مدرک بین المللی چیست و چگونه می توان دریافت کرد ؟

مدرک بین المللی چیست و چگونه می توان دریافت کرد ؟

بسیاری از افراد تلاش می کنند که با دریافت مدرک بین المللی فنی حرفه ای و با توجه به اثبات توانایی حرفه ای و شغلی به یک کشور صنعتی یا توسعه یافته مهاجرت کنند. در این مطلب کوشیده ایم تمام زیر و بم این قضیه را تشریح کنیم، تا به تمامی پرسش های شما در این زمینه پاسخ داده شود.

برای مشاهده لیست دوره های فنی حرفه ای دارالفنون، بررسی جزئیات، دریافت راهنمایی و یا ثبت نام روی واژه دوره های فنی و حرفه ای کلیک کنید؛ ضمناً جهت دریافت مدارک کامپیوتر، می توانید به صفحه مدرک بین المللی کامپیوتر مراجعه کنید.

مدرک بین المللی چیست؟

مدرک مهارتی بین المللی به این معناست، سازمانی که این مدرک را صادر کرده دارای اعتبار جهانی و بین المللی می باشد و متقاضیان می‌توانند جهت قوی کردن رزومه کاری خود برای مهاجرت در زمینه تخصص کاری برای کشورهای مختلف گواهینامه مهارت بین المللی و یا مدرک بین المللی معتبر با قابلیت استعلام دریافت کنند.

نقش مدرک بین المللی در پروسه مهاجرت چیست؟

حال نقش مدارک بین المللی در پروسه مهاجرت آن است که شخص متفاضی چنانچه دارای این مدارک باشد، شخصی متخصص محسوب می‌شود و در یافتن شغل موفق‌تر و راحت‌تر عمل می‌کند. پس به طور کلی می‌توان گفت که داشتن مدارک مختلف آموزشی بین المللی برای مهاجرت نقش تسهیل کننده را دارد.

یکی از مزایای مدرک سازمان فنی و حرفه ای، اعبتار گسترده آنها در سطح جهانی است و دلیل آن عضویت ایران در سازمان بین المللی کار ILO می باشد، بنابراین مدارک کسب شده قابل تایید و ترجمه در دادگستری و نیز قابل پذیرش و کاربرد در کشورهای عضو سازمان بین المللی کار می باشد. لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار را در این لینک ILO مشاهده نمایید.

برای مشاهده لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار روی کلمه ILO کلیک کنید.

مدرک بین المللی فنی حرفه ای در ILO ارزش بالایی دارد.
مدارک سازمان فنی حرفه ای در کشورهای عضو پیمان ILO اعتبار دارد.

اعتبار مدرک فنی و حرفه ای از دیدگاه معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

علی موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مورخ 12/12/96 درباره اعتبار مدرک فنی و حرفه‌ای سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، گفت: “افرادی که پس از گذراندن فرآیند تعریف شده در سازمان فنی و حرفه‎ای موفق به اخذ گواهینامه شوند با توجه به بین المللی بودن این مدرک می‌توانند در تمامی کشورهایی که عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، مشغول کار شوند و این گواهینامه بین‌المللی در همه این کشورها اعتبار دارد.”

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه امروز تمام کشوهای توسعه یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، افزود: “اعتبار گواهینامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از مدارک دانشگاهی هم بالاتر است و می‌توان ادعا کرد که شاید اگر کسی مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه شریف داشته باشد که تقریبا بهترین مدرک در دانشگاه‌های کشور به شمار می‎‌آید نتواند به راحتی کسی که مدرک درجه دو فنی حرفه‌ای از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور کسب کرده‌ است در خارج از کشور مشغول به کار شود.”

چگونه می توان مدرک بین المللی  جهت مهاجرت دریافت کرد؟

 • شرکت در دوره های مراکز فنی و حرفه ای آزاد و دولتی و آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد که به صورت تخصصی مشغول به آموزش کارآموزان می باشد ( که یکی از مراکز مجهز که به صورت تخصصی با مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای مشغول به آموزش کارآموزان در رشته های مختلف می باشد، مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری است .
 • در صورتی که شخصی در شغلی مهارت لازم را دارد (تئوری و عملی) می تواند بدون حضور در کلاسهای آموزشی فقط در آزمون تئوری و عملی شرکت کرده و پس از قبولی مدرک بین المللی مربوط به آن شغل را دریافت کند.

مدت دوره آموزش جهت دریافت مدرک بین المللی چقدر است؟

مدت دوره آموزشی با توجه به رشته، مدت ساعات برگزاری دوره و شیفت آموزشی (شیفت صبح، ظهر، بعدظهر، غروب) و کلاسها (خصوصی، نیمه خصوصی، گروهی) بین 15 روز تا سه ماه برنامه ریزی و اجرا می شود. که این کلاس ها با توجه به درخواست و استقبال کارآموزان برپا خواهند شد.

آیا تعداد مدرک بین المللی و ساعت آموزش در پروسه مهاجرت تاثیر دارد؟  

شخص متقاضی مهاجرت هر مقدار ساعت آموزشی و مدرک بیشتری که مرتبط با شغل خود داشته باشد، در یافتن شغل موفق تر و راحت تر خواهد بود و مدرک مرتبط بیشتر و زمان آموزشی بیشتر نقش تسهیل کننده را در زمان مهاجرت دارد.

مثلا اگر شخصی برای مهاجرت شغل آرایشگری مردانه را انتخاب می کند می تواند علاوه بر مدرک بین المللی آرایشگری مردانه درجه 2 با کد استاندارد بین المللی 4/2/30/70-5(184 ساعت) می تواند مدرک آرایشگری درجه1 با کد استاندارد بین المللی 4-1/30/70-5 (150 ساعت)، مدرک بین المللی چهره پرداز مردانه با کد استاندارد بین المللی 1/1/97/70-5(184 ساعت)، مدرک بین المللی متعادل ساز چهره مردانه با کد استاندارد بین المللی 1/1/94/70-5 (133 ساعت) ومدرک بین اللمللی ترمیم کننده مو سر با کد استاندارد بین المللی 1/1/98/70-5(312 ساعت) که در مجموع 963 ساعت آموزشی می شود که رزومه قوی تری برای مهاجرت رشته آرایشگری بوجود می آید.

و برا ی مهاجرت شغل مکانیک خودرو می تواند علاوه بر مدرک بین المللی تعمیر اتومبیل های سواری درجه 2 با کد استاندارد بین المللی 3/2/23/43-8(720 ساعت) می تواند مدرک تعمیر اتومبیلهای سواری درجه 1 با کد استاندارد بین المللی 3/1/23/43-8 (800 ساعت) که در مجموع 1520 ساعت آموزشی می شود که رزوه قوی تری برای مهاجرت رشته  مکانیکی خودرو می باشد.

و برای مهاجرت شغل برق خودرو (باطری سازی) می تواند علاوه بر مدرک بین المللی برق خودرو درجه 2(باطری سازی) با کد استاندارد بین المللی 3/2/42/55-8(480ساعت) می تواند مدرک بین المللی برق خودر درجه 1 با کد استاندارد بین المللی 3/2/42/55-8(640ساعت) و مدرک بین المللی تنظیم موتور (برق و انژکتور) با کد استاندارد بین المللی 3/2/95/43-8(480 ساعت) که در مجموع 1600 ساعت آموزشی می شود که رزومه قوی تری برای مهاجرت برق خودرو (باطری سازی) می باشد.

و برای مهاجرت شغل برق ساختمان می توان علاوه بر مدرک بین المللی برق ساختمان درجه 2 با کد استاندارد بین المللی 4/2/28/55-8(700 ساعت) می تواند مدرک بین المللی برقکار ساختمان درجه 1 با کد استاندارد بین المللی 4/1/28/55-8 (390 ساعت) که در مجموع 1090 ساعت آموزشی می شود که رزومه قوی تری برای مهاجرت برق ساختمان می باشد.

و برای مهاجرت شغل برق صنعتی می تواند علاوه بر مدرک بین المللی برق صنعتی با که استاندارد بین المللی 4/2/15/55-8 (1090 ساعت) می تواند مدرک بین المللی مونتاژکار و نصاب تابلوها برق با کد استاندارد بین المللی3/2/46/51-8 (450 ساعت) که در مجموع 1540 ساعت آموزشی می شود که رزومه قوی تری برای مهاجرت برق صنعتی می باشد.

و برای مهاجرت شغل حسابداری می توان علاوه بر مدارک بین المللی حسابداری عمومی دیگر مدارک بین المللی حسابداری تکمیلی، رایانه کار حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری حقوق و دستمزد، مسئول سفارشات، کاربر امور بانکی، سرپرست ترخیص محصول  را جهت قوی تر کردن رزومه کسب کرد.

و برای مهاجرت شغل کامپیوتر نیز با توجه به تخصص و گرایشی که در رشته کامپیوتر دارید می توانید مدرک بین المللی مرتبط به آن شغل را به عنوان رزومه جمع آوری نمایید.

مدرک بین المللی

ترجمه مدرک فنی و حرفه ای جهت مهاجرت به چه صورت می باشد؟

مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه ای گواهی نامه معتبری است که نشان می دهد فرد در رشته مربوطه دارای مهارت است و ترجمه رسمی آن به همراه تائید دادگستری و وزارت امور خارجه، حکم یک سند بین المللی را دارد و فرد می تواند با ارائه ترجمه مدارک فنی حرفه ای، از مزایای احتمالی آن در هر کشوری بهره مند شود. اگر شما نیز قصد مهاجرت دارید لازم است که در کنار ترجمه مدارک تحصیلی، ترجمه مدرک فنی حرفه ای به انگلیسی را نیز با خود به همراه داشته باشید.

در بسیاری از موارد برای ترجمه رسمی گواهینامه های فنی و حرفه ای تنها ارائه اصل گواهی لازم و کافی است. امّا در صورت نیاز به تائید ترجمه نزد دادگستری و وزارت امور خارجه، این گواهینامه ها باید به تائید سازمان فنی و حرفه ای کشور برسند و صلاحیت این مدارک مجددا تایید شود. توجه داشته باشید که پیش از دریافت تاییدیه سازمان فنی و حرفه ای باید به یک دارالترجمه رسمی مراجعه کرده و گواهی درخواستی جهت تائید اصل گواهی دریافت کنید. این گواهی باید روی سربرگ دارالترجمه و ممهور به مُهر دفتر دارالترجمه باشد.

از ابتدای سال ۱۳۹۲ درخواست تائید به سازمان فنی و حرفه ای فقط باید توسط دارنده گواهینامه یا یکی از بستگان درجه اول وی صورت گیرد و در غیر اینصورت فرد مراجعه کننده باید وکالتنامه رسمی از طرف صاحب سند داشته باشد. در غیر اینصورت سازمان فنی و حرفه ای از تائید گواهینامه خودداری خواهد کرد.

درگذشته تایید اصالت به شکل نامه نگاری صورت می گرفت و یک نامه از سازمان فنی و حرفه ای درخواست می کردیم که اصالت گواهی مهارت فنی حرفه ای را تایید کند و سازمان فنی و حرفه ای طی یک نامه خطاب به دارالترجمه رسمی دادگستری یا خطاب به مرکز تایید اسناد امور مترجمان رسمی قوه قضاییه اصالت گواهی را تایید می کرد و ترجمه رسمی گواهی مهارت فنی و حرفه ای به همراه نامه ی تایید اصالت سازمان فنی و حرفه ای جهت اخذ تاییدات به دادگستری و وزارت امورخارجه ارسال می گردید.

ولی اکنون استعلام اصالت گواهی مهارت فنی و حرفه ای توسط سایت رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور امکان پذیر است. ترجمه رسمی گواهینامه فنی و حرفه ای به همراه پرینت استعلام اخذ شده از سایت سازمان فنی و حرفه ای کشور جهت تاییدات دادگستری و وزارت امورخارجه ارسال می گردد.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری

معیارهای مختلفی وجود دارند که با کمک آنها می‌توایند شرایط یک کشور را برای مهاجرت کاری بسنجید؛ معیارهای عمومی مانند مزایا، امکان و دامنه‌ی پیشرفت شغلی، توازن زندگی و کار و همچنین برخی معیارهای شخصی مانند نزدیکی فرهنگی با کشور مبدأ. در کنار اینها اگر هدف‌تان مهاجرت از طریق کار است نباید از عواملی مانند زبان، سهولت دریافت ویزای کار و شرایط دریافت اقامت از طریق کار غافل شوید.

بر پایه‌ی ارزیابی تحقیقی در رتبه‌بندی بهترین کشورها برای مهاجران در کشورهای سنگاپور، نروژ، نیوزیلند، آلمان، هلند، کانادا، استرالیا، سوئد، اتریش و امارات متحده‌ عربی، بحرین و سوئیس 12 کشور اول برای مهاجرت کاری هستند. کشورهای نروژ، آلمان، هلند، استرالیا و امارات، بحرین نسبت به سال قبل جایگاه بالاتری کسب کرده‌اند. در این میان استرالیا، کانادا، نیوزیلند و امارات متحده عربی و بحرین با فرهنگ ما ایرانیان همخوانی بیشتری دارند. مهم‌تر اینکه کشورهای انگلیسی‌زبان با توجه به آموزش گسترده زبان انگلیسی در ایران  گزینه‌های منطقی‌تری برای مهاجرت ما ایرانیان هستند.

مدرک بین المللی فنی حرفه ای

جهت مهاجرت چه شغل هایی بیشترمورد نیاز است؟

کسانی که دارای مدرک فنی و حرفه ای در  رشته های فنی ذیل می باشند شخصی متخصص محسوب می‌شود و این مدرک برای مهاجرت نقش تسهیل کننده را دارد. در واقع می توان این مدارک را در دسته بهترین مدارک بین المللی برای مهاجرت محسوب کرد:

 • سیم کش برق
 • جوشکار فشار قوی
 • مدیر مهدکودک
 • تکنسین برق
 • تکنسین مکانیک
 • تکنسین سخت افزار
 • تکنسین های پشتیبانی ICT
 • برقکار اتومبیل(باطری سازی) 
 • مکانیک خودرو (عمومی)
 • مکانیک خودروهای دیزلی
 • مکانیک موتورسیکلت
 • شکل دهنده ورقه های فلزی در کارگاه
 • سازنده دیگ بخار
 • جوشکار
 • مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (هوایی، سازه،مکانیکی)
 • ریخته گری با ماشین آلات فلزی
 • کارگر نساجی، پوشاک و کفش
 • قفل ساز
 • ابزار دقیق ساز و تعمیرکار
 • تعمیرکار ساعت یا سازنده ساعت
 • سازنده ابزار
 • تراشکار
 • صافکار ماشین
 • بنا
 • سنگ چین
 • نجار
 • نقاش خودرو حرفه ای
 • شیشه گر
 • نصب کننده سقف کاذب
 • گچ کار
 • کاشی کار
 • لوله کش آب
 • لوله کش گاز
 • عایق کار بام
 • برق کار عمومی
 • برقکار متخصص
 • مکانیک آسانسور
 • مکانیک سیستم تهویه مطبوع و تبرید
 • تکنسین کابل های برق فشار قوی
 • مکانیک خودروهای تجاری (سنگین و نیمه سنگین)
 • کارگر تخصصی تجهیزات و ابزار الکترونیکی(عمومی، تخصصی)
 • سیم کش (داده و مخابرات)
 • تکنسین دکل های مخابراتی
 • نانوا
 • قناد
 • قصاب
 • آشپز، سر آشپز
 • گلفروش
 • باغبان
 • درخت شناس
 • کارشناس تزئین فضای سبز
 • مسئول زمین گلف
 • آرایشگر
 • صحاف مطبوعات
 • نصب کننده ماشین های چاپگر
 • خیاط
 • کابینت ساز
 • پرداخت گر مبلمان
 • چوب و چوب کاری
 • سازنده قایق و تعمیرکار
 • کشتی ساز
 • اپراتور در کارخانه مواد شیمیایی
 • اپراتور کارخانه تولید برق
 • جواهر ساز
 • اپراتور دوربین (فیلم، تلویزیون )
 • گریمور
 • تکنسین صدا
 • برنامه نویس وب
 • تکنسین دندانپزشک

دارالفنون کدام مدرک های بین المللی را صادر ارائه می‌دهد؟

اگر قصد دریافت مدرک فنی حرفه ای را دارید باید بدانید که کلاس‌های آموزشگاه ما در مجموعه‌های زیر برگزار می‌گردد:

مجتمع فنی و حرفه ای دارالفنون ری با مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از سال 1386 فعالیت خود را رشته های آموزش مکانیک خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیر موتورسیکلت، آموزش تعویض روغنی و آپاراتی، آموزش خودروهای تجاری و دیزل(سنگین و نیمه سنگین)، آموزش برق ساختمان، آموزش برق صنعتی، آموزش کامپیوتر، آموزش حسابداری، آموزش آرایشگری مردانه، آموزش گریم، آموزش تعمیرخودروهای گاز سوز، تعمیرقفل و شیشه بالابر خودرو، آموزش گردشگری و …. با ارئه مدرک فنی و حرفه ای و مدرک بین المللی مشغول به آموزش به هنرجویانی می باشد که قصد گرفتن مدرک بین المللی جهت مهاجرت و یا قصد گرفتن جواز کسب و وام خوداشتغالی را دارند.

برچسب ها:
لینک کوتاه :

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
پست های مشابه
icon-angle icon-bars icon-times