موتور تیوفایو چیست ؟ ( TU5 )

موتور تیوفایو چیست ؟ ( TU5 )

در این مقاله خواهیم گفت گفت که موتور تیوفایو چیست ؟ در سال 1986 میلادی سری موتور های تیو معرفی شدند که بعد ها موتور تیوفایو (tu5) برای خودروهای ، ایران خودرو مورد استفاده قرار گرفت و در اکثر خودرو هایی مانند : پژو پارس ، پژو 206 و 207 ، رانا و … به کار برده شده است.

شرکت ایران خودرو چند سالی می باشد که از این موتور ها استفاده نموده و در اغلب خودروهایی که تولید می نماید از سری موتور های تیو فایو (tu5) استفاده می کند.

در ادامه توضیحات قصد داریم برای آشنایی بیشتر با موتور تیو فایو (tu5) اطلاعات کامل تری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشخصات موتور تیوفایو (tu5)

موتور تیو فایو (tu5) با حجم 1587 و در دو مدل 8 و 16 سوپاپ در ابتدا در دسترس قرار گرفت که امروزه فقط از 16 سوپاپ با قدرت 109 مورد استفاده قرار می گیرد ، در سری موتور های تیو ، موتور تیو فایو (tu5) در بین مدل های دیگر حجیم ترین موتور شناخته شده است.

موتور های تیو فایو (tu5) خود دارای مدل های گوناگونی می باشند که در جدول زیر می توانید آن ها را مشاهده نمایید :

مدلقدرت
TU5 JP4 S 122PS (120 hp/90 kW)
TU5 JP 90PS (88 hp/66 kW)
TU5 JP 98PS (97 hp/72 kW)
+TU5 JP 96PS (95 hp/71 kW)
TU5 J4 120PS (118 hp/88 kW)
TU5 J2/L3 105PS (103 hp/77 kW)
TU5 JP4 109PS (108 hp/80 kW)
سری موتور های تیو فایو (tu5)
موتور تیوفایو tu5
موتور tu5 در 206

مزایا و معایب موتور تیو فایو (tu5)

موتور تیوفایو (tu5) مانند هر موتور دیگری دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه توضیحات زیر آن ها را نام می بریم.

مزایای موتور تیوفایو TU5

از ویژگی‌های خوب و مثبت موتور تیوفایو (tu5) دارا بودن قطعات و لوازم باکیفیت و اصلی به‌منظور افزایش کارایی و بازدهی آن است.

همان طور که در توضیحات قبل هم ذکر شد در ایران ، شرکت ایران خودرو در خودروهایی که تولید می کند از این سری موتور ها استفاده می نماید اما موتور تیو فایو (tu5) امروزه دچار یک سری از مشکلاتی می باشد که ممکن است انتقاد های زیادی از این موتور شود که ناشی از کیفیت پایین تر ساخت آن می باشد.

موتور تیوفایو (tu5) نسبت به حجم خود بازده خوبی داشته و قدرت با مصرف سوخت پایین در خودرو ها دارد و از دیگر ویژگی‌های این موتور، سیستم جرقه‌زنی و کامپیوتر پیشرفته آن است که باعث می‌شود تا عملکرد این موتور در هر شرایطی بالا باشد.

همچنین موتور تیوفایو (tu5) به دلیل استهلاک کم، آرام بودن در حین کارکرد و صدای اندک در زمان روشن بودن طرفداران زیادی داشته است که از این موتور استقبال خوبی کرده اند.

استاندارد آلایندگی موتور تیوفایو (tu5) می‌تواند باکمی تغییرات به استاندارد یورو ۵ برسد که یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن به حساب می آید و همچنین این موتور را می‌توان به‌راحتی مورد تغییرات قرارداد تا خروجی بالاتری از آن گرفت که نصب هدرز و توربو شارژر از آن جمله هستند که این افزایش قدرت بسته به مقدار تغییرات می‌تواند از ۵ اسب بخار تا بالای ۱۰۰ اسب بخار برای یک خودرو با استفاده شهری باشد.

معایب موتور تیوفایو TU5

با توجه به مزایای موتور تیوفایو (tu5) که در پاراگراف قبل ذکر کرده ایم این موتور دارای معایبی می باشد که می توان به مشکلات روغن‌ریزی از درب قالپاق روغن و شلنگ‌های بخار روغن اشاره کرد که باعث نشتی روی کویل و شمع‌های موتور می‌شود.

تعمیر کردن موتور تیو فایو در خودرو 206 کمی با سختی و دردسر می باشد به این دلیل که دارای حجم ۱.۶ لیتری در کنار فضای محدود درون محفظه موتور 206 می باشد.

از دیگر معایب این موتور می توان به حرارت بالای موتور اشاره کرد ، موتور این خودرو حتی در مقایسه با دیگر موتور گروه PSA موجود در کشور، بالاتر است که البته با سیستم کاری در نظر گرفته‌شده و طراحی‌شده برای آن سازگار است؛ اما این گرمای بالا باعث می‌شود تا نسبت به کیفیت روغن کمی حساس باشد.

عملکرد ناپایدار موتور تیو فایو (tu5) باعث بروز مشکلاتی در خودرو می‌شود که این مورد یکی از مهمترین معایب موتور تیو فایو (tu5) است.

سیستم توزیع سوخت موتور تیو فایو (tu5) یکی از عوامل بسیار مهمی است که باعث عملکرد ناپایدار موتور تیو فایو (tu5) می‌شود ، با اینکه تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفت که سیستم توزیع سوخت موتور تیو فایو بهبود پیدا کند، با این وجود هنوز هم این موتور در این زمینه دارای ضعف‌هایی می باشد که باعث عملکرد ضعیف موتور tu5 شده است.

سوختن کویل ایگنیشن باعث عملکرد ضعیف موتور تیو فایو می شود ، می توانیم این مورد را یکی از مهمترین معایب استفاده از موتور تی یو فایو بدانیم که هنگامی که دور موتور به چهار هزار دور در دقیقه می‌رسد، این موتور به صورت کامل از کار می افتد که همین عامل باعث می شود تا مشکلات بسیار زیادی برای مصرف کنندگان این موضوع به وجود بیاید. به همین علت است که ما این مورد را در میان مهمترین معایب استفاده از موتور تی یو فایو قرار دهیم.

موتور تیوفایو پژو

آموزش دوره مکانیک خودرو

با توجه به توضیحات موتور تیوفایو که در مطالب بالا برای شما توضیح دادیم ، ممکن است افرادی در تلاش باشند تا در این زمینه ها که خود دارای مهارت و تخصص باشند و از مکانیک خودرو اطلاعات زیادی به دست آورند.

به همین جهت برای کسب مهارت و اطلاعات مفید در زمینه مکانیک خودرو لازم است در مکانی مناسب با آموزش و اساتید عالی و با تجربه و آموزش های عملی شروع به یادگیری نمایید.

با ورود به سایت آموزشگاه دارالفنون ری که آموزشگاهی فنی حرفه ای می باشد با مشاهده ” آموزش مکانیکی خودرو ” می توانید از این دوره اطلاعات کافی به دست آورید و با هزینه بسیار مناسبی و دریافت مدرک معتبر و بین المللی مکانیکی خودرو در این دوره شرکت کنید.

این دوره در دو ” بخش آموزش مکانیک خودرو درجه 2 و آموزش مکانیک خودرو درجه 1 “می باشد که برخی از دروس های این دوره شامل :

 • تعمیر موتور خودروهای دیزل معمولی ( مثل : مینی بوس, اتوبوس )
 • تعمیر موتور خودروهای دوگانه سوز ( بنزینی و گاز سوز )
 • آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک
 • کار با دستگاه دیاگ, عیب یابی و رفع خطاها و کار با دستگاه اسیلسکوپ
 • مبانی مدارات و شناخت کامپیوتر ECU
 • آموزش مبانی مالتی پلکس
 • تعمیر موتور خودرو: ( باز و بسته کردن سر سیلندر, سوپاپ ها, یاتاقان )، فیلرگیری
 • سیستم جرقه: کوئل, شمع, وایر, پلاتین
 • سیستم روغن کاری: اویل پمپ, فیلتر روغن
 • سیستم خنک کاری: رادیات, واترپمپ
 • گیربکس : باز و بست، عیب یابی و رفع عیب گیربکس (جعبه دنده)
 • آموزش دیفرانسیل : باز و بست، عیب یابی و رفع عیب دیفرانسیل
 • باطری : ساختمان باطری، طرز کار باطری های آب اسید و باطری های اتمی، کار با دستگاه هیدرومتر (اسیدسنج)
 • فلزکاری و ابزار اندازه گیری خودرو شامل : تبدیل آچار, فیلر, کولیس و میکرومتر و …
 • سیستم ترمز: ترمزهای کاسه ای, دیسکی, ترمزهای ABS
 • سیستم شاسی: تعمیر و عیب یابی جلوبندی و فرمان خودرو
 • آشنایی با سنسورها و عملگرها, انژکتور و ECU و آشنایی با مالتی پلکس
 • آموزش دستگاه عیب یاب ( دیاگ انژکتور )
 • تعمیر گیربکس اتوماتیک

و بسیاری موارد دیگر که می توانید کامل این دروس ها را در خود سایت آموزشگاه دارالفنون ری مشاهده نمایید همچنین لازم است بدانید این دوره در آموزشگاه فنی و حرفه ای دارالفنون با بهترین امکانات و استفاده از خودروی زنده و استفاده از موتور خودرو های روز همچون TU5 ، EF7 ، L90 ، پراید ، تیبا ،پژو 206 ، پژو 405، پژو پارس، ، سمند و گیر بکس های اتوماتیک و با آموزش برترین اساتید سازمان فنی و حرفه ای برگزار می گردد.

در نتایج مطالب فوق

در مباحثی که توضیح داده شد توانستیم آشنایی زیادی با موتور تیوفایو (tu5) و عملکرد آن بدانیم و با توجه به مزایا و معایبی که این موتور دارا بوده است در ایران از موتور تیوفایو به مدت زیادی است که استفاده می شود و با توجه به این موضوع طرفداران و منتقد کنندگان بسیاری نیز به همراه داشته است.

کسب اطلاعات بیشتر از مکانیک خودرو ( موارد مختلف ) را در آموزشگاه فنی حرفه ای دارالفنون ری با بهترین امکانات تجربه کنید.