط در زمان استفاده مشخص می شود که متناسب با آن باید موتوری مناسب تهیه کرد.

البته لازم به ذکر است تفاوت انجین موتور سیکلت ها که در برخی از آنها به دلیل دو زمانه بودن و کاربرد خاص آن ها بیشتر از این گونه موتور ها استفاده می شود اما در ایران بیشتر موتورهای دو زمانه تولید و شماره گذاری نمی شود. در ادامه به شما تفاوت انواع انجین ها را به شما خواهیم گفت.

طبقه بندی انجین موتور سیکلت ها

انجین های 100 سی سی

  •  این نوع انجینها دامنه وسیعتری از موتور سیکلت ها را در بر می گیرند. بیشتر از این مدل موتور سیکلت در مسیرهای شهری و حتی جاده های خاکی استفاده می کنند.

انجین های 125 سی سی

  • در بیشتر موتور سیکلت ها از این نوع حجم استفاده می شود. این نوع انجین شتاب، سرعت و همچنین مصرف سوخت قابل قبول و متوسطی دارد و باید اشاره کرد چون شتاب و سرعت بالایی ندارند، با کاربری برون شهری کمتر به کار رفته می شود.

انجین های 175 سی سی

  • این نوع موتورها حجم آن ها بین 175 و 200 سی سی تغییر می کند و عمدتا در موتورهای بیابانی یا همان موتورهای enduro استفاده می شود.

موتور سنگین موتور سیکلت

انجین های 250 سی سی

  • این مدل انجین ها نیز حجم آن ها از 250 تا 300 سی سی تغییر می کند و می توان گفت که اغلب شرکت های موتور سیکلت سازی موتوری در این مدل تولید کرده اند. این نوع انجین ها تقریبا در تمامی موتور سیکلت ها با کاربری بیابانی، شهری، مسابقه و enduro کاربرد دارد.

انجین های 350 تا 400 سی سی

  • این نوع موتور در واقع از پرقدرت ترین موتور سیکلت ها می باشد. سرعت و شتاب بالا و مصرف سوخت تقریبا مناسب از مزیت های این نوع موتورها می باشد و این انجین نیز تقریبا در تمام موتور سیکلت ها کاربرد دارد. همچنین در موتور های sport نیز بکار می رود.

انجین های 500 سی سی

  • این نوع انجین در واقع معرف یک انجین پر قدرت است. در این مدل مصرف سوخت اهمیت زیادی ندارد و از این مدل در موتور سیکلت های خیابانی و همچنین موتور سیکلت های مسابقه ای بکار می برد.

انجین های 600 تا 750 سی سی

  • این نوع انجین ها معمولا در موتور سیکلتهای شهری و برون شهری یا همان توریستی استفاده می شود.

موتور سیکلت سنگین هوندا

انجین های بالای 750 سی سی

  • این نوع انجین موتور در موتور سیکلتهای مسافرتی و بزرگ کاربرد داشته و بیشتر آن ها در موتورهای فوق سنگین قرار می گیرند.
  • وزن تقریبی آن ها حدودا بین 270 تا 360 کیلو گرم می باشد. این نوع انجین ها از نظر اندازه و قدرت توان خروجی حدود 90 اسب بخار است و شبیه به انجین های به کار رفته در خودروهای کوچک می باشد.
  • سرعت این موتور سیکلت 200 کیلومتر در ساعت است و قیمت این نوع موتور سیکلت تقریبا با قیمت یک خودروی سواری کوچک می باشد..

مطالبی که در بالا به شما گفته شد درمورد قدرت احتراق و تفاوت انجین موتور سیکلت ها با یکدیگر بود.

در مجتمع فنی حرفه ای دارالفنون ری در دوره موتور سیکلت درجه 1 در مورد انجین های موتورهای دو زمانه به شما آموزش کافی و لازم را خواهیم داد.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

8 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه
icon-angle icon-bars icon-times