ثبت نام

شغل جلوبندی سازی؛ مزایا، معایب و هر آنچه پیش از ورود به شغل جلوبندی ماشین بدانید!

شغل جلوبندی سازی خودرو

یکی از پر طرفدار ترین و پر درآمدترین شغل‌های حوزه تعمیرات خودرو شغل جلوبندی سازی ماشین است؛ ممکن است به تازگی به شما پیشنهاد شده باشد برای ورود به بازار کار این شغل که شامل خدماتی همچون تعمیرات کمک فنرها، سگ دست، پلوس و سایر اجزای سیستم تعلیق خودرو است را یاد بگیرید.
اگر می‌خواهید پیش از ورود خود یا فرزندتان به این شغل از مزایا، معایب، درآمد و بازار کار آن مطلع شوید به شما توصیه می‌کنیم این مطب را تا انتها مطالعه کنید.

ضمنا ما در صفحه آموزش جلوبندی ماشین چند ویدئوی مفید در رابطه با این شغل منتشر کرده‌ایم که دیدن آنها نیز می‌تواند مفید باشد.

شغل جلوبندی سازی چیست و شامل چه خدماتی می‌شود؟

شغل جلوبندی(کار جلوبندی سازی)؛ به انجام مجموعه‌ای از  خدمات عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات بخش جلویی ماشین گفته می‌شود. این قطعات می‌توانند شامل:فرمان، میل فرمان، فنر، کمک فنرها،  میل تعادل، سگ دست، بوش، سیبک و رام اشاره کرد.

خدمات شغل جلوبندی سازی
افرادی که در شغل جلوبندی سازی خودرو مشغول هستند می‌توانند خدماتی مانند: عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعاتی مانند فرمان و میل فرمان را انجام دهند.

وجود مشکل در جلوبندی سبب عدم کارکرد صحیح، عدم تعادل و ایجاد ارتعاشات شده و تعمیرات آن الزامی است. بنابراین می‌توان گفت شغل جلوبندی سازی ماشین علاوه بر این که می‌تواند بازار کار مناسبی داشته باشد، به دلیل  افزایش تولید روزانه خودرو این بازار روز به روز پر رونق تر خواهد شد.

مزایا و معایب اصلی کار جلوبندی سازی ماشین شامل چه مواردی است؟

ویژگی‌های خوب شغل جلوبندی به نحو‌ی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، داشتن مزایای این شغل سبب شده بسیاری از افرادی که حتی علاقه نسبی به کار تعمیرات دارند بخواهند وارد بازار کار جلوبندی ماشین شوند. اما این شغل خوب دارای معایبی هم نیز است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

مزایای شغل جلوبندی سازی

حال در این قسمت از متن به این اشاره می‌کنیم چرا افراد زیادی تمایل دارند وارد بازار کار شغل جلوبندی سازی خودرو شوند؟ آیا مزیت‌هایی که در این شغل وجود دارد بیش از معایب آن است؟ به صورت کلی این شغل دارای ویژگی‌های خوبی بوده که در ادامه آنها ها را  شرح می دهیم:

  • معمولا هر خودرویی پس از مدت چندین سال از تولید ، نیاز به تعمیر دارد. بنابراین با توجه به افزایش چشمگیر تولید خودرو مشاغلی که در حوزه تعمیرات و جلوبندی ماشین فعالیت دارند از بازار کار خوبی برخوردار خواهند شد.
  • در تصادفات جاده‌ای معمولا اولین قسمتی از خودرو که دچار آسیب می‌شود، بخش جلویی آن می‌باشد که مربوط به جلوبندی است.
  • به دلیل اهمیت قسمت جلوبندی خودرو، در صورت نیاز به تعمیرات نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، بنابراین تقاضا برای درخواشت مربوط به جلوبندی بسیار است.
  • برای ورود به این شغل نیاز به مدرک دانشگاهی یا تحصیلی خاصی نیست.
  • در همه استان‌ها و سراسر کشور شغل جلوبندی میزان تقاضای بالایی برای کار دارد.

معایب شغل جلوبندی سازی

گرچه این شغل دارای ویژگی‌های مثبتی بود که در بالا به آن اشاره شد، اما دارای معایب‌های هم می‌باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • شغل جلوبندی سازی یکی از مشاغل مربوط به کار فنی بوده از این رو باید در این حوزه کارها را به صورت عملی و نه به صورت صرفا تئوری یاد بگیرید.
  • در این شغل مدام با روغن و قطعات ماشین سرو کار دارید از این رو همیشه باید لباس کار به تن داشته باشید.
  • شغل جلوبندی سازی جزو مشاغلی است که نیاز به حرکت فیزیکی دارد بنابراین برای افرادی که علاقمند به پشت میز نشینی دارند مناسب نیست.

مقایسه مزایا و معایب شغل جلوبندی سازی

تا اینجای کار ما به انواع معایب یا مزایایی که در این شغل وجود دارد اشاره کرده‌ایم. تصمیم گرفتیم برای درک بهتر مطالب موارد را در یک جدول قرار دهیم:

مزایای شغل جلوبندی سازیمعایب شغل جلوبندی سازی
میزان تقاضای زیاد و وجود بازار کار مناسبیادگیری به صورت عملی
عدم چشم پوشی تعمیر قسمت جلوبندی خودروروغنی شدن لباس و نیاز به پوشیدن لباس کار
عدم نیاز به مدرک دانشگاهیسختی فیزیکی
داشتن تقاضا در همه شهر‌های کشور 
advantages and disadvantages of the car fronting job
شغل جلوبندی سازی ماشین از مزیت های بسیاری مانند بازار کار مناسب و یادگیری سریع برخوردار است مزیت های این شغل نسبت به معایب آن بسیار کمتر است.

با توجه به مطالب گفته شده این که بخواهید وارد شغل جلوبندی سازی خودرو شوید کاملا بستگی به میزان علاقه و استعداد شما دارد چرا که برخی از افراد نمی‌توانند خود را با شرایطی که در این شغل موجود است وقف دهند.

درآمد کار جلوبندی سازی ماشین چقدر است؟

خوب است کمی هم در مورد میزان درآمد شغل جلوبندی صحبت کنیم؛ البته نسخه کاملتر تحلیل و بررسی میزان حقوق و دستمزد این حرفه در مطلب درآمد جلوبندی سازی قابل مشاهده است. گرچه عوامل بسیاری مانند محل مغازه، داشتن مهارت و … در رشد و افزایش میزان درآمد بسیار موثر هستند اما هدف ما از نوشتن این بخش از متن این است که بیان کنیم آیا درآمد این کار در حد مناسب و قابل قبولی است؟ در جدول زیر به درآمد حاصل از این کار در ایران و کشورهای دیگر پرداخته‌ایم:

نام کشورمیزان درآمد ماهیانه
ایران20 تا 100 میلیون تومان
آلمان5000 یورو
آمریکا20.000 دلار
استرالیا4000 – 8000 دلار
کانادا6000 – 9000 دلار

در جدول بالا میزان حقوق به صورت حدودی درج شده است به عنوان مثال اگر شما بتوانید جلوبندی ماشین‌های خارجی را هم انجام دهید درآمد شما ماهی چند برابر خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری از  درآمد حاصل از این کار دریافت نمایید، ما در صفحه درآمد شغل جلوبندی دقیقا به موارد به همراه جزئیات آن پرداخته‌ایم.

چرا بازار کار شغل جلوبندی سازی در ایران بسیار خوب است؟

بسیاری از افرادی که می‌خواهند وارد بازار کار مربوط به تعمیرات جلوبندی یا خودرو شوند می‌پرسند میزان درآمد این شغل به چه صورت است؟
بازار کار شغل جلوبندی در ایران؛ یکی از مهم ترین عوامل بسیار مهم ورود افراد به این رشته است، وجود خودروهای فرسوده، عدم نگاه داری درست از خودروها و آسیب پذیر بودن قسمت جلویی خودرو … سبب شده است قطعاتی مانند اکسل، فنر، دستگاه تعلیق که در قسمت جلویی خودرو بوده نیاز به تعمیر داشته باشند. حقوق یک تعمیرکار حاصل دستمزد عیب یابی و تعمیر هر کدام از این قطعات است.

بهترین روش ورود به شغل جلوبندی سازی کدام است؟

شاید شما هم پس از مطالعه از مزیت ها و میزان درآمد این شغل مانند بسیاری از افراد دیگر بخواهید وارد بازار کار جلوبندی شوید. گرچه روش های متفاوتی برای یادگیری و در نهایت ورود به بازار کار جلوبندی سازی خودرو وجود دارد اما برای کسانی که می خواهند همه مهارت ها را در مدت زمان کوتاهی کسب کنند انتخاب یک روش درست بسیار مهم است.

اما چطور می توان این مهارت ها را کسب کرد؟ بسیاری از افراد جهت یادگیری و ورود به شغل جلوبندی سازی ترجیح می دهند به عنوان یک شاگرد یا وردست کنار یک استادکار ماهر شروع به کار کنند، در این روش گرچه همه موارد به صورت تجربی انجام می شود اما معمولا تا زمانی که فرد بتواند همه مهارت های مورد نیاز مربوط به عیب یابی؛ تعویض قطعات و .. را کسب کند حداقل دو سال طول می کشد آن هم در صورتی که صاحب کار شما یک معلم خوبی باشد.

همچنین می توان از طریق تحصیلات در رشته مرتبط مانند مکانیکی تا حدودی مهارت های مورد نیاز را کسب کرد اما این روش هم طولانی است و هم این که مباحث بیشتر به صورت تئوری آموزش داده می شوند که مناسب نیست.

بهترین روش شرکت در کلاسهای فنی حرفی‌ای و ثبت نام در آموزشگاه‌ها است، در این روش شما می‌توانید مهارت‌های مربوط به شغل جلوبندی را هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری یاد بگیرید و همچنین فن و حرفه لازم با هزینه ای بسیار مناسب و در مدت چند ماهه به شما آموزش داده می شود.

شغل جلوبندی سازی خودرو؛ یکی از مشاغل پردرآمد و راحت در حوزه مکانیکی خودرو است. در این شغل فرد تعمیرکار خدماتی مانند عیب یابی، تعویض و تعمیر قطعاتی مانند سگ دست، سیستم تعلیق، فنر … که مربوط به جلوبندی خودرو است را انجام می‌دهد. یکی از راحت ترین و سریع ترین روش‌های ورود به بازار کار جلوبندی سازی، شرکت در کلاسهای آموزشگاه فنی و حرفه ای  می باشد.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
آموزش فوتوشاپ فنی حرفه ای

فتوشاپ چیست و چه کاربردهایی دارد

انرژی تجدید پذیر خورشیدی

نرم افزارهای طراحی سیستم های برق خورشیدی

کیبورد

کلید های میانبر در اکسل

آموزش ورد یکی از سر فصل های دوره کلاس آموزش ICDL فنی حرفه ای است

ورد چیست؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *