ثبت نام

انواع شانه و برس آرایشگری

انواع برس موی سر

یکی از اصلی ترین ابزارهایی که هر آرایشگری با آن ها سر و کار دارد، انواع شانه و برس های آرایشگری هستند. علاوه بر این، انتخاب یک برس مناسب، می تواند برای شما در زندگی شخصی نیز نوعی راحتی به همراه داشته باشد و کمک کند که راحت تر موهای خود را سشوار بکشید.

انواع برس

اگر بخواهید یک برس یا شانه مناسب برای موهای خود پیدا کنید، با گزینه های متنوع بسیاری مواجه می شوید. این انواع برس شامل موارد زیر هستند:

 • برس های تخت و پهن
 • برس های گرد
 • برس های حرارتی
 • برس های سفت
 • سایر برس ها

علاوه بر این، انواع برس ها را می توان از نظر جنس مواد اولیه نیز در یکی از دسته بندی های زیر قرار داد:

 • موی حیوانات
 • مواد مصنوعی
 • فلز
 • چوب

این مطلب می تواند برای افراد شرکت کننده در دوره های آموزش آرایشگری مردانه و سایر افراد مفید باشد.

انواع برس

جنس مواد سازنده انواع برس

مهمترین و تاثیرگذارترین ویژگی انواع برس و شانه، جنس مواد سازنده آن ها است. دانه های شانه و برس باید به اندازه کافی محکم باشند که بتوانند موها را حالت دهند و روغن طبیعی مو را پخش نمایند و در عین حال نباید بیش از حد سفت باشند، تا از آسیب به پوست سر و موها جلوگیری شود. البته نباید فراموش کرد که جنس موها نیز در این امر تاثیرگذار است و هرچه موهای فرد نازکتر باشد، می توان به برس های ملایم و نرم تر نیز تکیه کرد.

موی حیوانات

یکی از مواد اولیه مرسوم برای ساخت انواع برس های طبیعی، موی حیوانات است که در این میان، موی گراز و موی اسب بیشترین سهم را دارند. استفاده از برس ساخته شده از موی طبیعی برای افرادی با موی سر نازک مناسب است. از ویژگی های این برس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم آسیب به مو
 • قدرت مناسب در پخش کردن چربی طبیعی موی سر
 • انعطاف پذیری بالا

با این وجود این نوع برس معایبی را نیز به همراه دارد. برای مثال نمی توانید از این برس ها برای شانه زدن موهای ضخیم استفاده کنید. علاوه بر این این برس ها را نباید بر روی موی خیس استفاده کنید. ضمناً این برس ها قیمت نسبتاً بیشتری نیز دارند.

برس های پلاستیکی

برس هایی با دندانه های پلاستیکی، به واسطه ضخامت بیشتر دندانه ها، می توانند عملکرد بهتری در زمان کار بر روی موهای ضخیم و ضمخت داشته باشند.

علاوه بر این استفاده از این برس ها در زمان سشوار کشیدن موهای فر، به دلیل عدم داغ شدن در طولانی مدت می تواند بازدهی بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

برس فلزی

استفاده از این برس ها در زمان کار بر روی موهای نازک توصیه نمی شود. دندانه های فلزی این دسته از محصولات در اثر قرار گرفتن در برابر حرارت بیش از حد داغ شده و به همین دلیل، به هیچ عنوان توصیه نمی شود در زمان استفاده از سشوار آن ها را به کار ببرید.

برخی از انواع این شانه های مو فلزی در نوک دندانه های خود، یک محافظ لاستیکی دارند، که از آسیب به پوست و مو جلوگیری می کند.

برس چوبی

این دسته از برس های مو، برای موهای کم حجم و ظریف مناسب هستند. لازم به ذکر است که افراد دارای موهای مجعد کم پشت، باید به این دسته از شانه های مو به چشم بهترین گزینه های ممکن نگاه کنند. این دسته از محصولات دارای دندانه هایی کم تراکم با فواصل زیاد هستند و برای مدل دادن به موها، گزینه مناسبی محسوب نمی شوند.

مواد اولیه برس ها

انواع برس از نظر شکل و اندازی

اندازه و شکل برس ها به طور مستقیم در نحوه استفاده و نوع کاربرد آن ها تاثیرگذار است. برای مثال برس های کوچک برای حالت دادن به موهای شما در طی سفر مناسب هستند، زیرا فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. این درحالی است که یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در زمان انتخاب، نحوه عملکرد در زمان حالت دادن به موها است. برای مثال شانه گرد می تواند، به شما در صاف کردن موها در زمان سشوار کشی کمک کند.

برس های پهن

برس های پهن یا برس های پدالی برای انواع موها مناسب است و از جنس های مختلفی همچون رشته های موی طبیعی حیوانات و همچنین دندانه های پلاستیکی ساخته می شوند.

برس های گرد

برس های گرد برای صاف کردن مو، گزینه بسیار مناسبی هستند. انواع ساخته شده از چوب و مواد طبیعی این نوع از این وسیله، برای حجم و حالت دادن به موها مناسب هستند. این در حالی است که انواع فلزی این کالا برای استفاده بر روی موهای خیس مناسب تر هستند.

برس های حرارتی

برس های حرارتی به صورت یک مجموعه یک پارچه از خشک کننده و حالت دهنده مو کار می کنند. با استفاده از این وسیله می توانید در حین خشک کردن و حالت دادن، موها را صاف کنید.

برس های سفت

این دسته که در جنس های مختلفی یافت می شوند، از جنس های مختلفی ساخته شده و با هدف استفاده بر روی انواع موها در حالت خشک بودن طراحی شده است. این دسته از کالاها معمولاً یک بدن ظریف و یک سری باریک دارند.

انواع دیگر برس

انواع بسیار دیگری از برس ها وجود دارند که با توجه به ظاهر و جنس سازنده با هدف های مختلفی تهیه شده و مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به نوع مو و دلیل استفاده، این کالاها می توانند برای یک فرد مناسب باشند و برای دیگری چندان مناسب نباشند. به همین علت است که برای تسلط یافتن به نحوه استفاده هرکدام از آن ها باید علاوه بر شرکت در دوره آرایشگری مردانه به کسب تجربه نیز بپردازید.

انواع شانه مو

انواع شانه مو

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده برای حالت دادن به موها، شانه های مو هستند. انواع شانه ها را با توجه به شکل ظاهری می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

 • شانه تخت
  • دانه درشت
  • دانه ریز
 • شانه دم باریک
 • شانه های پوش یا حجم دهی
 • شانه های جیبی

شانه های تخت

همانطور که از نام این نوع شانه ها می توان حدس زد، این دسته از محصولات بر خلاف انواع برس ها، فاقد حجم بوده و مسطح هستند.

البته خود این محصولات را نیز می توان به دو دسته شانه های دندانه ریز و دندانه درشت تقسیم کرد که انواع دانه ریز برای موهای کم پشت و انواع دانه درشت برای موهای پر حجم مناسب می باشند.

شانه دم باریک

مانند شانه های تخت، این دسته از شانه ها نیز بر خلاف برس ها، فاقد حجم بوده و تخت می باشند. این دسته از شانه ها یک دم نازک و کشیده دارند، که از آن برای تقسیم کردن موها استفاده می شود.

شانه های حجم دهنده

این دسته از شانه ها برای افزایش حجم مو، در زمان حالت دادن مورد استفاده قرار می گیرد.

شانه های جیبی

شانه های جیبی با هدف امکان حمل راحت، در سایز های کوچک ساخته می شوند. این دسته از محصولات شامل شانه های تا شونده، شانه های کوچک و همچنین انواع برس مو جیبی هستند. از این دسته از محصولات بیشتر برای شانه زدن موی صورت استفاده می شود.

منبع

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *