ثبت نام

تفاوت خودروهای بنزینی با گاز سوز در چیست ؟

مخزن گاز سی ان جی

در بسیاری از خودروها دو سوخت اصلی وجود دارد که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، بنزین و گاز. ممکن است این سوال برای خیلی از افراد پیش بیاید که تفاوت خودروهای بنزینی با گاز سوز در چیست ؟ ما در مجتمع فنی حرفه ای دارالفنون در دوره تعمیر گاز CNG به شما آموزش تعمیرات و نصب این قطعه را آموزش و همچنین تفاوت خودروهای بنزینی با گاز سوز نیز را آموزش خواهیم داد. این دلیل بسیار خوبی است که انسان هنوز از اتومبیل های بنزینی استفاده می کند. با وجود عوارض جانبی منفی احتراق، نه تنها انرژی، بلکه دی اکسید کربن را نیز آزاد می کند. در مطالبی که به شما گفته شده تعدادی از مباحث از سایت ترجمه و نوشته شده است.

تفاوت خودروهای بنزینی با گاز سوز از نظر زیست محیطی

ترکیباتی که در گاز وجود دارد باعث می شود که CNG گازی به مراتب تمیزتر از بنزین باشد. برای اینکه سوخت بنزین از نظر آلاینده های خروجی از اگزوز است. میزان آلاینده های خروجی از اگزوز که اندازه گیری شده نشان می دهد CNG سوختی به مراتب تمیزتر و سالم تر از بنزین است.

مقایسه سالم تر بودن گاز CNG نبست به بنزین از این دیدگاه قابل اهمیت است که به واسطه حوادث مرگبار به وجود آمده ناشی از آلودگی در طول تاریخ جان انسان های زیادی را گرفته است که یکی از این حوادث در سال 1930 در میور بلژیک که یکی از کارخانجات به علت تجمع آلودگی های ناشی از کارخانه 40 نفر در یک روز که باعث شده بود مه کله شهر را در بر بگیرد جان خود را از دست بدهند. واز این حوادث این چنینی در کشورهای دیگر دنیا بوجود آمده است.

گاز ال پی جی سی ان جی

مقایسه از نظر اقتصادی

از آنجا که میزان منابع نفت و برداشت نفت از منابع نفتی عمری سخت تر می باشد و از آنجا که در آینده کشور ما کشوری نفت خیز نبوده اما از نظر میزان ذخایر گاز طبیعی در کشور حدود 25 تریلیون متر مکعب است که این میزان برای مصرف حدود 250 سال است.  از این نظر می توان گفت کشور ما در مقام دوم قرار دارد و چون این گاز به آسانی قابل پمپاژ است به همین خاطر خیلی سریعتر در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و احتیاج به هزینه حمل نقل ندارد.

وجود شبکه عظیم خط لوله گاز در بیشتر نقاط ایران گاز را در همه جا در دسترس مردم قرار داده است بنابراین هزینه حمل و نقل این گاز بشدت کاهش یافته است.

مقایسه از نظر فنی و موتوری خودروهای گاز سوز و بنزین سوز

در خودرهای گاز سوز بعلت اینکه کاهش قابل ملاحظه رسوبات کربن در منتطقه احتراق، ورودی سوپاپ ها، سرپیسونها، وشیارهای رینگ ها امکان گریپاژ کردن قطعات به مراتب کاهش می یابد از دید فنی وسیله ای که از گاز استفاده می کنن با توجه به ترکیبات گاز که نسبت به بنزین از خشکی بیشتر و در نتیجه کار کردن سخت تر موتور خودرو می شود.

از آنجایی که خودروهای گاز سوز از فرایند و قطعات بیشتری در موتور خودرو بهره می برند در نتیجه هزینه نگهداری آن بالاتر است.

یکی دیگر از تفاوت های خودروهای بنزینی با گاز سوز در هزینه های سوخت است.

مقایسه از نظر پیمایش خودرو

برای به کارگیری گاز طبیعی به عنوان سوخت خودرو باید آن را در جایگاه سوختگیری روی فشار 200 تا 220 بار متراکم که در این فشار انرژی با حجمی از گاز طبیعی یک چهارم بنزین بوده و در نتیجه یک خودرو تجهیز شده به سوخت گاز طبیعی فشرده با حجم مخزن بنزین و چهار برابر یک خودرو بنزینی برای همان مسافت نیاز مراجعه به جایگاه سوخت گیری را دارد.

می توان نتیجه گرفت که میزان حرکت خودرو با سوخت بنزینی به مراتب بیشتر از خودرو با سوخت کاز طبیعی فشرده شده می باشد.

معایب خودروهای گاز سوز چیست ؟

  • کاهش قدرت موتور
  • طی نمودن مسافت کمتر به ازای یکبار سوخت گیری
  • گرانی تجهیزات مربوطه
  • سنگین بودن تجهیزات

مزایای خودروهای گاز سوز چیست ؟

  • افزایش عمر مفید خودرو
  • آلودگی کمتر محیط زیست
  • ارزان تر بودن گاز CNG
  • تعویض شمع در موتور بنزینی 32 کیلیومتر دوام دارد. اما در موتورهای گاز سوز این عدد 120 هزار کیلومتر است.
نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *