ثبت نام

مدرک مکانیک خودرو؛ آشنایی، مزایا و شیوه دریافت

مدرک بین المللی فنی و حرفه ای

یکی از موضوعاتی که ممکن است ذهن افرادی را که تمایل به شرکت در دوره‌های فنی و حرفه ای دارند به خود مشغول می‌کند، دریافت مدرک معتبر است. در این مطلب تلاش کرده‌ایم با اشاره به تمامی موضوعات مهم، هرآنچه لازم است در مورد دریافت مدرک مکانیک خودرو بدانید به شما توضیح بدهیم.

هنرجویان گرامی می‌توانند با شرکت این دوره، مدرک مکانیک خودرو را دریافت کنند.
از آنجایی که این مدرک اعتبار بین المللی دارد، به راحتی می‌توانید از آن در مسیر مهاجرت استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم به مزایا و شیوه اخذ مدرک مکانیکی بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

در کلاس‌های مرتبط با مدرک مکانیک خودرو فنی و حرفه ای چه مهارت‌هایی یاد می‌گیرید؟

شما عزیزان در طول این دوره در محیطی تعمیرگاهی که کاملا شبیه به فضای کار واقعی است، تمامی اصول و قواعد اتومکانیک را می‌آموزند. همچنین شرکت کنندگان در این دوره، بعد از یادگیری تئوری مباحث، در محیط تعمیرگاهی، آموزش‌های عملی خود را آغاز می‌کنند.

در چنین فضایی کارآموزان یاد می‌گیرند که چگونه موتور خودروهای مختلف را بررسی کرده و علت خرابی را پیدا کنند. در مرحله بعدی نوبت به تعمیر خودرو می‌رسد که زیر نظر اساتید باتجربه و با نظارت کامل آن‌ها انجام می‌شود.
به همین دلیل است که اگر بپرسید بهترین روش یادگیری این حرفه چیست، ثبت نام در کلاس‌های فنی و حرفه ای را به عنوان بهترین روش ممکن به شما معرفی خواهیم کرد.

سرفصل‌های دوره اتومکانیک خودرو

این نکته را در نظر داشته باشید که دوره اتومکانیک در آموزشگاه دارالفنون، به دو دوره مکانیک خودرو درجه2 و درجه 1 تقسیم بندی می‌شود. برای اینکه بتوانید در کلاس‌های مکانیک درجه 1 شرکت کنید، لازم است دوره‌های درجه 2 را گذرانده باشید. در این بخش می‌خواهیم به ارائه برخی از سرفصل‌هایی بپردازیم که در این کلاس‌ها آموزش داده می‌شوند:

 • تعمیر سیستم موتور انواع خودورهای مختلف مانند: تیبا، پراید، ساینا، کوییک و…
 • آشنایی با بخش‌های خنک کاری و روغن کاری خودرو
 • آموزش عیب یابی ماشین و پیدا کردن علت خرابی
 • تعمیر گیربکس‌ خودرو
 • شناخت سنسورها
 • شناخت مسائل مربوط به دیفرانسیل و فلزکاری

این نکته را در نظر داشته باشید که موارد ذکر شده تنها بخشی از سرفصل‌هایی است که طی این دوره‌ها مطرح می‌شود.

مزایای اخذ مدرک مکانیک خودرو

مجتمع فنی و حرفه‌ای درالفنون، بعد از اتمام کلاس‌ها به شرکت کنندگان در دروه مکانیک خودرو، مدرک معتبر ارائه می‌کند. در نظر داشته باشید که این گواهینامه از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای مورد تایید است.

همچنین این گواهینامه دارای اعتبار بین المللی است و کسانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند، می‌توانند در این مسیر از این مدرک استفاده کنند. دلیل اینکه مدرک مکانیک خودرو از اعتبار بین المللی برخوردار است؛ مورد تایید بودن آن در  سازمان جهانی کار است.

از آنجایی که در حال حاضر در حدود 186 کشور عضو این سازمان هستند، شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل به مهاجرت، از این مدرک استفاده کرده و به راحتی در کشور مورد نظرتان شغل ایده آل‌تان را پیدا کنید.
این نکته دقیقاً نقطه قوت و مزیت اصلی شرکت در دوره‌های فنی و حرفه ای نسبت به دو روش دیگری است که در مطلب “چگونه مکانیک خودرو ماهر و حرفه ای شویم؟” به آن اشاره کرده ایم.

نحوه دریافت مدرک مکانیک خودرو شامل چه مراحلی است؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به دنبال یادگیری یک مهارت جدید برای کسب درآمد خوب هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با شرکت در دوره‌های اتومکانیک دارالفنون علاوه بر  آموزش در یک محیط واقعی، مدرک معتبر دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که مراحل دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای مکانیک خودرو به شرح زیر می‌باشد:

پیدا کردن آموزشگاه اتومکانیک معتبر و ثبت نام در دوره مکانیک

اولین قدم جهت اخذ این مدرک، ثبت نام در دوره مکانیک است. برای اینکار لازم است پیش از هر اقدامی یک آموزشگاه معتبر پیدا کنید. توجه داشته باشید که انتخاب درست آموزشگاه تاثیر مستقیمی روی کیفیت یادگیری شما و ورود به بازار کار دارد. بعد از اینکه آموزشگاه مورد نظرتان را پیدا کردید، باید مدارک لازم جهت ثبت نام را مهیا کرده و پروسه شرکت در کلاس‌ها را شروع کنید.

شرکت در کلاس‌های مکانیک خودرو
جهت دریافت مدرک مکانیک خودرو لازم است در کلاس‌های آموزش دوره مکانیک شرکت کنید.

شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی

گام بعدی جهت اخذ مدرک مکانیک خودرو، شرکت در کلاس‌ها می‌باشد. در نظر داشته باشید که ابتدا با شرکت در کلاس‌های تئوری موارد پایه‌ای و اصولی به شما آموزش داده می‌شود. سپس، نوبت به پیاده سازی آنچه در طول کلاس‌ها یاد گرفته‌اید می‌رسد. در این مرحله شرکت کنندگان زیر نظر اساتید حرفه‌ای آموخته‌های خود را به صورت عملی اجرا می‌کنند و مشکلات آن‌ها براساس آزمون و خطا رفع خواهد شد.

شرکت در آزمون نهایی و اخد مدرک مکانیک خودرو

مرحله آخر جهت کسب مدرک بین المللی مکانیکی خودرو، شرکت در آزمون نهایی سازمان فنی و حرفه‌ای است. این آزمون در دو بخش تئوری و عملی برگزار می‌شود. شما عزیزان بعد از کسب نمره قبولی در این امتحان می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان فنی حرفه‌ای، مدرک خود را دریافت نمایید.

آشنایی با فرصت‌های شغلی بعد از دریافت مدرک مکانیکی خودرو

اولین دغدغه فکری که ذهن افرادی که می‌خواهند وارد یک حوزه کاری جدید شوند به خود مشغول می‌کند، آینده شغلی و بازار کار  در آن حرفه است. در رابطه با بازار کار مشاغل مربوط به اتومکانیک لازم است بدانید که روز به روز تولید و مونتاژ ماشین چه در داخل ایران و چه خارج از کشور در حال افزایش است.

وضعیت بازار کار و درآمد مکانیک خودرو
آشنایی با موقعیت‌های شغلی که بعد از گرفتن مدرک مکانیکی خودرو می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید.

 از آنجایی که تمامی وسایل نقلیه بعد از گذشت مدتی دچار مشکل می‌شوند، نیاز به سرویس و تعمیر دارند. بنابراین می‌توان گفت که آینده شغلی در این حوزه خوب و همچنان بازار کار آن داغ است. عزیزانی که قصد یادگیری مهارت‌های مربوط به اتومکانیک را دارند، بعد از دریافت مدرک مکانیکی فنی و حرفه‌ای می‌توانند در موقعیت‌های شغلی زیر مشغول به کار شوند:

 • به عنوان تعمیرکار تخصصی در تعمیرگاه
 • مکانیک سیار در شرکت‌های امداد خودرو
 • در نمایندگی‌های معتبر انواع مختلف خودروهای خارجی و داخلی
 • فعالیت در مراکز مربوط به معاینه فنی
 • گرفتن جواز کسب و اقدام به فروش لوازم یدکی خودرو
 • استخدام در سازمان‌ها به عنوان تعمیرکار جهت انجام تعمیرات خودروهای سازمانی

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان اظهار کرد که با گذر زمان نه تنها بازار کاری در این حرفه اشباع نمی‌شود، بلکه با افزایش تولید و خریداران خودرو، نیاز به وجود این مشاغل روز به روز بیشتر خواهد شد.

برق خودرو بهتر است یا مکانیک خودرو؟

حال که با فرصت‌های شغلی پس از دریافت مدرک بین المللی مکانیک خودرو آشنا شدید، ممکن است، این سوال برای شما پیش آمده باشد که از بین شغل مکانیکی و باتری سازی کدام برای شما مناسبتر است.
برای پیدا کردن یک پاسخ مناسب در رابطه با این پرسش، می‌توانید مطلب “برق خودرو یا مکانیک خودرو” کدام رشته بهتری است را مطالعه کنید. ضمناً برای کسب اطلاعات در مورد مدرک باتری سازی از صفحه “مدرک برق خودرو” بازدید کنید.

امکان دریافت مدرک مکانیک فنی و حرفه‌ای به صورت اقساطی در آموزشگاه دارالفنون

یکی از مشکلاتی که ممکن است مانع پیشرفت کارآموزان برای یادگیری یک مهارت جدید و رسیدن به شغل ایده آل آن‌ها شود، ناتوانی در پرداخت شهریه به صورت یکجا است. مجموعه ما جهت رفع این مشکل و جهت اینکه علاقه مندان به یادگیری به دلیل شرایط خاص این فرصت را از دست ندهند، امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط را مهیا ساخته است.

بنابراین می‌توان گفت افرادی که تمایل به اخذ مدرک مکانیکی و ثبت نام در این دوره را دارند، می‌توانند شهریه این کلاس‌ها را به صورت قسطی پرداخت کرده و همزمان هم به مسیر آموزش خود بپردازد.

مرکز آموزشی دارالفنون؛ برگزارکننده دوره‌های اتومکانیک و ارائه دهنده مدرک مکانیک خودرو

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در مبحث آموزش مطرح می‌شود، انتخاب یک آموزشگاه معتبر می‌باشد. یکی از دغدغه‌های همیشگی مجموعه فنی و حرفه‌ای دارالفنون، فراهم کردن محیط آموزشی‌ای است که در آن کارآموزان بتوانند در بالاترین سطح کیفی، دوره آموزش خود را بگذرانند. برخی از مزایای شرکت در کلاس‌های این مرکز شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بهره‌مندی از اساتید باتجربه و متخصص
 • ارائه مدرک مکانیکی معتبر و قابل ترجمه(توضیحات بیشتر در صفحه مدرک بین المللی)
 • دسترسی راحت با وسایل نقلیه عمومی
 • امکان پرداخت شهریه به صورت اقساطی
 • انعطاف در زمان برگزاری کلاس‌ها طبق شرایط شرکت کنندگان
 • آموزش در محیطی کاملا تعمیرگاهی

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام در دوره‌های آموزش مکانیک خودرو و چگونگی دریافت مدرک مکانیک خودرو با شماره تلفن مجموعه تماس گرفته و از مشاوره رایگان با کارشناسان آموزشی ما بهره‌مند شوید.

نویسنده: علیرضا ترکمان

مقاله های مشابه
صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

صاف کردن مو با تکنیک های مدرن

فیبرهای نوری

فیبرهای نوری

کابل فرمان

کابل فرمان

لیسه گیری بدنه خودرو

لیسه گیری بدنه خودرو چگونه انجام میشود؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه مردمی در “مدرک مکانیک خودرو؛ آشنایی، مزایا و شیوه دریافت”
امیرحسین بدری

من می‌خوام مکانیک دستگاه های سنگین شوم

مدیریت

لطفا با مشاورین مرکز دارالفنون تماس بگیرین 021 55965666