درآمد مکانیک خودرو؛ در سال 1401 در تهران و سایر شهرها

درآمد مکانیک خودرو؛ در سال 1401 در تهران و سایر شهرها

اگر قصد ورودی به دنیای شغل جذاب مکانیکی را داشته باشید، به احتمال زیاد اطلاع از میزان درآمد مکانیک خودرو برای شما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
در این مطلب به بررسی میزان درآمد مکانیکی در تهران، سایر شهرها و حتی سایر نقاط دنیا خواهیم پرداخت.
این مطلب شامل درآمد تعمیرات ماشین های خارجی، ماشین های ایرانی و ماشین های سبک و سنگین خواهد بود.

اگر قصد شرکت در دوره آموزش مکانیک خودرو را داشته و می خواهید پیش از ثبت نام از درآمد آینده خود مطلع شوید با ما همراه باشید، اما اگر به طور مختصر می خواهید از این امر اطلاع پیدا کنید باید بگویم که حقوق شاگرد مکانیک 4 میلیون تومان و درامد یک مکانیک ماشین های خارجی بیش از 50 میلیون تومان در ماه خواهد بود.

عوامل تاثیر گذار بر در امد مکانیکی
عوامل تاثیر گذار بر در امد مکانیکی

چه عواملی بر درآمد مکانیکی در ایران تاثیرگذار است؟

فاکتورهای مختلف بسیاری وجود دارد که می تواند بر میزان درآمد مکانیک خودرو تاثیر گذار باشد. برای مثال میزان درآمد یک مکانیک خودرو در تهران قطعاً بیشتر از درآمد یک فرد با تخصص مشابه در شهری کم جمعت تر خواهد بود. برخی از عوامل تاثیر گذار بر میزان درآمد این شغل شامل موارد زیر هستند:

 • شهری که تعمیرگاه خودرو خود را در آن افتتاح می کنید.
  • وضعیت تردد و سطح درآمد منطقه ای که در آن فعالیت دارد.
 • وضعیت رقابتی بازار تعمیرکاران خودرو در آن منطقه
 • سطح مهارت و تجربه شما در زمینه مکانیک خودرو
 • میزان تخصصی بودن و ریسک خدمتی که ارائه می دهید.
 • میزان ساعاتی که خدمات ارائه می دهید.
 • توانایی خرید لوازم یدکی با قیمت مناسب تر
 • کارفرما یا کارمند بودن در تعمیرگاه خودرو
 • نوع خودروهایی که تعمیر می کنید

قطعاً عوامل بسیار زیادی در میزان دستمزد یک تعمیرکار پنجه طلا تاثیر گذار است. هرچه تخصص شما در زمینه تعمیرات خودروهای خارجی یا قطعات پیچیده بیشتر باشد، می توانید به عنوان یک تعمیرکار خودرو درآمد بیشتری داشته باشید. البته نباید فراموش کرد که به دلیل جمعیت بیشتر، همیشه درآمد مکانیک خودرو در تهران به عنوان پایتخت ایران از سایر شهرها بیشتر خواهد بود.

شهری که تعمیرگاه خودرو خود را در آن مستقر می کنید:

یکی از عوامل تاثیرگذار بر میزان درآمد یک تعمیرگاه خودرو، شهری است که در آن فعالیت می کنید.
دو عامل اصلی که از شهر محل فعالیت تبعیت می کنند، شامل موارد زیر هستند:

 • جمعیت شهر
 • وضعیت رفاهی مردم آن شهر

هرچه جمعیت یک شهر بیشتر باشد، تعداد خودروهای مورد استفاده در آن نیز بیشتر است. به همین دلیل است که برای مثال درآمد مکانیکی در تهران بسیار بیشتر از شهری مانند دامغان با 40 هزار نفر جمعیت است.

ضمناً هرچه سطح رفاهی شهری که در آن فعالیت می کنید بالاتر باشد، احتمالاً استفاده از خودروهای خارجی و لوکس در آن بیشتر خواهد بود که دستمزد تعمیرات آن ها نیز بالاتر است؛ البته شما برای تعمیرات این خودروها باید بتوانید یک مکانیک ماهر باشد.
ممکن است خواندن مطلب چگونه مکانیک خودرو ماهر و حرفه ای شویم، شما را در این راه یاری کند.

تعمیرکار اتومبیل

وضعیت رقابتی بازار تعمیرات خودرو در نزدیک تعمیرگاه شما

اگر در منطقه ای فعالیت کنید که تعداد زیادی تعمیرگاه خودرو در آن وجود داشته باشد، احتمالاً مجبور به ارائه خدمات با قیمت های رقابتی خواهید بود.
بدیهی است که چنین شرایطی بر درآمد نهایی شما به عنوان یک مکاینک خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

البته نمی توان همیشه وجود تعداد زیادی مغازه مکانیکی را نشانه ای بد برای یک تعمیرکار دانست، زیرا وجود این تعمیرگاه ها نشان از تقاضای بالا در آن منطقه خواهد داشت و کافی است شما یک خدمات تخصصی و متفاوت را ارائه دهید.
برای مثال اگر شما در دوره آموزش تعمیرات هیوندا و کیا شرکت کرده باشید، می توانید یک منطقه تمرکزی که هیچ فردی در آنجا خدمات تعمیرات ماشین خارجی را ارائه نمی دهد انتخاب کنید.
فراموش نکنید که در آمد مکانیک ماشین خارجی به مراتب بیشتر از تعمیرکاران خودروهای داخلی خواهد بود.

سطح مهارت و تجربه شما در زمینه مکانیک خودرو

برخی از خرابی های خودرو را نمی توان به دست هر تعمیرکاری سپرد و تعمیرکاران کم تجربه از پس رفع این ایرادها بر نخواهند آمد. درست در چنین وضعیتی است که اثر تجربه بر میزان درآمد یک مکانیک خودرو مشخص خواهد شد.
اگر می‌خواهید به چنین تچربه ای دست پیدا کنید، باید بهترین راه ممکن را برای یادگیری انتخاب کنید.
زمان نباید فاکتور زمان را برای این مساله نادیده بگیرید. توصیه می کنیم با مطالعه مطلب مدت یادگیری مکانیک خودرو، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

میزان تخصصی بود و ریسک خدماتی که ارائه می دهید

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر درآمد شما به عنوان یک مکانیک خودرو، میزان ریسکی است که آن کار برای شما به همراه داشته باشد. برای مثال اگر شما به تعمیر خودروهای خارجی مشغول باشید، طبیعتاً احتمال ضرر و زیان شما نیز در صورت اشتباه بیشتر خواهد بود.
به همین دلیل است که درآمد تعمیرکار ماشین های خارجی از خودروهای داخلی بیشتر خواهد بود.

ساعات ارائه خدمات در زمینه تعمیرات خودرو

تصور کنید که دو تعمیرگاه با وضعیت و شرایط یکسان وجود دارند که یکی از آن ها تنها 2 ساعت در روز به فعالیت می پردازد اما تعمیرگاه دیگر، بیش از 6 ساعت در روز فعال است.
بدیهی است که این تعمیرگاه دوم نسبت به تعمیرگاه مکانیکی اول، درآمد بیشتر داشته باشد.

توانایی خرید لوازم یدکی با قیمت مناسب

یکی از منابع درآمدی برای تعمیرکاران خودروهای سواری، سودی است که می توانند روی قیمت قطعات یدکی داشته باشند. برای مثال اگر شما بتوانید به صورت مستقیم با شرکت های ارائه دهنده لوازم یدکی در ارتباط باشید و قطعه یدکی خودرو را با قیمت پایین تر از عرف بازار خریداری کنید، می توانید مقداری درآمد نیز روی سود حاصل از فروش لوازم یدکی به مشتریان خود داشته باشید که کاملاً نیز عادلانه و منطقی است.

کارفرما یا کارمند بودن در تعمیرگاه خودرو

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار بر درآمد شما به عنوان یک مکانیک خودرو، فعالیت به عنوان کارمند و یا مالکیت در یک مغازه مکانیکی است.
بدیهی است که اگر شما مالک مغازه مکانیکی باشید، سود بیشتری از خدمات ارائه شده نسیبتان خواهد شد.

میزان درآمد مکانیک خودرو در ایران چقدر است؟

در صورتی که شما به عنوان مکانیک خودرو در شرکت های خودرو سازی یا تعمیرگاه های بزرگ و کوچک خودرو کار کنید، حداقل ميزان حقوق شاغلين بر اساس مصوبات شوراي عالي در چارچوب ماده 41 قانون كار که هر ساله تعيين مي گردد شروع می شود كه در صورت رضايت كارفرما تا دو الی سه برابر پایه وزارت کار قابل افزايش خواهد بود. اما در صورتی که شما به صورت مستقل و برای خودتان کار می کنید خیابانی که تعمیرگاه (مغازه) شما در آن قرار دارد و مقدار رفت و آمد ماشین در آن، بزرگی و کوچکی مغازه (محل تعمیرگاه) و مجهز بودن آن به تجهیزات مدرن و به روز، دوری و نزدیکی سایر تعمیرگاه ها و اینکه تعمیرگاه شما در بورس تعمیرگاه های خودرو قرار دارید یا خیر.

براساس تحقیق محیطی انجام شده توسط نگارنده مبلغ در آمد تعمیرکاران  مکانیک خودرو بین 3 الی 7 برابر حداقل حقوق اداره کار و در برخی شرایط بیشتر از این مقدار نیز می باشد. مثلا تعرفه و اجرت تعمیر مکانیک خودرو طبق  نرخ نامه  مورخ 01/15/ 1400اتحادیه  صنف تعمیر کاران مکانیک خودرو در  تهران برای خودرو های پژو پارس ، پژو 405 ، سمند در سال 1400 به شرح زیر است.

 1. تعمیر کامل موتور شامل (پیاده و سوار کردن موتور و گیربکس ) 1.500.000 تومان
 2. تعمیر، باز و بست گیر بکس 500.000 تومان
 3. تعویض لنت جلو 75.000 تومان
 4. تعویض لنت عقب 100.000 تومان
 5. تعمیر و باز و بست پمپ ترمز 100.000 تومان
 6. تعویض پمپ هیدرولیک 90.000 تومان
 7. تعویض کارتل و اویل پمپ  روغن 200.000 تومان

اگر شما در روز 6 مشتری داشته باشید و به طور متوسط از هر نفر 100.000 تومان حق الزحمه بگیرید درآمد ناخالص مغازه باطری سازی در روز 600.000 تومان و در ماه (26 روز کاری) 15 میلیون و 600 هزار تومان خواهد شد. که پس از کسر هزینه های استهلاک، تجهیزات، اجاره به طور خالص 10.5 میلیون تومان برای شما خواهد ماند (بر اساس نرخ نامه سال 1400).

البته سه اصل مهم مهارت، انصاف و اخلاق شخص تعمیرکار خودرو سه اصل مهم در در افزایش میزان در آمد باشد و اهمیت زیادی دارد.

درآمد تعمیرکار ماشین های خارجی
تعمیر ماشین های خارجی پر درآمدتر از تعمیرات خودروهای داخلی است.

میزان درآمد مکانیک خودرو در سایر کشورها

از آنجا که بسیاری از افراد با هدف دریافت مدرک فنی و حرفه ای بین المللی که در این لینک بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است، در کلاس های اتومکانیک شرکت می کنند، ممکن است اطلاع از درآمد مکانیکی در کشورهای مهاجر پذیری مانند کانادا و آلمان نیز برای برخی از شما عزیزان مهم باشد.

میزان درآمد مکانیک خودرو در کانادا چقدر است؟

به استناد این مطلب میزان متوسط درآمد یک تعمیرگاه مکانیکی در کانادا حدود 56 هزار دلار است. البته حداقل و حداکثر این عدد 50 و 87 هزار دلار در ماه است.

میزان درآمد مکانیکی در آلمان

به استناد این وب سایت میزان درآمد یک تعمیرکار اتومبیل حدوداً ساعتی 18 یورو است. این در حالی است که درآمد تعمیرکار مکانیکی در یک سال حدوداً 38 هزار دلار خواهد بود.

تعمیرکار ماشین های سنگین
به صورت معمول درآمد تعمیرکار ماشین های سنگین 3 تا 4 برابر تعمیرکار ماشین های سواری است.

میزان درآمد تعمیرات مکانیک ماشین سنگین چقدر است؟

درآمد یک مکانیک ماشین سنگین به مراتب بیشتر از درآمد تعمیرات خودروهای سواری است. فراموش نکنید که ماشین های باری و سنگین، ساختار متفاوت و پیچیده ای در قیاس با خودروهای سواری دارند و به همین دلیل است که در دوره جداگانه تحت عنوان آموزش تعمیرات خودروهای تجاری یا آموزش تعمیر ماشین سنگین به افراد تدریس می شوند.

طی یک تخمین حدودی می توان درآمد یک تعمیرکار حرفه ای ماشین سنگین را 4 الی 5 برابر بیشتر از یک تعمیرکار خودرو سواری در نظر گرفت.

چه طور می توان از طریق فعالیت به عنوان یک تعمیرکار درآمد بیشتر کسب کرد؟

اگر قصد ورود به حوزه کاری تعمیرات خودرو را دارید، توصیه می کنیم با استفاده از مشاوره های پیش از ثبت نام در کلاس های اتومکانیک، از میزان درآمد مکانیک خودرو به صورت تقریبی مطلع شوید، تا با خاطری آسوده تر به ثبت نام در این کلاس ها بپردازید.
فراموش نکنید که دستیابی به چنین درامدهایی در گرو صرف زمان کافی برای یادگیری شغل مکانیکی خودرو است.

برچسب ها:
لینک کوتاه :
فرهاد	غلامی
فرهاد غلامی

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه