استابلایزر یا ترانس اتوماتیک چیست؟

انواع یو پی اس

عمده ترین عامل خرابی لوازم برقی، نویزها، نوسانات، قطع و وصل ناگهانی، کم و زیاد شدن ولتاژ میباشد.

ترانس اتوماتیک هم در مدارات ساختمانی و هم در سطوح صنعتی کاربرد دارد و در دوره های آموزش برق صنعتی و هم آموزش برق ساختمان به هنرجویان معرفی می شود.

استابلایزر یا ترانس اتوماتیک چیست؟

استابلایزر ها جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق تکفاز یا سه فاز برای محافظت از کلیه لوازم برقی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. از استابلایزر برای تثبیت کننده ولتاژ می توان در مصارف خانگی هم استفاده کرد.

استابلایزر افزایش یا کاهش ولتاژ ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ ۲۲۰ یا ۳۸۰ ولت ثابت با تلرانس ۱ درصد به صورت پیوسته و خطی ارایه میدهد .

انواع ترانس اتوماتیک

ترانس های اتوماتیک انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر می شود:

  • استابلایزر خانگی
  • استابلایزر اداری
  • استابلایزر تکفاز
  • استابلایزر سه فاز
  • استابلایزر صنعتی

انواع استابلایزر یا ترانس اتوماتیک

مزیت استابلایزر یا ترانس اتوماتیک نسبت به محافظ

محافظ های برق، ولتاژ خروجی را بدون هیچ تغییری نسبت به ولتاژ ورودی پس میدهد و در هنگام کاهش یا افزایش شدید ولتاژ، خروجی را قطع میکنند. اما استابلایزرها همیشه به طور مداوم ولتاژ ثابتی را در خروجی میدهد و در صورت کاهش یا افزایش شدید ولتاژ ورودی هم ولتاژ خروجی ثابت است و قطع نمیشود.

تفاوت استابلایزر و یو پی اس

هر دو تثبیت کننده ولتاژ جهت حذف نوسان و نویز برق هستند و برقی یکنواخت به مصرف کننده ارسال می‌کنند. اما تنها تفاوت آن‌ها در این است که یو پی اس دارای باتری برای زمان خاموشی و نبود برق است و در هنگام خاموشی به مدت مشخصی برق را برای مصرف کننده ها تامین میکند. یو پی اس برای جاهایی که خاموشی زیانبار است بیشتر استفاده میشود اما با توجه به کم بودن خاموشی برق شهری ، برای جاهایی که خاموشی کوتاه مدت زیاد مهم نیست استفاده از استابلایزر به صرفه تر است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
لینک کوتاه :
داود	ترکمان پری
داود ترکمان پری

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه
icon-angle icon-bars icon-times