ثبت نام

انواع شامپو برای چه نوع موهایی مناسب هستند؟

انواع مختلف شامپو موی سر

جنس مو در افراد مختلف متفاوت بوده و هر یک از انواع آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. به همین دلیل است که انواع شامپو با خاصیت و کارایی های مختلف ایجاد شده اند. در این مطلب می خواهیم در مورد 10 نوع از شامپوهای موی سر با شما صحبت کنیم.

شامپو چیست؟

شامپو نوعی شوینده قلیایی است که چربی را در خود حل می کند و با توجه به ترکیبات موجود در آن به انواع مختلفی تقسیم می شود.

در واقع در گذشته ای نه چندان دور، افراد از صابون برای شستن تمامی بدن خود، من جمله موها استفاده می کردند. صابون های مورد استفاده بیش از حد قلیایی بوده و تعادل پوست سر را به هم زده و زیبایی موها را از آن ها گرفته و به همین ترتیب گزینه های مناسبی نبودند. شامپوهای امروزی به طور کلی به ده دسته تقسیم می شوند. اگر می خواهید موهای سالمی داشته باشید، باید یکی از انواع شامپو را مصرف کنید که برای موهای شما مناسب باشد.

انواع شامپو

10 دسته بندی انواع شامپو کدامند؟

انواع شامپوهای موی سر را می توان به دسته بندی های مختلف زیر تقسیم کرده که در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد هر یک خواهیم پرداخت:

 • شامپو براق کننده
 • شامپو روزمره
 • شامپو حجم دهنده
 • شامپو مخصوص موهای چرب
 • شامپو مناسب مو معمولی
 • شامپو موهای خشک و آسیب دیده
 • شامپو مو رنگی
 • شامپو 2 در 1
 • شامپوهای درمانی
 • شامپو مناسب شناگران

شامپو براق کننده

انواع شامپو براق کننده به منظور از بین بردن محصولات زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند. باید بدانید که این محصولات، یک شامپوی روزمره نیستند و تنها در مواردی که آلودگی زیادی بر روی موی شما وجود دارند، مفید خواهند بود و به دلیل قدرت بالا در سایر موارد می توانند به موهای شما آسیب وارد کنند.

از این شامپوها در شرایطی استفاده می شود، که از ماسک مو های سیلیکونی، واکس های چرب قوی و سایر موارد مشابه استفاده شده باشد.

شوینده روزانه مو

این نوع از انواع شامپوها بر خلاف مدل قبل، می تواند به طور هر روزه مورد استفاده قرار بگیرد. برخی از افراد به واسطه عادت می خواهند که هر روز حمام کنند و اعتقاد دارند بهتر است موهای خود را نیز بشویند. در این دسته از افراد برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مو بهتر است از شامپوهای روزانه که قدرت کمتری دارند و یا انواع شامپو بچه استفاده شود.

شامپوهای حجم دهنده

همانطور که از نام این نوع از شامپوها می توان حدس زد، انواع شامپو حجم دهنده با هدف افزایش حجم کلی مو طراحی و ساخته می شوند. این شوینده های موی سر علاوه بر داشتن قدرت کافی برای پاکسازی موها، خاصیتی دارند که موهای شما را پرپشت تر نشان می دهند.

شامپوهای مخصوص موهای چرب

پوست برخی از افراد چربی بیشتری نسبت به سایر افراد تولید می کند و اگر این وضعیت برای موها به وجود بیاید، دچار مشکلی تحت عنوان موی چرب خواهید شد. به همین دلیل است که توصیه می شود، افرادی که موی سر چرب دارند، حتماً از انواع شامپو مخصوص موهای چرب استفاده نمایند، تا از عواقب ناشی از آن مانند شوره، ریزش مو و خارش پوست سر در امان باشند.

شامپوهای مخصوص موهای معمولی

اکثر افراد موهایی با چربی در حد متعادل دارند. در واقع در این افراد پوست سر، میزانی کافی از سبوم را تولید کرده و به همین دلیل است که این دسته از افراد به یک نوع شامپو با حد متعادلی از قدرت احتیاج خواهید داشت. انواع شامپوهای مناسب موهای معمولی را می توانید در فروشگاه های مختلف و به کرات مشاهده کنید.

شامپو مناسب موهای خشک و آسیب دیده

موهای خشک و آسیب دیده به شما ظاهری نامناسب می بخشد. این شامپوها قدرت کمتری نسبت به سایر شامپوها داشته و علاوه بر تمیز نگهداشتن شامپوها، از آسیب دیدن مجدد آنها جلوگیری می نمایند.

شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده

از نظر سورفاکتانت،  تقریباً انواع شامپو موهای رنگ شده امروزه به طور انحصاری بدون سولفات هستند. این انواع شامپو ملایم هستند و از موهای آسیب دیده خشک به خوبی مراقبت می کنند. برخی از این شامپو ها دارای تقویت کننده رنگ هستند که به احیای رنگ ها کمک می کند. بسیاری از انواع این شامپوها از مو در برابر اشعه ماوراء بنفش و آنتی اکسیدان ها محافظت می کنند.

شامپوهای دو در یک

شامپوهای دو در یک به طور همزمان شامل نرم کننده ها و شوینده ها هستند. انواع این شامپوها به منظور تمیز کردن و نرم کردن موها مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع شامپو درمانی

شامپوهای مختلف درمانی با هدف های متنوعی طراحی می شوند. این دسته از شامپوها با انواع مختلفی داشته و به منظور درمان مشکلات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

این دسته از شامپوها شامل موارد زیر هستند:

 • شامپوهای مورد اسفاده برای ریزش مو
 • شامپوهای مورد استفاده برای جلوگیری از شوره مو
 • شامپوهای درمان خارش پوست سر

این موارد تنها برخی از انواع شامپو درمانی برای مشکلات پوست و مو هستند.

شامپو مخصوص شناگران

همانطور که از نام این شامپوها می توان حدس زد، این دسته از شامپوها برای افرادی مناسب است که قصد دارند پس از خروج از استخر قصد دارند موهای خود را بشویند. ساختار شیمیایی این نوع شامپو به گونه ای است که با کلر موجود در آب استخر مقابله کرده و از آسیب رسیدن به موهای شما جلوگیری می نماید.

نتیجه گیری:

اگر می خواهید موهایی زیبا و سالم داشته باشید، باید پیش از هر چیزی جنس موهای خود و نیازهای آن را بشناسید. پس از آن می توانید با بررسی انواع شامپو مخصوص موی سر، بهترین را برای خود انتخاب کرده و به واسطه استفاده از آن به این مهم دست پیدا کند.

علاوه بر این داشتن اطلاعات در این مورد برای هنرجویان دوره های آموزش آرایشگری مردانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل توصیه می کنیم که به این امر توجه ویژه ای داشته باشید.

منبع: http://hairmomentum.com/shampoo-categories/

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *